Siz Olsanız Ne Karar Verirdiniz?

Herkese merhaba, bir konuda kararsız kaldım ve sizlerin düşüncelerinizi almak istedim. Dişlerimde çapraşıklık var. Diş hekiminin anlattığı kadarıyla braket tedavisine sıcak bakmaya başladım. Gönlümden şeffaf plak geçiyordu ama o biraz zor olabilirmiş, yani tedavi planlanan zamanın çok üzerine çıkabilir ve sonuç alamama ihtimali de olabilir dedi. Braket tedavisi de aynı şekilde planlanan sürenin üzerine çıkabilir ama düzelir dedi. Ne kadar uzar onu bilemem dedi. Şimdi ben 40 yaşındayım, acaba bu sürece hiç girmesem mi? Çünkü ne kadar uzar bilemiyorum ve braket kullanımı da kolay değil. Siz olsanız ne yapardınız?

Ben 37 yaşımda braket taktırdım, gayet de metal braket. Hatta renkli lastikler takmıştım lastik takılacak dediği zaman, iş çevremin de çok hoşuna gitmişti ne tatlı olmuş demişlerdi.

3 yıl sürdü benim sürecim. Pandemiye denk gelmişti ve uzun süreler doktora gidemediğim için 3 yıl sürdü, 1.5 yılda bitecekti.

Bence taktır. 55-60 yaşında insanlar takıyorlar görüyorum. Ama baş ağrısı yapar mı, ne kadar yapar oralar hep sürpriz olacak onu söyleyeyim.
  • muhayyer divan  (01.07.24 17:12:11)
@muhayyer divan; sonuçtan memnun musun peki?

  • rock n roll  (01.07.24 17:14:36)
bi tanıdığım 50 küsür yaşında taktırdı. bir iki yıl sürdü onun da. sonuçlardan memnun, inanılmaz bozuktu dişleri. şimdi dümdüz.

  • air  (01.07.24 17:48:44)
Ne kadar çarpık olduğuna göre değişir. Belki küçük bir çarpıklık var ama siz kafanıza taktığınız için size kötü görünüyor. Ona göre cevaplamak lazım.

  • pispinti  (01.07.24 18:09:23)
başka bir doktora daha görünün.

  • nuisance2  (01.07.24 18:29:38)
Eskiden invisalign(şeffaf plak) ile yapılamaz dedikleri dişimi 33 yaşında yaptırdım. 24 plak kullandım, baya düzeldi ama bir diş tam istenen tepkiyi vermedi ve üst alt oturması da mükemmel değil o yüzden tekrar taradı bi 10 plak daha geldi.

Invisalign anlaşmalı bi ortodontiste gidip konuş derim, tarayıp abdye yollayıp bekliyorlar oradan tedavi simülasyonu geliyor. Yapılamıyorsa da ondan duy.

Yemek yerken vs çıkarıp yiyorum tertemiz iş bence. Günde 22 saat falan takmak gerekiyor ama.
  • nhk ni youkosu  (01.07.24 18:32:46)
Annem 60 küsür yaşında dişlerini yaptırdı. Hiç bir zaman geç değil.

  • gabe h coud  (01.07.24 18:41:57)
Yaptırılabilir.
Taktığınız ilk bir hafta yemek yemekte çok zorlanacaksınız. Sıvı ağırlıklı besleneceksiniz. Her kontrolden sonra farklı işlemler yapılacağı, gevşeyen braketler sıkılacağı için bir iki gün canınız yanacak yine yemek yemekte zorlanacaksınız.
Bazen farklı şeyler takmaları gerekebiliyor. Bana forsus taktılar mesela boyutu küçük gelince zorlanmıştım.
Lastik kullanma aşaması da ayrı dert mesela. Lastikleri gün içinde kullanmak oldukça zor.
Bir de bir yıllık plak süreci olacak. Altı ay boyunca yiyip içmediğiniz her an takmak zorundasınız. Altı ay ise sadece geceleri. Takmadığınız durumda ciddi fark ediyor.
Benim tedavim yaklaşık iki sene sürdü ve lisedeydim yaptırdığımda. Biteli 8 sene oldu. Ön dişlerinizin arkasında sabit tel var. Ona rağmen bozulabiliyor. Benim alt dişlerim hareket etti üst ön dişlerimin açısı değişti. Dikkatli bakınca ben fark ediyorum dışarıdan ne derece fark ediliyor bilmiyorum.
Ben yaptırdığıma pişman değilim, gerçekten kötü haldeydi dişlerim, 40 yaşında olsam yine yaptırırdım. Ortodonti aynı zamanda çene yapımın daha düzgün olmasına sebep oldu ya da ergenlikle birlikte yüzüm daha fazla oturdu bilmiyorum. Ama hem çene hem diş yapısı için rahatça konuşup gülümsemek bence paha biçilemez bir şey. Özgüvenim ciddi yükselmişti.
  • black holes in the sky  (01.07.24 18:49:12)
braket kullanimi neden kolay olmasin. dislerin saglikliysa 40 yas olayini kafana takmana gerek yok. sure cok uzar derken onumuzdeki seneye kamera onunda olma gibi bir projen yoksa doktoru dinle ve hangisi daha etkiliyse onu yap. doktorun sana seffaf plak onermiyorsa mantiken bir bildigi olmasi lazim.

