İlk defa yaprak sarma yapacağım: yardım!

Aklıma düştü dün akşam, bugün yapayım dedim. Tariflere bakındım, herkes başka türlü yapıyor. Kimi etli, kimi sadece fıstık kuş üzümü baharatla, kimi önce kavuruyor kimi de içini çiğden doldurup sonra sarıp ocağa alıyor. Hangisini daha çok seviyorsunuz ve hangisi ilk defa sarma yapacak biri için daha az zorlayıcı olur?

İkinci sorum ise, yaprakları nereden almamı tavsiye edersiniz? Marketlerde salamura olarak var ama içime sinmedi. Tazemasa, tazedirekt vs gibi online marketlerde de bulamadım. Önerileriniz var mıdır? Ps: bugün boşum ve Kadıköyde yaşıyorum, çıkıp alabilirim de.

Şimdiden teşekkürler :')

Yaprak ne kadar ince olursa o kadar iyi. Kadıköy çarşıdaki şarküteri veya manavlarda vardır muhtemelen, oralarda bir dolanabilirsiniz.

Siz etli dolma mı seviyorsunuz zeytinyağlı mı mesela, sarma içini de ona göre seçebilirsiniz. Her ikisini de ekşili yaparsanız daha güzel oluyor (bence), mesela vişneli sarma tariflerine bakabilirsiniz ya da tencereye sarma katlarının arasına ve üstüne bir limonu ince halkalar halinde kesip koyabilirsiniz.

Zeytinyağlı yaparsanız iç pilav seviyorsanız (fıstıklı, üzümlü, yenibaharlı...) sarma içini öyle hazırlayıp kullanabilirsiniz, çok güzel oluyor. Şekerli meyveli sevmiyorsanız dereotlu, maydanozlu, bol karabiberli iç iyidir.
Ama etli daha kolay olur gibi geliyor bana, hem önden pişirmeye gerek yok hem de kıyma kendini tuttuğu için pirinçli iç gibi dağılmıyor, daha kolay sarılıyor.

Pişerken pirinçlerin şişeceğini hesaba katın, sıkı sıkı sarmayın :)
  • kobuzchu kiz  (09.07.24 10:49:52)
Çok teşekkür ederim fikirleriniz için, galiba etliden gideceğim. İlk sefer acemiliğini atınca zeytinyağlı da yaparım:)

  • @stubborn inferno  (09.07.24 11:00:17)
kendi damak zevkime göre cevap verirsem dümdüz sarma seviyorum. öyle etli, kıymalı, vişneli, fıstıklı vs asla sevmiyorum.

pirinç, maydanoz, salça, soğan ve tuz
çiğden sarardı annem yani kavurmazdı ama yapraklar çok çok ince ise belki önden biraz pişirilebilir iç harcı.

ekşilik vermek adına tencereye dizerken yaprakların ucunda uzun saplar oluyor onlardan atarız biz. araya limon dilimleri.

pişerken dağılmasın diye de en üste bir ağırlık koymak gerek. porselen tabak gibi mesela.
  • elorelia  (09.07.24 11:35:13)
yaprakların tuzunu sıcak suda bekleterek çıkartmayı unutma sonra inanılmaz tuzlu oluyor, birde şu sarma makineleri var plastikten 1 milyoncularda inanılmaz kolaylaştırıyor sarma işini, 4-5 denedikten sonra 1 tencereyi yarı süresinde sararsın

  • eja  (09.07.24 11:54:54)
Buzdolabı poşetiyle de pratik bir sarma yöntemi varmış ama sizin dediğiniz makinelerden bulursam yol üstünde onu da alırım.

Yaprak aldım az önce Kadıköy çarşıdan, şarküteri benzeri bir yerden. Bunu soğuk suda bekletsem yeterli olur mu? Salamura benzeri bir suyun içinde duruyordu, renkleri de sarı yeşil arası şu an, çiğ değiller yani
  • @stubborn inferno  (09.07.24 12:27:06)
dükkanlardaki o su bol tuzlu su, nerden alırsam alayım sıcak suda bekletiyorum, salamura tuz ile yapılıyor , o tuz o yaprağa işliyor 2-3 kere döküp su içinde bekletiyorum yaprağı, su çok sıcak kaynar olmasın tabi, eğer yaprak çok narin ise daha az süre ile beklet, bir tane yaprak ye olmadı tuzunu anlamak için ona göre iç malzemesine tuzu koy sonra aşırı tuzlu oluyor.

ben o poşet ile yapamadım, eğer bulamazsanız makinayı poşetlede olmazsa düz kesme tahtası üzerinde yapın, tabakta yapınca yaprak tabağa yapışıyor
  • eja  (09.07.24 12:56:32)
yapragi sicak suda bekletin, suyunu 1-2 kez degistirin. o beklettikleri su cok tuzludur.

ici icinse nasil seviyorsaniz oyle yapin. ben salcali, hafif acili, sumakli, bol naneli ve maydanozlu ama hic dereotlu severim mesela:)

pirincleri onceden azicik pilav yapar gibi (tum ic malzemeden bahsediyorum aslinda burada -etli yapacakmissiniz, kiymayi eklemeden o zaman) pisirirseniz eger sararken cok ic koymamis olursunuz. size ne kadar koymaniz gerektigi hakkinda fikir verebilir.
ic malzemesinden ziyade bence en onemli kismi bu. cunku cok malzeme+cok siki sarma, pirinclerin diri kalmasina neden olabilir, cok malzeme+az siki sarma, patlatabilir.

kolay gelsin ve afiyet olsun simdiden :)
  • 65 derece  (09.07.24 14:13:49)
Yaprak sarma perileri bugun herkese uğramış anlaşılan:))

Ben de bugun hayatımda ilk kez sarma yaptım. Akiamüstü alışverş yapıp 21:30 gibi iç harcını hazırlamakla başladım. Pişirdim, tadı çok güzel oldu ama yapraklar oldukça büyük ve karttı. Yarısı da yırtık çıktı. Ona rağmen çok beğendim. Uğraştırdı ama oldu. :)
  • füt  (10.07.24 01:19:59)
Yapraklar güzel miydi bu arada
Nereden aldınız

  • füt  (10.07.24 01:39:02)
Yapraklar bir tık diriydi ama pişirmemden mi kaynaklandı, yoksa yaprağın yapısı mı öyleydi emin değilim. İçi çok güzel pişmişti, etli yaptım. Fikir veren herkese teşekkürler :)

@füt Kadıköy çarşıdan aldım, adını hatırlamıyorum ama balıkçıların olduğu sokakta şarküteri tarzı birkaç yer var, onlardan biriydi. Kilosu yaklaşık 220 liraydı sanırım
  • @stubborn inferno  (17.07.24 15:22:20)