Turkcell Superbox Sınırsız İnternet

Yıllarımı her türlü internet altyapısının binbir seçeneğin olduğu şehrin ortasında geçirdikten sonra, altyapı bulunmayan bir yerde yaşamaya başladım, uydu interneti ya da Turkcell'in superboxı arasında bir seçim yapmak gerekiyordu, uydunun hava şartlarına göre çok verimsiz olabileceğini öğrenince Superbox tercih ettik, tam taşınma gerçekleşmeden kotalı internet kullandık ve gayet iyi çalışıyordu, çok pahalı olmasını falan hazmettikten sonra mayıs ayından itibaren sınırsıza geçeriz diye düşünmekteydik ki sınırsız paketlerde internet hızının düştüğünü öğrendik. Bizim için hem hız hem kota önemli, Türk Telekom da kısa zamanda altyapı sağlayacak gibi gözükmüyor, yine de kendileri ile görüşme halindeyiz ve gerekli şartlar sağlanırsa Superonline'ın yüksek cayma bedellerini ödemeye de hazırız.

Ezcümle Superbox hem kotalı hem sınırsızı kullanıp kıyaslayabilecek biri var mıdır? Özellikle bu şekilde soruyorum çünkü kotasından bağımsız superboxtan verim alamamış çok kişi var gördüğüm kadarıyla, bizim kotalı paketlerde hız ile ilgili bir sorunumuz yok ama günde 40 gb tüketmiş oluyoruz ki bu da hiç anlayamadığım bir durum, geçen gece ek paket satın aldık, hiç kullanım yapmadan uyuduk, sabah kalktığımızda 10 gb harcanmıştı.

Kimileri telefonda hotspot kullanabilecekken Superbox kullamayı hiç anlayamamışlar ama telefon interneti hem hız hem kota olarak yetersiz kalıyor. O nedenle lütfen hotspot önermeyin:)

data kullanımı için bilgisayarda ve telefonda wifi üzerinden ne kadar data kullandığınıza bakıp en çok hangi uygulamaların kullandığını kontrol edebilirsiniz.

otomatik güncelleme vs olabilir

hız ve bağlantı ile ilgili sorununuz yoksa sınırsız pakette de verilen hızı alırsınız. verim alamayanlar genelde bulunduğu yerde bağlantı sorunu yaşayanlar oluyor.
  • jülsezar  (21.05.24 11:39:40)
kotalı olanda (300gb kota) İstanbul'da 40-50mbit alabiliyorduk

Geçen hafta taşındım, superonline fiber yok diye ttnet fiber de yok sandım superbox sordum, 16mbit sınırsız paket 1800tl civarıydı.

özetle kota sınırsız pakette hız sınırlaması var.
  • kimlanbu  (21.05.24 12:33:29)
Maksimum hız 16mbit bu arada, sınırsız kotada daha üstü yok

  • kimlanbu  (21.05.24 12:34:22)
@kimlanbu evet bunu biliyorum o sebeple sormak istedim yeterli geliyor mu diye. Biz burada 40-50mbit zaten görmüyoruz, 15-16 civarında, sorun yaşamıyoruz ama sınırsıza geçip hız 16ya kadar olunca sorun yaşar mıyız bilemedik.

  •   (21.05.24 13:08:32)
mesela bir canlı yayın izliyorsunuz ve bu yayının 1080p olduğunuz düşünürsek 10 mbit, 4k olduğunu düşünürsek 50 mbit hıza ihtiyacınız olur.

bu örnek tekil cihaz üzerinde geçerlidir. bilgisayardan izleyecek olursanız ve arkaplanda yapılan bir işlem varsa bu da yayının sürekliliğini etkileyecektir. veya aynı anda başka bir telefon da bağlanıp bir şeyler izlemek isterse böyle bir sorun olacaktır.

ayrıca görece küçük bir yerleşkedeyseniz, elektrik kesintilerinde baz istasyonlarının etkileneceği için internet hizmetinizde de aksama olacağını unutmayın. (tecrübeyle sabittir. telefonun bile çekmediği görülmüştür.)

uydu internetinden kastınız bölgede yerel hizmet veren çatıdan çatıya olan hizmetse değerlendirilebilir.
  • bravoteam  (22.05.24 09:22:59)
1. Kotalı (250GB) satın alın.
2. Ek paket satın alın (50GB, kota dolunca 4 defa otomatik yenilenen)
3. Ek paketlerinizi hemen tüketmek için hızınızı yükseltiyorlar (özel bir talepte bulunmanıza gerek yok)

Bu şekilde yapınca 50MB/s download hızım var.
Hem de kota dolmazsa az para veriyorum.
  • alfired  (22.05.24 12:35:57)
Bugün artık dayanamayıp sınırsıza geçtik, şimdilik problem yok, bakalım deneyeceğiz.

@alfred 450 gb kota yeterli gelmiyor ki.
  •   (23.05.24 16:53:03)