hirsizlar kapiyi zorladi mi anlamadim

dun gunduz evdeyken (ve alarm kuruluyken) bir anda alarmin sireni calmaya basladi. panel yangin kapisinin acik oldugunu gostedi. gittim baktim yangin kapisi kapali. alarmi kapattim, o arada alarm firmasi aradi, onlar da yangin kapisinin acildigini soylediler. yani alarmin neyin caldirdigini onlar da teyit etmis oldu.

yangin kapisini (ki iceriden ekstra kilit var) actim. disaridan bir zorlama izine rastlamadim. sonra alarmi kurup elimle manyetik sensorun oldugu kismi itmeye calistim, kapi kipirdamadi bile. dolayisiyla alarm da calmadi.

su halde disaridan levye gibi bir seyle zorlamis olmalari aklima geldi. ama bu durumda da kapida iz, yamukluk, gocuk, boyasinda kalma filan olurdu diye dusunuyorum.

neyse, simdi size hirsiz kapiyi mi zorladi yoksa alarm sisteminde bir hata mi oldu diye merak ediyorum. ne dusunuyosunuz?

Hocam sen bunu alarm şirketine de bir sor, arayıp dün böyle böyle olmuştu ben de kontrol ettim, dışarıdan bir müdahale olabilir mi vs diye, onlar bu güvenlik konularında da bilgi sahibidir, belki hırsızların başka bir yöntemini biliyorlardır

  • grimavi  (30.06.24 16:36:22)
Yangın kapısının dış kısmında kol mu var yoksa panik bar mı?

  • hops  (30.06.24 20:02:28)
@hops merdivene bakan tarafta hic bir sey yok. iceride panik bar ve ekstra kilitler var. Manyetik sensor zimbirtisinin oldugu yer bir seyle esnetilebilir yani

  • lamartin  (30.06.24 20:12:07)
Bir hırsızlık yöntemi vardı. Yere paralel olacak şekilde kapı kasasına yerleştirdikleri krikoyla kapı kasasını genişletip kilidi boşta bırakıyorlardı ama acil kapısının dış tarafında kapı kasası çıkıntısı yok değil mi

  • Unde bach canim  (01.07.24 00:55:52)
sensörün iki ucu arasında dışarıdan yalıtkan bir obje (kart plaka vb) sokulma imkanı var mı. belki yapılan budur.

  • engelbert humperdinck  (01.07.24 01:20:08)
yangın kapısı hırsızın en sevdiği kapı. açması aşırı kolay. biz de sürgü kilit takırdık yangın kapısına çünkü ekstra kilit yoksa kapıya zarar vermeden de açabiliyorlar. belli ki biri şansını denemiş ama sizde ekstra kilitler olduğu için girememiş içeriye. gene de alarm çalmış tabii.
tavsiyem yangın kapısı üstüne sensörlü kamera taktırmanız olur. yangın kapısı dışında hareket olduğunda kayda alsın.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (01.07.24 01:34:33)