  • hot potato  (01.07.24 19:41:04 ~ 19:42:22)
38 yasindayim, ben 1.5 yil once invisalign'a basladim. dislerimin gorunurde bir problemi yoktu ama cok sıkıydı aralari, dislerimi sıkıyordum, sıkmaktan azi dislerim ice dogru donmeye baslamiş ve yuzeyleri oldukca asinmisti. ayrica ust on dislerim de ice donmeye basladigindan alt on dislerim surekli ustlerin arkasina carparak uclarindan milimetrik parcalar halinde kirilmaya baslamisti. doktor bir sure sonra dislerimi kaybedecegimi soyledikten sonra karar verdik plak tedavisine. ilk 1 sene cok duzenli kullandim ama son 6 ayda gercekten saldim, gunde belki 12-15 saat ancak takiyorumdur. ama yine de su an gozle gorulur bir duzelme var, dislerim cok iyi gorunuyor ve artik cenemi kapattigimda ust ve alt on dislerim birbirine carpmiyor. son 5 plagim kaldi, sonrasinda doktor yine kontrol edip devam etmek gerek derse devam edecegiz (invisalign bu sekilde yapiyor, sececeginiz pakete gore baslangic ucretine dahil oluyor bu durumda da). duzenli kullanabilirseniz braketten kesinlikle daha iyi ama gercekten bir noktadan sonra cikarip takmayabiliyorsunuz :/ bu durumda cikaramadiginiz bir seyle daha istikrarli bir tedavi elde edersiniz diye dusunuyorum.

  • in vino veritas  (01.07.24 19:47:22 ~ 22:44:58)
@hot potato; braket istememe sebebim temizliği yeterli yapamama endişem. Tellerin arasına yemek artıkları girecek ve düzgün temizleyemezsem de ağzım kokarsa korkusu. Ne kadar titiz ve düzgün bir şekilde yaparsam yapayım hep bir acaba olacak aklımda.

  • rock n roll  (01.07.24 19:58:34)
Bir miktar mutlaka olacak. Teller çıkana kadar üç ayda bir gelirsin, tellerini çıkartıp iyice temizlik yaparlar, tellerini tekrar temiz bir şekilde takarsın. Parası neyse verip planlamak lazım bunu da.

  • gabe h coud  (02.07.24 01:00:05)
Orta okul ve lise hayatim telle gecti anlatiyorum hemen :)
Seffaf braket takmistim. 20 sene oncesinden bahsediyorum. Seffaf plak yeni cikmisti ve herkes metal daha iyi derken seffaf da gayet ayni rtkiyi yapiyor. Hala metaller daha iyi diyenler goruyorum bazen. Cok sacma. Seffaf daha iyi hissettirir goruntu olarak. Uzak mesafeden gozukmuyor, belli nesafeden gozukuyor. Hatta ben unideyken bi kiz dislerinin arkasina taktirmisti. O da mantikli, hic gorunmez.

Plak konusunu hic bilmiyorum.

Zorluklari yemek yerken zorlanirsin ama tam da hatirlamiyorum ama bir hafta surer herhalde. Sandwic falan yemek yasak bu her zaman icin. Cunku braket kiriliyor ve yenisi de para. Belki metal zor kiriliyordur ama dikkat edersin olur biter. Ben kucucuk cocukken 3 bilemedin 4 tane kirmisimdir surecte.
Dislerine lastik takmasi gerekebilir. Bi sey yiyemezsin 2 gun o lastikler acitir baski oldukca. Ama dayanirsin bi sey degil.

Bitince gunduz ve gece plagi veriyorlar. Yemek yerken cikariyosun sadece. Cok gicik bi sey ama takmazsan bozulur. Bir de artik omur boyu dislerin arkasina tel taktiriyorlarmis bana cooook garip geliyor. Bence onu sor. Takilmaz o. Benim zamanimda yoktu oyle bi sey.

