Yüksek Lisans Mühendislik Unvanı Verir mi?

Mühendislik olmayan bir bölümden (İşletme, Öğretmenlik vs.)
Yazılım Mühendisliği (Tezsiz) Yüksek Lisans programını bitirmek, mühendislik unvanı verir mi?

(İlan şartlarında herhangi bir lisans programından mezun olmak yazıyor)

(Özel sektör için değil, işi bilmek, yapabilmek için değil, tek amaç resmi olarak mühendis sayılıyor mu yüksek lisans bitirmek onu merak ediyorum.)

Vermez

  • Euxinos  (15.06.24 20:16:25)
Kamu'da mühendis olamazsın. Özel sektörde olabilir ama. Tanıdık varsa ve küçük bir şehirde arada kaynarsın.

  • ferenc  (15.06.24 21:41:27)
Vermez.

  • mazrufsezici  (15.06.24 21:54:29)
Vermez. Odaya mühendis olarak kayıt olmazsın, imza yetkin olmaz. İmza yetkisi istemeyen işlerde zaten mühendis olsan da olmasan da farketmez.

  • yeninesiltupcu  (15.06.24 21:57:42)
vermez. YÖK'e göre mühendis ünvanı lisans eğitim ile alınır.

  • renegade  (16.06.24 00:49:25)
Şöyle de ekleem yapayım, anlı şanlı bir üni'de, teknik eğitim (inşaat öğretmenliği) mezunu bir prof, ki yl-dr-doç-profluk hepsi inşaa mühendisliği alanından, bir projeye inşaat uzmanı gibi abuk bir ünvanla imza attı diye başı derde girmişti.

  • renegade  (19.06.24 00:54:43)
teknik olarak zaten muhendislik lisans diplomasi olmayan biri onun yuksegini yapamaz, cunku tezli tezsiz yuksek yapmak on kosulu olarak senden muhendislik diplomasi istenecek.

  • cooperr  (19.06.24 07:09:59)
@cooper yapar. örneğin matematik bitirmiş biri inşaat müh. abd mekanik programıdna yapabilir. lisansüstü eğitimde geçiş çok kolay. ama ünvan vermez. o ayrı.

  • renegade  (23.06.24 15:36:19)
@renegade

yazdigin anlasilmiyor, matematik bitirmis biri nasil insaat muh. yuksegi yapacak?

master seviyesi dersleri alman icin oncesinde birsuru insaat muhendisligi dersi bitirmis olman lazim, bu matematikci arkadasta bu derslerin hicbiri yok.

mesela betonarme, matematikci ne anlasin betondan kolondan kiristen demirden..
  • cooperr  (24.06.24 19:58:02 ~ 19:58:12)
Mühendislik yüksek lisansı yapmak için mühendislik lisansına sahip olmak şart değil. Bazı üniversitelerde böyle bir sınır olsa da bu hepsi için geçerli değil. Her üniversite kendine göre kabul kurallarını belirliyor.
Sonuçta eksik oldukları bir alan/konu olursa bilimsel hazırlık programı ile lisans kısmındaki o açık kapanabiliyor. Ki bilimsel hazırlık okumadan bile doğrudan ders dönemine geçebileceğiniz bir sürü senaryo bulunuyor.

  • yeninesiltupcu  (24.06.24 23:36:18 ~ 23:38:43)
@cooperr bir alanda yüksek lisans yapmak o alanın lisansını yapmak manasına gelmez.

mekanik tamamen matematik hesabıdır. sadece kolon kiriş değildir, dinamiktir, akışkalardır vs...

bu konuda akademik ilerleyen birisi yl yapıp devam edebilir.

örneğin işletme mezunu birisi üretim yönetimi ve planlama veya yöneylem veya nicel karar verme üzerinden endüstri müh. yl dr yapabilir.

zaten enstitülerde abd varıd. örneğin inşaat müh. abd altında çok sayıda program vardır ve bunlar alanda özelleşir.
  • renegade  (24.06.24 23:56:01)
hatta yıllarca İTÜ Makina 'nın mekanik abd başkanlığını yapan Prof. Dr Yılmaz Öztürk'ün eğitimi de şöyle

Lisans Ankara Üniv. Fen / Matematik,
Doktora İ.T.Ü. Makina Fak.,
Doçent İ.T.Ü. Makina Fak.,
Profesör İ.T.Ü. Makina Fak.
VERDİĞİ DERSLER:Statik, Kinematik, Dinamik, Akışkanlar Mekaniği, Matematik 3, Matematik 4, Tensors, Diferansiyel Denklemlerin Sayısal Çözümleri.
  • renegade  (25.06.24 00:22:59)