online psikologlar ve piyasası hk.

terapi almalı mıyım diye düşünürken online olursa benim için daha iyi olabileceğini düşündüm. belli başlı sebeplerden işte.

ama google da aratınca çıkan ilk sitelerdeki klinik psikologlara bakıyorum yanlış anlamayın ya da anlayın bilmiyorum ama bir milyon sıralama yaparak girilebilecek taşra üniversitelerinin psikoloji bölümünden mezun olup açılalı 10 yıl olmamış özel ünilerde klinik yüksek lisans yapan kişilerle dolu buralar. daha tezlerine bakmadım baksam nasıldır acaba. ha en azından sahtekar değil ve diplomalı profesyoneller tabii orası hoş. tabii en iyi okuldan mezun olanın en iyi terapist olacağı da büyük bir yanılsama olurdu orasını da kabul ediyorum.

şahsi algılamanıza gerek yok bu arada sadece ben kendimce haklı olarak bu kişilerin bana çok da yardım edebileceğini sanmıyorum. ama belki de yanılıyorum. kendim mükemmel olduğumdan değil ama müşteri/danışan olarak baya soru işareti oluştuyor insanın kafasında. arz-talep dengesi kaymış burda.

tecrübeleriniz oldu mu olumlu olumsuz? nasıldı? varsa da karşı argümanları duyup ikna olmak istiyorum ki kendimi düzeltme konusunda bir adım atabileyim.

Klinik psikoloji yüksek lisanslari Türkiye'de bir rant durumunda. Devlet üniversitelerinde kontenjan çok az, bazen iki üç sene açılmıyor. özel universitelerde fiyatlar çok uçuk. durum böyle olunca insanlar iyi üniversitelerden mezun olsalar bile yüksek lisanslari daha ortalama üniversitelerden almaya başladılar zira gidip bir milyona yakın para ödemek istemiyor hiç kimse (buna ben de dahilim). Bilgi üniversitesi'nin yüksek lisansına kayıt hakkı kazanmışken gitmedim mesela, o kadar para vermek istemedim. Devlet üniversitelerinde kontenjan bekleyemedim. Klinik psikoloji yüksek lisansı olmadan terapi yapmak etik değil. El mahkum, ortalama bir yer seçiyorsunuz.

Klinisyen bir psikologsaniz yüksek lisans elbette önemli fakat tüm bunların yanında yurtdışı derneklerinden onaylı terapi eğitimleri almak (terapist ile klinik psikolog aynı şey değildir), kendi terapinden geçmek, iyi bir süpervizörle çalışmak vs de çok çok önemli. Psikoloji lisansı ise çok önemli olmakla birlikte basic bir bilgi sağlıyor. 10 yil, meslekte az bir süre değil. Eğer kendinizi gelistirdiyseniz tabii.

Ben şu anda Türkiye'deki eğitimlerimle İsviçre'de denklik aldım mesela. Demek ki yeterli bir eğitimim ve mesleki birikimim var. Bilen bilir, psikolog olarak yurtdışında denklik almak o kadar kolay değildir, klinik psikoloji denkliği almak hiç degildir. Ama yüksek lisansim öyle top universitelerden değil. Ben egitimlerime ve kendi surecime çok odaklandım. Sebebi de yukarıda yazıldı.
  • fraise  (14.07.24 15:56:24 ~ 16:01:05)
şöyle, en iyi okuldan mezun olanın en iyi terapist olacağını düşünmeme kısmında çok haklısın. kendi deneyimimi anlatayım:

2 yıl önce bi psikiyatrist/psikoterapiste gitmeye başladım. aşırı derecede araştırdım. iyi bir okuldan mezun olmuş olmasına dikkat ettim. sadece okul yetmez yorumları da iyi olacak dedim. sonunda içime sinen birini bulup gitmeye başladım. biraz da tuzluydu. ilk seans sadece dinledi, pek yorum yapmadı. dedim olay bu heralde.

ikinci seans bana lityum vermeye kalkıştı anlattığım şeylerden sonra. ve dedi ki "sen bana bunları ilk seans neden anlatmadın, ilk seans reçete ederdim çünkü." halbuki ben ilk seans birebir aynı şeyleri anlatmıştım. orada bir güvenim kırıldı. bir de üzerine ücreti teslim etmeye çalışırken "masanın üzerine bırakın lütfen" dedi azarlayarak. bir daha gitmedim, çok sinirlerim bozuldu. anlam veremedim.

