Şirketin vergi kaçırdığı nasıl anlaşılır

Denetim şirketinde çalışıyorsunuz dolayısıyla elinizde şirketin mizanı var diyelim. Burda şirketin vergi kaçırdığını anlayabilir miyiz?

Mizan dan anlamanız için pro seviyede olmanız lazım.
Ortaklar, ticari mallar, nakit ve bankalar bir fikir verir ama detay kısmı için deneyim gerekir.

Çok yüksek bir yemek gideri varsa incelenevilir mesela.
  • rhan  (29.05.24 06:59:19)
gider çalışıyorum ben, yüksek giderlere göre sıralatıp büyük kalemlere bakılır
birde aynı firmadan atıyorum 50k lık 50 tane gider varsa ona da bakarım, böcek ilaçlamadan 2500k gider olmaz detaylı bakmak lazım gider kalemlerine, dışardan sağlanan fayda hizmete gömerler genelde ve ya bakım onarıma
381 ile 740 çalıştırıp 381 kapanmamışsa o da problem
  • eja  (29.05.24 09:59:40)
özet; deneyimli denetçi sadece evrak üzerinden yakalamasa bile nereye bakacağını bilir.

tek düzen muhasebe sistemi güzel bir tasarıma sahip. bir hesap kalemine bastırınca başka bir hesap kalemi şişiyor. bilançoya dahil olmayan hareketleri tespit etmek zorlu olabilir, örneğin faturasız alış satışlar. bunlar için de şirketin ortaklarının banka hesapları yardımcı olur. resmi muhasebeye konu olmuş her uygunsuz hareket bir hesabı şişiriyor. mesela ortaklar şirketten para çekiyorlar, normalde stopaj ödemesi lazım ama resmi bir işlem yapmıyorlar. elden para alırlarsa kasa hesabı, banka kanalı ile alırlarsa ortaklardan alacaklar hesabı şişer. faturasız mal satıyorsa stoklar şişer vb. ancak mutlaka bir iz bulunur. gerisi o hesap kalemini oluşturan hareketleri yevmiye defterinden incelemek. istisnai durumlar da var biraz zor çıkabilecek ortaya, bunlar için muhtemelen bir checklist vardır denetçilerde. mesela envanter satışları. bunlar genellikle amortisman hesabına tabidirler ve şirketler bu envanterleri satmak isterse kalan amortisman değerinden fazla fatura kesmek istemezler. bu da piyasa değeri 1.5 milyon olarak aracın 100 bin tl ye satılması gibi bir sonuç doğurur. envanter alış satış hareketleri incelenerek yakalanabilir.
  • screamshot  (29.05.24 15:58:10)