Akli Dengesini Kaybetmeye Başlayan Yaşlı Komşu

Selamlar.
Oturduğum 4 katlı apartmanın yöneticisi ve 1. kat mukimiyim. Yöneticilik bizde dönüşümlü olarak (2 yılda bir değişecek şekilde) yapılıyor, o yüzden itiraz etmeden sıram gelince vazifeyi aldım.
En üst katta 80'li yaşlarda, yalnız bir hanımefendi oturuyor. Kendisi Türkiye'nin ilk kadın nüfus müdürlerinden birisi. Çok iyi eğitimli ve akıllı bir teyze. Herkes onu çok seviyor. Bu hanımefendi hem kanser hastası, hem sol tarafı felçli, hem de geçen sene beyin kanaması geçirdi. Yani sağlığı hiç iyi değil. Bununla beraber son zamanlarda zihinsel olarak da sıkıntı yaşamaya başladı.
Uzun yıllar önce bu teyzenin alt katında oturan ailenin Tayfun adında genç bir oğlu varmış. Tayfun ve ailesi sonradan taşınıp gitseler de bu teyzem Tayfun'un oradan hiç taşımadığını, hemen altlarındaki dairede sonradan oturan komşularımızın hepsi tarafından saklandığını ve gece kendisini korkutarak, uyumasını engelleyerek ve hatta alt kattan yatağına elektrik vererek kendisine eziyet ettiğini iddia ediyor.
Gece kafasını camdan çıkarıp "Yeter artık 10 numaradaki hayvan" falan diye bağırıyor.
Alt katta da yine yalnız yaşayan 40lı yaşlarında bir edebiyat öğretmeni beyefendi vardı. Kendisi bu sıkıntıları bir süre çektikten sonra taşındı gitti. Şu an o daire boş, fakat bizim teyzeye göre Tayfun hala orada saklanıyor.
En son taşınıp giden bu edebiyat öğretmeninin kapısına gece polis göndermişti bu teyze. Öğretmen Bey, yönetici olduğum için benden bu durumun tutanağını yazmamı istedi.
"Şu tarihte, şu kişinin şikayeti üzerine apartmanınıza polis intikal etmiş olup işlem yapmadan ayrılmıştır" falan yazıp karar defterine koydum. Şimdi de daire boş olmasına rağmen yine polis gönderiyor, "polise de kapıyı açmıyorlar" diye bana söyleniyor.
Ben bu teyzeye çok üzülüyorum. Bir şekilde bir yakınının telefonuna erişebilsem arayıp konuşacağım durumu ama cesaret edemiyorum kendisinden istemeye (sebebini aşağıya yazdım). Anlattığına göre yeğenleri doktormuş zaten, durumu anlayacaklardır.
Muhtara gidip istesem acaba erişebilir miyim bir yakınının telefonuna, bu size ilk sorum.
Bir diğer sıkıntı, bu teyze bu durumu mahallenin esnafına da anlatıyormuş. Marketlere ve eczanelere gidip anlattığını duymuş diğer komşular. Yarın bir gün başına bi şey gelse esnaf da "kadını el birliğiyle öldürdüler" falan diye düşünür mazallah çok o yüzden karışmak istemiyorum ama ben de yöneticiyim aksi gibi.
Teyzeyi rahatsız olduğuna ikna etmek de bir yol, lakin ona da yeltenmedim daha. Bir keresinde yine bana bunları anlatırken "bunlar gerçek, paranoya değil" falan dediği bir an "nereden biliyorsunuz" diye sormuş bulundum, sesini yükseltti, kızdı bana. İkna olacağını sanmıyorum. İkna edebilsem belki hastaneye gidip, örneğin ilaç alıp sakinleşecek. Gece boş daireden sesler gelmediğini fark edecek, o duyduğu sesler kesilecek ve kendisi de rahatlayacak.
Bu durumda ben çok kendimi de ortaya atmadan ne yapabilirim, fikirlerinize açığım.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Teyzeyi ikna filan edemezsiniz. Polise gidip anlatacaksınız, madem sürekli geliyorlar. Polis de çoluğu çocuğu varsa onlara ulaşacak. Polisten akıl alın bence.

  • orangesandsea  (13.05.24 15:28:20 ~ 15:28:35)
zor bir durum hocam. ama teyzenin oğluna ulaşılması gerek diye okudum. bu arada ne yaparsanız yapın kendinizi ortaya atacaksınız, şartlar onu gösteriyor. bu durumda da 1'inci dereceden yakınına ulaştığınız için kimse de sizi yargılamayacak. pek yardımcı olamadım sanki ama... kolay gelsin.

  • heroarchetype  (13.05.24 15:30:02)
Benim ilk aklıma gelen teyzenin apartmanı içinde Tayfun'la birlikte yakması ihtimali olurdu.
Bu durum nereye şikayet ediliyor bilmiyorum ama önce bu şikayeti yapardım. Zaten yakınları ilgileniyorlarsa haberdar olurlar durumdan.

Şu anda teyzenin bir yakınıyla konuşmanız hiçbir şeyi değiştirmeyecek.
  • michael_knight  (13.05.24 15:33:02)
polise gidin +1 polis yakinlarina ulasacaktir. yegenlerinin bu durumdan haberi olmayabilir ya da ciddiyetinin farkinda olmayabilirler en basitinden. Yegenleriyle ayda yilda bir telefonda gorusuyorsa ya da haftada bir 1 saat gorusuyorsa alt kattaki soyle yapiyor boyle yapiyor diye soyleniyor olabilir o zaman durumun ciddiyetini anlamazlar.

  • kassiopeia  (13.05.24 15:33:27)
Ya Nihat amca da beni çok sıkı takipte, acaba?!?!?!?

  • orangesandsea  (13.05.24 16:17:25)
Nihat Amca mı? Anlamadım.

  • norek  (13.05.24 16:21:49)
Sizinle ilgili değil, benim yaşlı komşum da beni süper takip ediyor, yoksa ben de onun Tayfunu muyum diye şüphe düştü içime.

  • orangesandsea  (13.05.24 16:23:50)
Tanışıyoruz sandım bir an ya ))
Rahmetli babamın ismi de Nihat, o da o apartmanda otururdu, 2 sene önce kaybettik.
Bir an bi kontak çıktı sandım pardon.
  • norek  (13.05.24 16:25:39)
ben de teyzeninin biriyle fatura ödemeye gitmiştim fazla yazmışsınız diye ortalığı birbirine katmıştı. ben bunlar memur ayşe teyze dediysem de sus sen safsın ne bilecen ne döndüğünü diye bana da kızmıştı. kolundan sündürüyordum eve de gelmiyordu, kalmıştık ortada, sonra müdür geldi, lütfen bir yakını gelsin, bir daha kendisi gelmesin dedi. tabiki en yaknı kimse ona ulaşacaksınız. durumun normal olmadığını bildireceksiniz. onu ikna edecek biri olmalı. sürekli gözlemleyeni olsa iyi olur.

  • geveze yazar  (13.05.24 17:50:48 ~ 17:53:03)
Bence akrabaları kadının hastalıklarından haberdarlar bu yüzden uzak duruyorlar, ister okumuş olsunlar ister meslek sahibi olsunlar yaşlı bakımı zor, siz bu yaşananları anlatınca aa biz sahip çıkalım o zaman ilgilenelim demeyecekler, yine kendi haline bırakacaklar, gerçek dünya böyle maalesef, siz yine ulaşmayı deneyin tabi

  • grimavi  (13.05.24 17:57:09)
"Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Şiddetle Mücadele Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır."

  • zihua  (14.05.24 09:30:40)