Baldur's Gate 3 sorusu

Selamlar, normalde D&D oyunlarına çok aşina değilim, 2000 lerin başında buna benzer pc oyunları oynamışlığım var ama çok bilinçsiz oynamıştım yani tam hatırlamıyorum.

Şimdi de ufak bir araştırma ile masa oyunu olduğunu, kurallarını, pc oyun geçmişlerini falan bünyeye çektim.

Oynanışa da alışık değilim ama dragon age de de böyle tur bazlı oynanış vardı, o yüzden kolay adapte oldum.

Fakat bir konuyu anlamadım. Bazı aksiyonlarda ekstradan bir zar atıp, bonus aldığımız durumlar oluyor.

Mesela 1d4 bonus diyor. İlk attığım zara ek tekrar 4 yüzlü 1 zar atılıyor, 3 geliyor diyelim. İlk attığım zar 8 ise artık benim puan 11 oluyor. 10luk zorluk derecesi varsa geçebiliyorum.

Fakat bazen 1d4 değil de 1z4 yazıyor. Oyunu türkçe oynuyorum. Bu z nin anlamı ney? Bir çeviri hatası mı? Yani normalde zar, dice demek. Bazen dice, bazen de zar mı demek istemiş olabilirler mi çeviriden ötürü?

Normalde çeviri taraflarında pek bir sıkıntı görmediğim için emin olamadım.

Dediğin gibi çeviride eksik kalmış demek.

1d4, 1 tane 4 yüzlü die(zar) atacaksın demek. 1z4 haliyle 1 tane 4 yüzlü zar atacaksın demek. Bazı silahlar 2d6 hasar verir. O da o hasar için 2 tane 6 yüzlü zar(dice) atacaksın ve toplamı kadar sayıyı hasar için kullanacaksın demek. Bazı hareketler/eylemler için avantaj ya da dezavantaj durumları oluşur ve 2 defa zar (dice değil die yani teker teker) attırır. Avantajda iyi olan, dezavantajda kötü olanı sayar.

Hangi işlerde ne kadar bonus alacağın, hangilerinde ne kadar zar atacağın hep karakter kağıdında yazar. Bunlar da D&D'nin güncel versiyonuna göre hesaplanır. Baldur's Gate de D&D versiyon 5e'yi kullanıyor. Eski versiyonlarda mantık aşağı yukarı aynıyken çok farklı hesaplamalar vardı. O yüzden BG3 oynadıktan sonra "bunun hikayesi güzelmiş, seriye baştan başlayayım" deyip remastered değil, orijinal hali ile BG oynadığında sayılar ve hesaplamalar ters gelebilir ama temelde atılan zarlar aynı :)
  • nawar  (15.06.24 16:23:56 ~ 16:26:58)