Ev satisi

Annemin uzun suredir satilik evine bir alici cikti. Kapora da verdi. Ancak parasini swiftle dolar olarak gondermek istedigini soyledi. Bankadan arastirdigimda para transferini onaylamayacaklarini ogrendim. Tapuda islem yapilmasina istinaden banka onay veriyormus. Biz de hesapta parayi gormeden tapu devri yapmak istemiyoruz. Bankanin hesaba parayi gecirdikten sonra tapu devrini yapmanin bir yolu yok mu?

onaylamamak ne demek? Neden?

Fakat swifti başka sebepten kabul etmeyin. Hemen gelen bir şey değil, öğleden önce yapılırsa aynı gün gelebilir ama nasıl ve ne kodla yaptıklarına bağlı 1-2 iş günü de sürebilir. Parayı almadan da sakın evi vermeyin. Ayrıca swift'te size gelen paradan belli bi miktar kesinti olabilir (yine onların gönderim yöntemine bağlı. OUR kodlu gönderirlerse tüm masraf onlara ait oluyor)

Aynı bankada döviz hesaplarınız varsa o okey. Aynı bankadan aynı bankaya "havale" olarak döviz gönderilebiliyor ve anında hesaba geçiyor.

edit: onay falan diyince, sizinki bankanın aracı olduğu bir ev alım yöntemi mi acaba? Öyle bir şey vardı banka ev satılmadan parayı karşıya aktarmıyordu, para bankaya yatıp onay alınmadan da satışa gidilmiyordu falan.
www.ziraatbank.com.tr
  • nhk ni youkosu  (18.05.24 14:57:23 ~ 15:00:26)
Onaylamamak, bankanin operasyon biriminin parayi annemin hesabina gecirmemesi demek. Bahsettiginiz 2 gunluk bekleme sureleri bankanin icinde bu islemin onaylanmasi sirasinda gecen bir sure sanirim. Banka paranin ne sebeple transfer edildigini sorguluyor. Makul bir gerekce yoksa da transferi bloke ediyor (mus) subedeki yetkili oyle soyledi. Ev satisi icin tapu makul bir gerekce ancak hesapta parayi gormeden de tapuyu devretmeyiz.

  • ati99  (18.05.24 15:10:27)
türk vatandaşlarının dövizle alış verişi yasak. zaten burdan başlıyor yanlış. o yüzden normal prosedüre dönmenizi tavsiye ederim.
kafanız rahat olur. varsın bir süre daha satılmasın eldekinden olmaktansa.

  • artci sarsinti  (18.05.24 18:00:25)
karşı tarafın hesabı hangi bankada ise orada döviz hesabı açın, banka içi döviz havalesi yapacak olsun, hemen hesabınıza geçer.

  • malheiros  (18.05.24 18:04:56)
Bazı bankalar gayrimenkul alım satım işlemleri için düşük komisyon karşılığında aracılık hizmeti veriyor bunu araştırabilirsiniz. Kendiniz yapacaksanız hesaba para gönderen kişinin tapuyu alacak kişi olmasına dikkat edin.

  • doharkoman  (18.05.24 23:17:19)
o para gelmez ki para gelmeden işlem satış falan yapmayın. ayrıca swift limiti bellidir. mobil bankacılık varsa limitlerinizi kontrol edin. limitiniz 5-10 k usd den fazla olmayabilir.

  • illegalstar  (19.05.24 01:26:53)
malheiros +1 . Alıcı kendi hesabına swift yapsın size havale yapsın. Miktar ne bilmiyoruz ancak çok yüksekse maliye size sorar ydsindan nerden geldi bu para vs . Parayı yurtiçine sokan siz olmayın.

  • Mcfly  (19.05.24 10:22:16)