Nespresso kahve hacmi sorusu

Şimdi bendeki makinede sütlü kahve çeşitlerini saymazsak temelde üç seçenek var ristretto, espresso ve lungo olarak. Hacim olarak en azı ristretto, en çok olanı lungo. Aldığım kapsüllerde de tavsiye edilen hazırlanış olarak belirtiliyor hangisi olduğu.

Ben öyle bi shot espresso atıp gideyim olayını sevmediğim için fincanımı doldursun istiyorum. Bununla ilgili iki sorum var;

1) Tavsiye edilen hazırlanışı lungo olan kahveyi aldım makineye taktım çalıştırdım, fincanın yaklaşık yarısı doluyor bir lungo ile. Sonra kapsül makinedeyken tekrar lungo tuşuna basıp sıcak su ekletiyorum. Bu makine ömrü açısından zararlı mı?

2) Tavsiye edilen hazırlanışı espresso olan kahveyle aynısını yaptım, fincanın çeyreği kadarı doluyor. Üst üste iki defa lungoya basıp su eklemem gerekiyor. Şimdi derdimi sevebilirsiniz ama insanoğlu işte daha kolayın da daha kolayını arıyor :) espresso+lungo+lungo yerine, espresso tavsiye edilen kapsülle lungoya bassam sıkıntı olur mu? Kahvenin tadında çok büyük değişim ya da makineye bir zarar yine?

Cevaplar için teşekkürler

zararı olmaz farklı bir şey koymuyorsunuz sonuçta aynı kapsülden su geçiyor

2- cihazın su ayarını değiştirmek sorun olmayacaksa ( başka kullanan kişiler vs) öyle yapın ? daha çok su versin.

zaten bildiğiniz üzere espresso az hacimli oluyor su ekleyince americano oluyor yani direkt sıcak su da eklenebilir kapsülsüz (neden olmasın :D)

tadı da size kalmış hocam deneyip bakacaksınız damak zevki. elbette hafifler tadı. belki daha sert tatlar da daha başarılı olabilir
  • jülsezar  (20.05.24 16:28:13)
1) makine ömrü açısından zararı olmaz.

2) sonuçta siz 2 kere lungoya basarak ne espresso ne lungo yaptığınız için hangi kapsülü kullandığınızın ya da hangi tuşa bastığınızın da bir önemi yok bence :) kolaylık açısından 2 kere lungo en iyi ideali gibi duruyor. americano yapıyorsunuz aslında :)

ek de bir bilgi vereyim, eğer tam olarak belli miktarda kahve yapmak istediğiniz zamanlarda lungo tuşuna basılı tutarak istediğiniz kadar su geçirebilirsiniz kapsülden. tuştan elinizi çektiğinizde duruyor. 2x lungo bazı fincanlarda çok veya az gelirse kullanışlı olabilir :)
  • king lizard  (20.05.24 17:03:45)
Evet sadece americano yapmak istiyorum ya niye bu kadar kastıysam anlatmak için ahahah

Evde kettle var da bi yandan kahve hazırlayıp kettledan su ısıtmayla uğraşmak da istemedim yani farkındaysanız hayatımı minimum çabayla geçiriyorum ahaha ama teşekkür ederim cevaplar için :D
  • nundu  (20.05.24 18:09:01)
kapsülü at bi daha bas direkt makineden sıcak su gelsin hocam . kettle ile uğraşmadan :D

  • jülsezar  (20.05.24 18:11:32)
Kapsül takılı değilken basmayı hiç denemedim sanırım. Kastettiğiniz o di mi? Kapsül takılı değilken su gelmesinde bir sıkıntı olmuyor di mi?

  • nundu  (20.05.24 18:14:24)
evet evet onu kast ettim. yok hocam niye zarar olsun hiç zannetmiyorum. kahveden geçeceğine direkt geliyor. hatta ilk açıldığında da boş geçirdim ben temizlemek için ve ara ara temizlensin diye yine kapsülsüz su akıtıyorum.

  • jülsezar  (20.05.24 18:20:00)
Aa doğru ilk alınca boş sıcak su geçiriliyodu. Teşekkürler hocam :)

  • nundu  (20.05.24 18:27:50)
yaklasik 15 yildir bu yaptıklarını yapıyorum ama hiç americano tadı gelmiyor bana ya bu kapsüllerle olmuyor bence:> lungo esp derim olcumsuz. cevap için=bişi olmaz

  • ala09  (21.05.24 02:17:15)