Kira zammını beğenmeyen ev sahibi

Kendisiyle üç yıldır aynı sorunu yaşıyoruz. Hiçbir şekilde laf anlatılamayan bir adam. Kafasına göre bir tutar belirleyip onu istiyor. Buna hakkın yok diyince de anlamıyor. İki yıldır bir şekilde ikna oldu ama bu sefer daha uzlaşmaya uzak bir şekilde konuştu.

Son iki yıldaki durum ve gelecek ay için planlanan durum şu sekilde:

Yil - Tuik artış oranı- benim yaptığım - ev sahibinin istedigi
2022 - %45 - %67 - %200
2023 - %60 - %80 - %200
2024 - ~%65 - %100 - %178

Adam 75 yaşında ama konuşurken çirkinleşen birisi. Bu ay başında aradı %178'e denk gelen bir zam istedi, ben olmaz %100 en fazla yapabilirim diyince yapamıyorsan çık dedi. Yapmak zorunda değilim diyince de ben çıkarmayı bilirim falan yaptı. Oglu var, herhalde o oturacak ayagina cikarmaya calisacak. Ay sonuna kadar düşün bana haber ver dedi.
Ben dediğim gibi %100 yapicam ama kendisini aramak bile istemiyorum.

Hangisini yapayım sizce?

1- Yarın ara, bu kadar zam yapıyorum, bu şekilde gönderiyorum şimdi de, ne derse umursama. Arayıp durursa açma bile.
2- Hiç arama bile, %100 zamlı kirayı yolla geç. Ararsa aç bir kere, daha da uzatırsa açma.
3- 1. Seçenek ama %100'u duyunca çirkinleşirse iyi niyetten anlamiyorsunu
z, %65 yapıyorum o zaman de ve %65 yap.
4- farklı bir öneri?

'%100 de uzlaşıyor muyuz?' diye sorup 'hayır' derse %65 e indir.

Madem çirkinleşilecek, neden daha fazla ödeyesin?
  • Mirket  (30.06.24 19:21:04)
mirket +1
madem illa ki sorun çıkacak. 10 bin ödeyip sorun çıkacağına 8 bin öde öyle sorun çıksın. yapacağının minimumunu yap anlaşma olmayacaksa

  • f02561  (30.06.24 19:27:36)
Önce bu işleri telefonda değil, yüz yüze ve yanınızda bir şahitle konuşun. Kirayı banka kanalı ve açıklamada konut kirası olarak yolluyorsanız siz haklısınız, sizlik bir durum yok ama mal sahibi de o, uzlaşmacı olmalı ve onu da orta yolda buluşmaya ikna etmelisiniz. Sizi bu hale getiren ekonomik koşullar ve beklemediğiniz hızda yükselen rakamlar, onu bu hale getiren yasal sınırlamalar ve "ben X lira kira alıyorum, sen nasıl o evden Y lira kira alırsın" şeklindeki eş-dost gazı.

Ben de kiracıyım, bu sınırlamalar başladığı zaman kendimce bir çözüm buldum, karşı tarafa mantıklı geldi, uyguladık. Eve ilk girdiğimde pazarlıksız kabul ettiğim kira, o günkü asgari ücretin %X tutarıydı. Sonraki kira zamnları TÜFE'ye göre gitti ama sınırlamalar başlayınca kendisini mağdur etmemek için bu hesabı ortaya sürdüm, kabul etti. Bu hesabım bana %70, %110 %90 gibi zamlar olarak döndü, mantıken zararıma oldu ama olsun dedim, ağzımızın tadı kaçmadı.
  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (30.06.24 19:31:17)
@zaman,

Ev sahibi başka şehirde, yüz yüze konuşma şansı yok. Olsa da istemem muhtemelen.

Kirayı açıklamada x ayı kira bedeli şeklinde yolluyorum.

Asgari ücrete kıyas hesaplamasını şimdi yaptım, tam olarak %99 zam yaparsam girdiğimdeki oranla aynı çıkıyor.

Ben zaten orta yola ikna etmeye çalışıyorum, o yanaşmıyor. Onun orta yolu %200 zam istiyorsa en başta, %180 falan.
  • sckxyss  (30.06.24 19:47:47)
Bak yavşağa ya. Minimum ne yapman gerekiyorsa onu yap. İyice sapıttılar.

  • hops  (30.06.24 20:01:55)
@sckxyss, teklifinizde zaten haklıydınız, şu hesabınızdan sonra kusursuz hale geldi. Yalnız 5 yılı doldurduysanız rayiç belirleme davası açabilir, davada haklı çıkar, o civarda ortalama 100 ise eski kiracı olduğunuz için size 70-80 vermeniz karara bağlanır, bu işlem de ortalama 2 yılı alır. Bu da aklınızda bulunsun. Ötesi %100'ü bir kez daha teklif edin, yanaşmıyorsa TÜFE neyse onu yapacağınızı iletin, yani haberi olsun, sonrasında bildiğiniz gibi.

