Turkiye'den ABD'ye dolar gondermek

Merhaba,

10k kadar dolari Turkiye'deki dolar hesabindan ABD'deki hesaba gonderecegiz. En ucuz ve kolay nasil olur tecrubesi olan var mi? Wise'a baktim, en mantiklisi o mu acaba?

Tesekkurler

revolut, wise‘dan daha ucuza gönderiyor. amerika için hiç kullanmadım ama avrupa-türkiye arası iyi çalışıyor. bu arada 10.000 usd sıkıntı yaratabilir, fiziksel olarak yurt dışına çıkarken bile yanınızda taşıyabileceğiniz maks miktar bu kadar. araştırmak lazım.

  • sir gawain  (09.07.24 18:11:49)
Bankandan doları başka bankaya gönderdiğin anda bu Swift oluyor.

Wise benim gördüğüm kadarıyla şöyle çalışıyor, dolarını bozup wise hesabına tl yatırıyorsun, wise üzerinden güzel bi kurla dolara çeviriyorsun, oradan abd banka hesabına.

Revolut'ta da mesela gbp yolla diyince illa İngiltere ibanı veriyor hatta tl için bile öyle vermişti bana. Swift'te fee çok ama ben en düz yolu o diye büyük miktarları öyle gönderiyorum.

Revolut ve wise'ı şu şekilde kullanan varsa açıklayabilirse sevinirim: TR hesabındaki dolar/euro/pound u bozmadan direkt olarak onların hesabına swiftsiz aktarıp(lokal bankaya), sonra karşı ülkeden almak.

Revolut'tan abd bankasına transfer ucuz olabilir o okey, İngiltere içi de beleş hatta. Ama parayı oraya Swift yapmadan nasıl atıcaz?

edit: tabii mesela ben İngiltere hesabımdan Revolut'a ücretsiz para gönderebiliyorum, buradan yatırıp Türkiye'ye atmak ucuz olabilir.(orada da aracı ve karşı bankalar para kesebiliyor, Revolutun elinde değil o) Ama benim ve arkadaşın bahsettiği tam tersi.
  • nhk ni youkosu  (09.07.24 18:16:25 ~ 18:20:24)
en ucuzu kriptoyla(usdt) yollamak aslında. aklınızda olsun alternatif olarak.

  • xrated  (09.07.24 18:47:22 ~ 18:47:35)
@nhk ni youkosu

iste swift cok para tutar diye baktim ama wise'in olayini tam anlamadim. Yani gonderen parayi onlara gonderiyor, o da kendi hesabindan aliciya gonderiyor gibi.

Toplam ucret wire olursa 9 dolar, ACH olursa 30 dolar diyor 10.000 dolar icin. O neden farkli, wire derken wire kimden kime karisik. Kurcalayayim biraz daha bari.
  • el cevap  (09.07.24 19:43:09)
Öncelikle Türkiye bankanızdan swift yaparsınız. TR bankanızdaki ücretler maaş hesabı enpara gibi yerlerde çok az olur. 100-200 TL.

Amerikadaki banka BOFA ise gelen paraya ücret almıyor. Yanlışlıkla keserse bile bankayı arayıp iade edin dediğinizde komisyon parayı almanız 3 dk falan sürüyor.

Wise falan pek mantıklı değil. TL dolar kuru çevrimi ile wise kazanıyor. Paranız dolar ise dolar dolar için bankalar arası swift çok mantıklı. 2 günde geçer.

detay ihtiyacın varsa mesaj atarsan yardımcı olurum
  • isminivermekistemeyensuser  (10.07.24 06:09:34)
western union ile amerikadan turkiyeye ilk kez uye olunca 1 defaya mahsus ucretsiz gondermistim. Tersi de gecerli midir bilmiyorum bi bakin isterseniz

  • The_Lollok  (10.07.24 07:56:51)