incel midir nedir...

özellikle twitter'da rastladığım bir grup insan var. sürekli kendi kafasında kurduğu "ezikliğinden" (kendine yakıştırdığı fakirlik, kısalık, çirkinlik gibi özellikler) bahsediyor. bunlar yüzünden kadınlar tarafından tercih edilmediğini,
kadınların ancak belli erkekleri tercih ettiğini vurguluyıor.
pasif agresif, saldırganımsı arabesk bir dilleri var.
kadınlara ve biraz da gıcık olduklerı erkeklere kısık sesli nefret, öfke saçıyorlar.

genç erkekler olduklarını düşünüyorum. bu insanlar neden böyleler?
neden bu hallerini kabullenmiş gibiler? bir konuda uzmanlaşıp o alanda iyi olmak için çabalasalar belki de mutlu olacaklarını, hayatın böyle saçmalıklara üzülmek için kısa, sağlığın kırılgan olduğunu bilmiyorlar mı?

çünkü çabalamak zor geliyor

  • jülsezar  (14.05.24 14:51:05)
Başlalarına gelen tüm kötü şeylerin nedeni olarak değiştiremeyecekleri bir özelliklerini ya da karşılarındaki insanı görmek istiyorlar. sorumluluk 0.

  • zimbirik  (14.05.24 15:10:42)
Şeytanın avukatlığını yapacak olursam benim şahsi gözlemim genç erkekler genel olarak dünya genelinde bir boşlukta; Bunun tabi ki çeşitli ekonomik ve sosyal sebepleri de vardır. Mesela bir çok gelişmiş ülkede gençler ekonomik olarak ebeveynlerinden kötü durumda. Büyük bir şehirde ev almak imkansıza yakın... Tabi diğer yandan da ikili ilişkiler inanılmaz bir dönüşüm geçiriyor. Sosyal medya ve arkadaşlık uygulamaları garip bir kadın - erkek dinamiği yarattı. Bu gibi uygulamalar işin doğası itibariyle erkeklerin daha yoğun olduğu ve sürecin %100 yüzeysel belirteçler üzerinden döndüğü uygulamalar. Haliyle bir yandan fotoğraf eklememiş bir kadın profili bile bir sürü mesaj alırken, erkeklerin bir çoğu çok çabalamasına rağmen karşı cinsle bir etkileşime giremiyor.

Bu noktada sanırım kişinin kendinden ve bulunduğu koşullardan nefret etmesi oldukça doğal ancak sadece bunlarla yaşamak kolay değil. Hele de ortada bu kitleyi paraya çevirmeye çalışan "Bak beni takip et kadınları kendine nasıl köle yapacağını anlatayım. Kadınlara köpek çekeceksin, çünkü onlar insan bile değil. Benim sistemime üye olup çok para kazanıp onları satın alacaksın" gibi özünde "Kadınlar paraya ve güce tapar" felsefesi pazarlayan tipler varken. Haliyle bir noktada bu büyüyen nefret tabi ki karşı cinse yöneliyor ve incel olarak bildiğimiz bir yandan kadınlardan nefret eden, diğer yandan onlarla birlikte olmak için can atan, bir yandan her kadının ona hizmet etmekle yükümlü olduğunu düşünürken diğer yandan kendini herhangi bir kadınla birlikte olabilecek kadar değerli görmeyen bir garabet ortaya çıkıyor.
  • salihdt  (14.05.24 15:13:09)
bir iki kez karşı cins tarafından reddedildikten sonra durumu analiz etmeye kalkıştıklarında internetten çok fazla sağlıksız bilgiye maruz kaldıklarını düşünüyorum. ve onlara direnecek bir altyapıları yok.
red pill, incel bir ton şey var. bizim zamanımızda yoktu.
resmen sosyolojik teori gibi her şeyi anladığını, büyük oyunu gördüğünü söyleyen fikirler. genç delikanlı ne yapsın.
  • WithWorth  (14.05.24 15:17:20)
Withworth +1
Bizim zamanimizda yoktu. Biz de reddedildik, bizi de pijlere yenildik. Ezilmedik, buzulmedik. Kafamizda komplo teorileri uretmedik.

