gss primi hakkında

daha önce de sormuştum ama net cevap alamamıştım.
çalısmıyorum ve 18 mayıstan itibaren sigortam yok. sağlık hizmetinden faydalanmak için gss ödeyeceğim. 280 lira borç tahakkuk etmiş. son ödeme tarihi 1 temmuz.
bu mayıs ayı için olan tutar mı? her ay böyle ödeme yapmam mı gerekecek? bu ödemeyi yapınca sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak mıyım?

60/1(g) Gelir Testine Tabi Olanlar 18.05.2024 Devam Ediyor 60/g

aylık prim normalde 600 lira galiba. ama benim 18inden başladığı için bu ay için 280 galiba.

Arkadaşım bu iş çok karışık. Bulunduğun ilçenin sosyal güvenlik kurumuna git. Memurlar gerçekten çok ilgili. Çok yardımcı oluyorlar. Her soruna cevap veriyorlar.
Kapıda sıra numarası veren bir adam var. Ona GSS hakkında bilgi alacağım de. O ilgili memur için sıra numarası veriyor sana. Soracağın soruları önceden bir kağıda yaz. Orada aklına gelmeyebilir.

Sağlık sigortasından istifade etmek için GSS ödemiyorsun. Her durumda Sigortadan düştüğün andan itibaren GSS prim borcu tahakkuk ediyor.

Ne kadar borcun olduğunu e devletten veya mobil bankacılığın varsa oradan görebiliyorsun.

Ziraat mobilin varsa, SGK / diğer ödemeler / GSS sırasını takip edersen orada.
  • Mirket  (20.05.24 20:32:46 ~ 20:37:49)
gss borcun olduğu halde sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsin. sadece hastanede 7-8 lira bir katılım ücreti ödüyorsun. bunun dışında tahlil, tetkik ve görüntülemeler ücretsiz. ameliyat durumunda da ücretsiz diyende var ücret çıkıyor diyende var. orası muamma.
sadece ilaçları alırken ücretini ödeyip alıyorsun.
bu gss emeklilikteki yarayan bir sigorta değil o yüzden ödemek çok akıl karı değil(tabi kronik, devamlı çok sayıda ilaç kullanman gereken bir hastalığın yoksa).

gss hakkın olması için en fazla 1 aylık prim borcun olması lazım. 1 aydan fazla ödenmemiş primin varsa provizyon vermiyor.
  • my fault  (20.05.24 21:00:02)
Önce gelir testi yaptır. İlçe sosyal dayanışma vakfı var kaymakamlığa bağlı. Oradan başvuruyorsun. şartları sağlarsan ödemene gerek yok.
Aksi halde Evet her ay ödemen lazım. Devlet hastanesinde, cb kararıyla, borcun olsa bile cüzi bir ücretle muayene olabiliyordun. Borcun yoksa ödeme de yapmıyorsun. Esas olay ilaç alırken. Borcun varsa tüm ilaçları fiyatı üzerinden almak zorundasın.

  • Euxinos  (20.05.24 21:03:24)
bu soruyu ne zaman sorsam sorduğum şey hariç başka cevaplar alıyorum niyeyse :)

@mirket: "Sağlık sigortasından istifade etmek için GSS ödemiyorsun. Her durumda Sigortadan düştüğün andan itibaren GSS prim borcu tahakkuk ediyor."

sigortadan düştüğü andan itibaren GSS prim borcu tahakkuk ettiğini biliyorum. ben bunu ödemek istiyorum. sorum şu: bu mayıs ayı için olan tutar mı? her ay böyle ödeme yapmam mı gerekecek? bu ödemeyi yapınca sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak mıyım?

@my fault: gss borcu olunca sağlık hizmetlerinden faydalanıyorsun ama para vererek. 7-8 lira değil katılım ücreti. daha fazla. tahliller için çok daha fazla ödeniyor. geçen birisinden ultrason için 300 lira istediler.

"bu gss emeklilikteki yarayan bir sigorta değil o yüzden ödemek çok akıl karı değil"

bunu da biliyorum. ben sadece devlet hastanesine gidince yararlanmak için ödeyeceğim zaten.

@euxinos: gelir testi yaptırmak istemiyorum. sadece gss prim borcu ödeyerek devlet hastanesinden yararlanmak istiyorum.

"Borcun varsa tüm ilaçları fiyatı üzerinden almak zorundasın."
bu normal zaten. bunun için borcum olmasın ve ödeyeyim diyorum
  • benarrivo  (20.05.24 21:44:14 ~ 21:46:58)
Maddeler halinde sorup fazladan bir şey söylemeyin deseydin öyle yapardık. Ve evet her ay tahakkuk edecek ve her ay ödeyeceksin.
Ve daha önce söylediğim gibi e devlet arama motoruna gss prim borcu yazarsan hangi ay için kaç gün kaç lira tahakkuk etmiş görebiliyorsun ve ödemediğin süre boyunca faiz tahakkuk ediyor.
Ödedikten kaç gün sonra sigortalılığın başlıyor onu bilmiyorum. 4b de ödedikten 1 ay sonra başlıyor.
  • Mirket  (20.05.24 22:09:07)
telefon ya da internet bankacılığı kullanıyorsan...
uygulamaya git. ödeme yapa tıkla, gss prim borcu sorgula.
borcun otomatik olarak görünür.
  • ankarakecisi  (21.05.24 11:38:36)