Otomobilden Anlarım Diyenler

Sıfır araç açma olayı gerçek mi?
Hani sıfır araçla belli bi süre yüksek hız yapınca motor açılır, daha az yakar olayı?

Gerçek ise ne kadar hız ne kadar süre?

rodaj meselesi gerçek: www.youtube.com

  • scudman1  (30.06.24 21:03:29)
rodaj diye bir şey var fakat günümüzde üretilen araçlarda tolerans çok çok düşük. kullanım kılavuzuna uyun. soğuk motorla 8000 devir cevirmedikten sonra bir şey olmaz. zaten aracın ekonomik ömrü belli.

  • orient blue  (30.06.24 23:54:36)
Rodaj gelişen üretim teknolojileri nedeniyle eskisi kadar önemli olmasa da hala var: www.instagram.com

Arabanızın kullanım kılavuzuna mutlaka bakın, orada gerekli bilgileri bulacaksınız.

Ancak bence kendinizi iyi ifade edemiyorsunuz, soru bir yandan da motorun sağır kalması gerçek midir gibi de anlaşılıyor.

Bunun da cevabı evet, araba uzun süre düşük devirde yüksek viteste yavaş kullanılırsa motor sağırlaşır (yavaşlar, tepkisizleşir), bunu gidermek için arabanın bir süre yüksek devirli kullanılması gerekir. Ancak bu yeni değil, eski arabalarda meydana gelir.
  • 10551037  (01.07.24 03:14:28 ~ 03:19:10)
90 li yillardan sonra bitti o iş.

  • halk  (01.07.24 08:20:02)
Rodaj hala geçerli, örneğin corvette c8 de belli bir kilometreyi geçmeden devri 4000 de sınırlıyor. 500mil'i geçince 7000 devre izin veriyor.

Bazı bmw'ler araç ısınmadan devir çevirmeye izin vermiyor.

Rodaj arabayı aldığın gibi kesiciye sokmak değil, üreticinin belirlediği bir periyotta görece sakin kullanıp sonrasında performanslı kullanmak.

Şirkette aynı yıl, aynı model, benzer km'de iki araç var, görece güçsüz araçlar. Benim kullandığım 20bin km kadar şoförde kaldı, hayvan gibi yükleniyordu arabaya 180-200km/s (ben 170 bile nadiren bastım). Benim kullandığım ralli aracı gibi kafa atıyor, diğer araç sanki debriyajı kaçırıyor gibi geç tepki veriyor.
  • kimlanbu  (01.07.24 08:30:41)
üretim teknolojileri geliştiği için artık bu rodaj meselesine gerek yok dedi bilen bazı arkadaşlar.

ama yine sıfır bir araba aldığınızda en azından ilk 1000-1500 km boyunca 3000 devri geçmemeye çalışın, devri uzun süreler sabit tutmamaya çalışın. araç kitapçıklarında, hala bu tavsiyeler var.
  • co2s2  (01.07.24 14:30:14)