Psikolog seçimi

Psikolog seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Öncelikle tabii ki psikoloji mezunu olması+ klinik psikoloji yüksek lisansı yapmış olması. Uyguladığı ekol ile ilgili iyi bir eğitim almış olmasi, hangi konuyla ilgili calistigini da inceleyebilirsiniz. Bunlar az- çok çerçeve sunar. Gerisi terapist- danışan ilişkisi ve terapötik süreç ile ilgili.

Bu arada terapistin yaşı, cinsiyeti vs gibi konular tamamen öznel konulardir. Kişiye göre değişiklik gösterir. Genel bir kural yoktur bununla ilgili.
  • fraise  (14.06.24 21:45:55 ~ 22:14:56)
yaşça büyük ya da yakın yaşta olması
extra stres ya da duygu yaşamamak için hemcins seçilmesinde yarar var
ama kadınlar doğal yetenekli terapi konusunda
  • bir soru sorcam  (14.06.24 21:54:00)
hemcins konusuna katılmıyorum. ben karşı cinsle ilişkilerimde problem yaşadığım için özellikle kadın terapist istemiştim. çok memnunum. yani erkek olsa da belki aynı kalitede bir terapi süreci yaşardım ama ben kendi adıma mental olarak daha iyi hissediyorum kadın terapistle çalışınca.

  • mark greg sputnik  (14.06.24 23:01:44)
hangi terapiyi kullanıyor bunu sor.

  • geveze yazar  (14.06.24 23:19:35)
Lisansı psikoloji mi?

Süpervizyon almış mı/alıyor mu?

Kendi terapisinden geçmiş mi?

Bu üçü en önemlileri.
  • sparky  (17.06.24 00:48:50)