30 seneden yaşlı binanın giriş katı ev alınır mı

İstanbul kadıköy diye düşnürseniz. Ölü yaıtırm mı olur? Kentsele girme ihtimali olabilir ama belli değil

ben şahsen almam başa bela olarak görürüm.
tabi işe yakınsa vs o ayrı

  • basond  (09.07.24 22:14:51)
Almam. Hem o semtin degeri var kentselle acayip kar yaparim donemi bitmedi mi? Servet isteniyor artik kentselde. Hem durduk yere bile cokebilecek eve servet odicen hem de sonra kentsel icin odeme yapican. Bu kadar gucun varsa al tabii. Kentsele elbet girecek tum eski binalar.

  • Kittie  (09.07.24 22:22:21)
Dediğim ev 4 katlı evin girişi ben oturumluk değil yatırımlık düşünüyorum ama kentsele girerse para isteyebilirler doğru o aklıma gelmemişti @kittie

  • regina phalange  (09.07.24 22:28:19)
Kentsel dönüşüm kolay bir süreç değil.
Karlı olabilir.
Ama astarı yüzünden de pahalıya çıkabilir.

Bir de kentsel dönüşüm hayali kurarken rezerv alan gerçeğiyle yüzleşmek de var.
  • anten  (09.07.24 22:51:31)
istanbul'da zemin ve bodrum katlardaki dairelerde arsa paylarının zamanında olması gerektiği gibi tanzim edilmediği için açılan bir çok dava mevcut. örneğin, zemin kat daire 80m2, 2. kat daire de 80m2 ama zeminin arsa payı (sallıyorum) %4, 2. katın %8. zamanında şerefiye falan gibi sebeplerle arsa payını az vermişler. dolayısıyla kentsel dönüşüme girdiğinde size çok daha küçük daire verirler. buna dikkat edin.

  • malheiros  (09.07.24 22:59:13 ~ 22:59:50)
hatay depreminde şuna şahit olmuştum,
hasar gören binaların çoğu giriş katı üzerine çökmüştü.
ben olsam giriş katı almam. sıfır bile olsa.
  • tabudeviren  (09.07.24 23:05:24)
İstanbul'dan yalnızca arsa/arsa değeri olan ev alınır. Deprem gerçeğini unutmayın. Eviniz sağlam kalsa bile İstanbul'un toparlanması yıllar alacaktır.

  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (09.07.24 23:14:42)
kadıköyün hangi bölgesinde? bitişik nizamlı tarafa kentsel gelmedi malum. ayrıca bahçesi var mı yani 4 katlı da yerine ne yapılabiliyor o önemli. gene aynısıını dikerlerse para vermen gerekir çünkü.

  • neira  (09.07.24 23:45:52)
bahsedilmiş. bu tip bir yer alacaksam ilk bakacaklarım şunlar olur;
1. evin arsa pay oranı
2. toplam hisse pay oranı
2. eski imar ile mevcut imar karşılaştırması
2.1. bina yıkılıp arsa niteliğine döndükten sonra ücreti mukabilinde katkı sağladıktan sonra elime geçecek gayrimenkulun mevcut durumu. (çekmesi, kot farkı, bahçe payı, elime geçecek toplam net m2)
2.2. ücreti mukabilindeki inşaat maliyet katkısı ve daire ücreti ile harcayacağım paranın buna değip değmeyeceği

özetle aynı maliyetlerle yeni bir binadan aynı muhitte bir ev bulabiliyorsam uğraşmam. kağıt kürek masrafı, diğer hissedarlarla mahkemelik olma durumu, zaman kaybı, sinir harbinden kurtulurum.

bu tamamen sizin maddi gücünüze ve beklentilerinize bağlı bir durumdur.
  • phonex  (10.07.24 07:01:36)
ciğer mi yedin kardeş?

  • Zetnikov  (10.07.24 15:36:56)
Kadıköy'de yaşlı bir binanın giriş katında oturuyorum. Kat malikleri depremden beri kentsel dönüşüm konusunu konuşuyor ama fiyat alındığında daire başına Kiptaş'tan 4 milyon, müteahhitliden de 2 milyon (+ 6 daire) çıktı en son ve konu sürüncemede şimdilik. Veri olarak bırakayım dedim.

  • peki madem  (10.07.24 15:50:14 ~ 15:54:27)