Ben de düşünüyorum şu dönemde genç olsam kesin böyle tiplerin pesinde olabilirdim. Insan sonra anlıyor sacma sapan olduğunu.
  • logisticsmanager  (14.05.24 15:24:22)
bence etkileşim almak için öyle yapıyorlar.

  • abelardo  (14.05.24 15:25:49)
Herkesin beğendiği kriterde insanlar vardır. Demek ki o kriterleri taşımıyorlar. Niye suçluyorlar?

  • rock n roll  (14.05.24 15:26:36)
Kadin vucudunun metalasmasinin, Porno film endustrisinin devasa buyukluge ulasmasinin sonucu. Kucuk yastan itibaren porno film izleyen birinin kadina saygi duyabilecegine inanmiyorum. Y kusagi olarak bizim zamanimizda her sey tekduzeydi, basitti, simdi milyon cesit film, fantezi turemis ve internet uzerinden bu iceriklere ulasmak cok kolay. Sen yetiskin halinle neyin igrenc oldugunu ayirt edebilirsin belki ama 13 yasindaki ergen o gordugu igrencligin normal oldugunu zannedebilir. Bir de varlik icinde yokluk cekmek koyuyor batidaki incellere. Benim de bir puskevitim olsa, bizim niye puskevitimiz yok diye soruyorlar birbirlerine. Yokluk icinde yokluk pek koymaz ama varlik icinde yokluk daha kotu.

  • freedonia  (14.05.24 18:35:14)
klasik tabirle "globalleşen dünyamız" ve kapitalizmin katlanılmaz boyutlara ulaşması bence tam bu dönemde müthiş bir patlama oluşturdu. şahsi değerlendirmem bu şekilde.

herkes tabii ki aynı değil ama şu an çok sayıda kadın RAHATLIKLA partner bulabiliyor. her şey çok kolaylaştı. genel olarak zaten maruz kaldığımız, içinde bulunmak zorunda olduğumuz yaşam tarzı dopamin reseptörlerimize takla attırıyor. çok "hızlı" olmak zorundayız, diğer türlü sıkılıyoruz. instagram'daki dandik bir video bile insanlar 10 saniyeye tahammül edemediği için alt tarafta ayrı içerik oynatıyor artık. acayip korkunç ve distopik aslında.

ben açıkçası gençleri biraz anlıyorum. "butthurt" davranıp kendilerini yok etmeleri sadece onlara zarar verir. bu açıdan her zaman daha pozitif ve yapıcı davranmak gerekiyor. ama haksız değiller.

iş yok. en iyi kazananı için bile ev-araba filan hayal. aile kurayım desen kiminle kuracaksın. aslında kadınlar da partnere kolay erişebilmelerine rağmen aynı sorunu yaşıyorlar. onlar da mesela güvenilir, dürüst, doğru birini bulamamaktan şikayet ediyor.

kısacası bence kadın-erkek ilişkileri hiç olmadığı kadar bozuldu. yalnız, agresif, incel filan hep vardı. ondan şüphem yok. bu yeni bir şey değil. ama içinde yaşadığımız dönemde kadın-erkek ilişkisi anlamında hele ki biraz da duygusal, hassas biriysen kafayı yememek bir erkek için kolay olmasa gerek.

dünyanın hiçbir döneminde bu kadar az sayıda adamın bu kadar fazla kadına ulaşabildiği bir zaman olmamıştır. daha kötüsü ise ne biliyor musun? bugün herkes özel ve süper olduğu inancıyla, müthiş bir ego ve narsisizm ile büyüyor. bu adama tercih edilmediğini, istenmediğini anlatamıyorsun. eskiden biri kör biri topal deyip everirlermiş, herkesin iyi kötü bir "karısı" yahut "kocası" olurmuş.

şimdi hepimiz hem çok daha rekabetçi bir ortamdayız, hem çok hızlı tüketiyoruz hem de EN İYİSİNİ istiyoruz. neblim mesela dizi-film, porno izleyerek büyümüş adama köyünden kızı beğendiremiyorsun. adamı çekmiyor o. diğer tarafta o köydeki kız da "herhangi bir adam" istemiyor, az biraz eli yüzü düzgünse çok daha fazlasını yapabileceğini düşünüyor.

bilmiyorum belki safça ve mantıksız yaklaşıyorum ama eyyorlamam bu şekilde. ben bir erkek olarak fakirken de obezken de sevildim. iyi kötü kendimizi de geliştirdik şükür. kadınlardan veya herhangi bir şeyden/kişiden nefret etmiyorum, kendimi kurban olarak görmüyorum.

