Euro ve dolardaki artış devam edecek mi sizce

bu artışın sebebi ne ? ayın sonundaki kur tahminlerinizi öğrenebilir miyim?

Şu açıklamayı yapan TUİK başkanının verileriyle iş yapan Merkez Bankasının ay sonunda ne yapacağını söylemek dayanağı olan bir tahmin olmaz.

Aynı kalacak diyeyim de bir şey söylemiş olayım.

x.com
  • Mirket  (11.07.24 16:07:51)
Şu anda baskılandığını düşünüyorum dövizin. Yani beklentim daha yükselmesi

  • SiyamkedisiZorro  (11.07.24 17:13:06)
Yavaş artabilir ama hiçbir zaman kısa sürede zıplama olmayacak. FED'in faiz indirimine göre de yavaş yavaş salacaklar. Bence getirisi mevduatın altında kalacak bu yıl. Bir de KKM var tabi. Onu yavaş yavaş azaltmaya bakıyorlar. Birden zıplarsa KKM'nin hazineye maliyeti de artıyor çünkü.

Yatırım tavsiyesi değildir.
  • merhum  (12.07.24 08:20:09)
yıl sonu 39 olacak demişti bir sürü kuruluş. bütçe planlamaları da ona göre yapıldı. hatta 43 olacak diyeni bile oldu.

ama o zamanlarda hafize gaye vardı başta ve o zamanlardaki dolar değişimine "hafize eğrisi" denmişti. tatlı çıkıyordu her gün, cetvelle çizilmiş gibi.
bu senenin başında o kişi gitti ve eğri kendini çoğunlukla düzlüğe bıraktı.

ben böyle devam etmeyeceğini, 1 aşağı 2 yukarı devam edeceğini düşünüyorum.

ay sonu ne olur bilmem, ama 20-30 kuruş artmış olur en azından tahminim.
  • biseysorcaktim  (12.07.24 10:50:43)
Soru da cevaplar da bu kadar mı sallamasyon olur :) ağzı olan konuşuyor.

Öncelikle bu artışın sebebi ne? Ay sonunda ne olur? Denilmiş de hangi artış? Yerel seçimlerden önce 20-22 martta istanbul kapalıçarşıda 33,80’den dolar satılıyordu. 4,5 ay önceki seviyesinin altında. Öncelikle dolar bugün kaç dün kaçtı öğrenmeden yarın ne olur bilemezsiniz.

Ciddi bir şekilde öğrenmek isterseniz en geniş perspektif için bakacağınız 2 faktör var. 1- cari açık 2- mb döviz alım-satım rakamları.

Açıp son yılların cari açığına ve özellikle son 4-6 aya bakıp gidişatı anlamaya çalışın. Diğer taraftan da merkez bankası döviz rezervleri haftalık yayınlanıyor gidişattan da anlayabilirsiniz.
  • avatar is back  (12.07.24 11:41:37 ~ 11:47:13)
@avatar,
Para arzına bakmayalım mı yani?

x.com
  • Mirket  (12.07.24 12:30:09)
@mirket, para arzı son 2 senede hem enflasyonla tetiklenen hem de kamu maaşlarından kaynaklı. bununla ilgili ciddi araştırmalar var, mesela %19,3 memur zammı enflasyona 2024 kalan 6 ay için %2,02 enflasyon oluşturacak. haklı olarak çok ciddi gibi görülen ki öyle de ama öncül göstergelerden değil. yani biraz sebep değil de sonuç olarak değerlendirilebilir

  • avatar is back  (12.07.24 13:52:57)