Dis temizligine gelince braket fircasi var. Taa 20 sene once varsa simdi alasi vardir. Guzel temizliyor. Ve fircalamak da bi yerden sonra kolaylasicak agzinda tel oldugunu unutucan cunku. Normal firca ve braket fircasi ayni anda kullaniliyor.
  • Kittie  (02.07.24 01:47:17)
Başka bir doktora görünün +1
Çift çene ameliyatı oldum 1 ay önce, bunun öncesinde yaklaşık 1.5 yıl şeffaf plak tedavisi gördüm. Şimdi ameliyat süreci bitti tedavim yine plaklarla biraz daha devam edecek. İşinin ehli bir doktorun günümüz teknolojisiyle plakla düzeltemeyeceği hiçbir şey yok. Çok çok inatçı dişler de gerektiği takdirde vida veya yalnızca 2 3 dişe braket yapılarak bile düzeltilebiliyor. Ama kendi adıma söyleyeyim o birkaç dişe braket takıldığı dönem tedavimin açık ara en sevimsiz bulduğum kısmı olmuştu ameliyat haricinde. Daha fazla sorunuz olursa mesaj atabilirsiniz.

  • reversal of fortune  (02.07.24 08:22:46)
Mobilden editleyemiyorum ama hiçbir yaş geç değil bu arada bu tedaviler için. Sonrasında kendinizi görünüşünüzle iyi hissetmenin tam olarak ne demek olduğunu anlayınca geç başlamış olmanın önemi kalmayacağından eminim (26 yaşımda başladım).

  • reversal of fortune  (02.07.24 08:24:58)
Kesinlikle yaptırın.

38 yaşında şeffaf plak yaptırdım, hiç zorlanmadım. Şuan üst/alt retainerim var, her akşam ara fırça ile temizliyorum, düşündüğünüz kadar zor bitşey değil.
O Ufacık çarpıklıklar gidince oluşan görüntü harika. İmkanınız varsa kesinlikle yaptırın, kendinizi bundan mahrum bırakmayın.
Temizlik için ağız duşları, ara fırçalar var, belli ki dikkatli birisiniz, halledersiniz.
  • ya volna  (02.07.24 09:50:10)
Editlemek istedim. Bugün başka bir diş hekimine daha gittim. Şeffaf plak tedavisine başlıyorum. En fazla 1,5 sene sürer çok güzel olacak sonuç dedi. Diş analizimi yaptı, birkaç gün sonra tekrar çağıracak ve diş tedavim bittikten sonra nasıl görüneceğini gosterecek sonra başlayacağız. Özetle bu. Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Beni motive ettiğiniz ve bilgilendirdiğiniz için. Belki bitince before after yaparım. Fotoğraf atarım buraya :)
Bu arada doktorumdan çok fazla övgü de aldım. Dişleri çapraşık olmasına rağmen bu kadar temiz ve sağlıklı bir ağız hiç görmedim şahanesiniz dedi :)

  • rock n roll  (02.07.24 18:17:35)
hadi hayırlı olsun. Biraz detay vereyim aklında bulunsun. Her yeni plağa geçtiğinde biraz kasacak gerdirecek, bebeklerin dişi kaşınır ya sanırım öyle değişik bi his. Ben sürekli dişlerimi sıkmak istiyordum ahah. Bir gün sonra diş o düzene alışıyor geri kalan günler dümdüz devam ediyor. Fakat mesela plağı çıkardın 4 saat takmadın(arkadaşlarla dışarıda yemek yiyordun vs.) geri takınca ilk günkü gibi kasabilir çünkü dişler gerçekten 2-3 saat sonra eski haline dönme eğilimine giriyor galiba çok acayip. O yüzden günde 20+ saat, hatta mümkünse 22 saat takman lazım. Zaten kısa sürede çıkarma takma işine alışacaksın, bi kahve içmek için hemen çıkarmak takmak kolay gelecek. Böyle plaklarla milim milim hareket ettirerek 20 haftada vs. neler olduğuna şaşıracaksın.

Ek olarak, yemek yedikten sonra fırçalayıp takmazsan (veya en azından ağzını su ile çalkalamazsan) plaklar kirlenebilir sararabilir. Corega'nın Retainer temizleyici diye ürünü var onu al bi bardağa at içine bunları at, bekle, sonra hafifçe fırçala vs. Ona da bi bakarsın. Invisalign'ın kendi tozu da var ama içinden 3 tane çıkıyor gerisi paralı ve Türkiye'de yok galiba. Corega aldım ben.
  • nhk ni youkosu  (02.07.24 19:21:07)