ama genç arkadaşlara üzülmüyorum dersem yalan olur. bi de işte andrew tate filan gibi aptal aptal tiplerin peşine takılıyorlar, iyice kötü oluyor. mesela hayata ve kadınlara karşı daha sakin bir bakışın varsa bu sefer "meriç" diyorlar adamlar. kafaları bozulmuş, algıları bozulmuş. sürpriz mi? değil. ama üzücü.

tüm yarışmacı arkadaşlara başarılar dilemekten başka yapacağım bir şey yok açıkçası.
  • mark greg sputnik  (14.05.24 19:29:11)
Kadinlar da biraz ozelestiri yapmali. En akli basinda kadinlardan "ben topuklu giyince yanimda x cocugum gibi kalir" falan gibisinden muhabbetler duydum, kisa diye erkek elediklerine sahit oldum onlarca kez. Elalem ne dermis, yakismazlarmis, komik olurmus. Iliskisini, hayatini elalemin ne diyecegine gore sekillendiriyor, yasiyor hanimefendi, 7/24 topukluyla geziyor sanki:) Keza parasizsaniz kadin yine sizi vebaliymiscasina dislar, gormezden gelir, zaten dugun dernek, ev, araba bir cok kutucugu tikleyebilmen gerekli kadina ulasabilmen icin.

  • speedy  (14.05.24 20:16:05)
Dunya 2008 den beri cokuste, ne bekliyoduniz ki, gencler hakli

  • lapaz  (14.05.24 20:17:11)
bu tip seyler/insanlar "cok malsin keske olsen" demekle olmuyor malesef. toplumlarin neden boyle hastalikli birey yetistirdigini irdelemek de sayfalar surer. ama yukarida bahsedilen "varlik icinde yokluk" ilginc bir kavram. ne yazik ki herhangi bir sekilde varligi olmayan ucuncu dunya ulkemize de boyle seyler amerikadan ithal geliyor. halbuki incellik kafasi turk toplumunun geleneklerine kel alaka - ergenlik cagina gelmis her erkek cocugu kimsenin kendisine seks borcu olmadigini kaniksamis bir sekilde gelirdi eskiden.

  • hot potato  (14.05.24 20:34:09)
bir insanın incel olmayı seçmesini anlamıyorum ama inceller neden var anlayabiliyorum. medeniyetimizin gelecek kuşaklara sunduğu şeyler çok kısıtlı. dijitalleşmenin getirileri ile bu kadar meşgul olmasalar bu gençler, bitik durumdalar. zayıflar. umutsuzlar. biz geçmişte başımıza gelenlerden sonra vazgeçmedik, ama bu arkadaşlar gibi günde 10000lerce mesaja, uyarana, dikkat dağıtıcıya da maruz kalmadık. hayat biraz daha yavaş akıyordu ki biz ilk şikayet edenlerdendik. sosyal medyada bir şeyin en en en uç ya da en dramatik versiyonları ile pozlanıyor bu çocuklar. ayrıca kadın erkek ilişkilerinde olgun, hem kendine güvenen hem de etrafına güven veren, pozitif er bireyler daha çok seçiliyor. bu döngüyü anlayamadıkları için de, bir arkadaşın dediği gibi, "çabalamak zor geliyor".

  • heroarchetype  (14.05.24 21:53:12)
Amerikan beslenme tarzindan dolayi bu gencler hamburger, kola, cips, milkshake vs sekerli, paketli gidalar yiye yiye obez, kilolu oluyorlar. Ondan sonra kizlar bana bakmiyor diye agliyorlar. Okullarinda akran zorbaligi var, ezikler, populerler diye gruplasmalar var. Ezikler grubuna uyeysen cocuklugundan beri sana islendigi icin karakterine de yansiyor ilerleyen yillarda. Loserliktan kolay kolay kurtulamiyorsun. Okula silah getirip katliam yapan manyaklar oluyor zaten hep. Ama sorarsan silah lobisi bilmemne. Silah sanki durup dururken ates aldi, bullyligi tartisalim bitirelim diyip somut birsey yaptiklari yok.

  • tantamount_to_equivalent  (14.05.24 22:59:59)