  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (30.06.24 20:06:29)
Mirket +1.

Bunu açıkça söyleyin anlaşmıyorsak yasal oranı yapacağım de.
  • Mcfly  (30.06.24 20:13:33)
2021 yılında oturduğunuz süre ile bugünkü kira fiyatları arasındaki uçurumu kapatmak için bir kere normalleştirme amaçlı istiyorsa anlarım. Bunlardan birinde %200 yaptığınız halde ertesi sene de istiyorsa o başka.

TUİK'in bir tarafından uydurduğu oranlar yerine gerçek oranlar açıklansa ve %25 zırvası da olmasa bunlar yaşanmayacak aslında bunlar bu kadar. 2020 öncesinde ev sahibi ile ya da kiracısı ile sorun yaşayanlar vardı. Şimdi yaşamayan yok.

Çevredeki kiralar ne durumda? Yani çevredekiler 35.000 TL iken siz 8.000 ödüyorsanız adamı anlıyorum. Hayır, 15.000 ödüyorsanız %100 dediğiniz halde 178 diyorsa %65'ten yapın. Sayıları bölgedeki kira bedelleri ve sizin ödediğiniz arasındaki farklar için salladım.

Anlaşmadan %100 zamlı kira ödeme. Dediğim gibi yaptığın zam ile çevredeki kiraları elbette geçmeyecek ama teklif ettiğin zamla görece yaklaşacağı halde çirkinleşiyorsa tam sözleşmedeki oran kadar yap geç.
  • nawar  (30.06.24 20:19:37 ~ 20:22:40)
Kaç TL kira verdiğinizi bilmiyoruz.
Sadece oranları biliyoruz.
Annemin 3600 TL'ye oturan kiracıları var mesela. Yüzde iki yüz değil daha fazla istese yeridir de...
  • pro9it9is9  (30.06.24 20:43:16)
10 yılı doldurmadıysanız yasal oranı yapıp geçin. hiçbir şey yapamaz. uzun uzun yazmaya bile gerek yok. laf anlatmaya çalışmayın.

sadece 5. yıl dolduysa rayiç değer hesaplaması isteyebilir. isterse yapsın, ne çıkarsa onu ödersiniz.
  • orient blue  (30.06.24 21:34:22)
Yasal oran yapıp geçin. Bu tarz ev sahiplerinin de derebeyi gibi davranması sıktı artık.

Yasal süreç neyse onu izlesin canı çok istiyorsa.
  • logisticsmanager  (30.06.24 22:19:06)
Adamın evine çöküp oturmakta ayrı bir sorun. Ben yorum yapmayım. Artış oranı hiçbir anlam ifade etmiyor. Verilen kira ve çevredeki kiraları bilmek lazım.

  • Topalordek  (30.06.24 23:32:26)
orient blue +1

5. yılın sonunda uyarlama davasında yeni kira bedeli belirlendiğinde geriye dönük olarak kira farklarını da alacak, bilginiz olsun.
  • pispinti  (01.07.24 01:30:27)
türkiye'deki kiralara benim aklım ermiyor artık. bir yanda 3+1 eve eski kiracı ayağına 10 bin ödeyip herkesin mutlu olduğu durumlar yaşanıyor, öte yanda eski kiracıyım ama bastım zammı 35 bin ödüyorum herkes mutlu diyenler var.
bence senin sorunun cevabı da senin ev ayarındaki civar evlerin kirası ne kadar ve sen ne ödüyorsun sorularının cevaplarına göre değişir. civar evler 35 ise ama senin %100 zam yapmanla vereceğin kira 15 bin lira oluyorsa adam haklı.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (01.07.24 01:48:46)
Ev sahibi çevredeki emsal kiraları da geçmek istiyor sanki.

2 ay önce taşındım, eski evdeki zam oranlarım :

2022 : %10 (Zaten emsal kiralara göre yüksek tutmuştum)
2023 : %100
2024 : %330 (Emsal kiralara göre çok düşük kalmıştı, ses etmedim)
  • kimlanbu  (01.07.24 08:38:10)
%25 yap geç.

not : ev sahibiyim.
  • nuisance2  (01.07.24 09:43:32)
Yuzde yuzu o kadar kolay kabul ediyor gozukuyorsun ki ve yaptigin oranlar da hep cok yuksek ve adam da her seferinde yuzde 200 diye tutturuyor. Ben kiranin asiri dusuk oldugunu dusunuyorum. Ama tabii dusuk kalmis diye ev sahibinin dedigi olacak diye bir sey yok. Madem ongorulu olsaymis ilk kez o paradan veya o yil kiraya vermeseymis sevgili evini. Yuzde yuz vericem de, yok derse de 65 yap.

  • Kittie  (01.07.24 09:53:02)