yani o kadar araştırmışım dikkat etmişim, yediğim muameleye bakar mısın? yüzlerce de iyi yorumu vardı. kaç kere seminerler düzenlemiş eğitimler vermiş, sertifikalar boy boy. belki bana öyle yapası gelmiştir, çok iyi biridir.

ama bu psikolog, psikiyatrist olayları böyle sanırım. sana en uyanı bulmak gerekiyor. daha sonra sırf iş yerime yakın, yolla falan uğraşmam, parası da iyi diye no-name bi psikologa başladım. uyum sağladık, fayda da gördüm. okulu da dediğin gibi random tırt bir şey yani.

biraz deneme yanılma işi bence. fayda gördükten sonra ne olduğunun bi önemi yok, legal bi diploması olsun yeter. ben hep erkeklerle daha rahat konuşurum diyordum mesela, o ikinci bulduğum psikolog kadındı. düşündüğün gibi de çıkmayabiliyor bazı şeyler.

birinin psikiyatrist diğerinin dümdüz psikolog olmasının da bi etkisi vardır belki ama benim deneyimim kısaca böyle oldu.

not: psikiyatrist olanın yorumlarında seanslarda uzuuun uzun sohbet ettiği yazıyordu, biraz da o yüzden tercih etmiştim.
  • nolmus yani  (14.07.24 16:41:43 ~ 16:43:49)
Benim çok yakın bir arkadaşım özelden ücretli sosyoloji mezunu sonra bir apartman üniversitesinde aile danışmanlığı yüksek lisansı yaptı. Danışanları ne dua teşekkür ediyor görseniz hediyeler vesaire gırla.
Ben de online bir uygulamadan terapi alıyorum. Kız lisans psikoloji yüksek klinik psikoloji mezunu top üniversitelerden ikisi de. Ben anlatıyorum bariz dinlemiyor gözleri başka şeyler okuyor. Evvelki seanslar anlattıklarımı hiç hatırlamıyor vs.

Okul önemli elbet ama size fayda sağlaması daha önemli. Referans ile bulunabilir bence sonra biografisi incelenip karar verirlir. En azından ben artık öyle yapacağım.
  • Aydan Dustum  (14.07.24 16:45:40)
  • deartheodosia  (14.07.24 17:44:30)
Haksız değilsiniz, size bir klinik psikolog olarak şunu öneririm; o sitelere bakmaya devam edin eğitim ve kendini anlatış tarzı açısından dikkatinizi çekenler için bir liste yapın ve telefonda görüşün. Kısaca kendi durumunuzdan bahsedin ve onun terapide bunu nasıl ele alacağını sorun. Birazcık tatmin olduğunuz cevaplar alırsanız da başlarsınız. Ücret için de size daha iyi gelecek ancak absürd de olmayan pazarlıklar yapabilirsiniz. Evet çok fazla üniversitede psikoloji açıldı ama genelde en kaliteli hocalar da özel üniversitelerde. Terapi bilim ve sanat arasında bir şey. Bilgi önemli ama kişinin o bilgiyi nasıl tuttuğu nasıl hissettiği ve olgunluğu kesinlikle daha önemli. Burda da yukarıda değinildiği gibi süpervizyon ve terapistin kendi terapisinden geçme durumu devreye giriyor. Yani çok bileşenli bir yapı, siz önerimi değerlendirin. İmkanınız varsa terapi çok değerli bir süreç.

  • entellektuelmankurt  (14.07.24 20:01:39)
Hicam psikolog degilde devlette nasil duzgun psikiyatrist buldum onu anlatayim sen kendi olayina uyarlarsin.

Hastaneye rasgele birisine randevu aldim ve hastanede gozlemlemeye basladim. Mesela hastayi cagiriyorlar mi yada doktorun cok hastasi var mi vs. Gittigim kisiden memnun kalmadim yazdigi ilaclar beni daha kotu yapti. Bu arada gittigimde bi doktor vardi cok kalabalikti dedim bu adam neden kalabalik ona ramdevu almaya calistim ve gordum ki adamin adi salliyorum ahmet beyaz, bu doktor gelmiyormus adamin ekibi varmis o geliyormus yaninsurekli degismeli ekip. Cok memnun kaldim.
Yani taktik su degisik doktorlari deneyeceksin ortalamasini alacaksin.

Birde internetten bisey alirken hizmet olur mal olur daima ben olumsuz yorumlari okurum olumlu yorumlari okuma hocam buda bi taktikdir.

Yada firma yada doktor ismini google a yaz aralik birak sikayetvar yaz boylede dogru bilgiye ulasabilirsin
  • Zetnikov  (15.07.24 09:11:52)