Eskişehir 3000 Dolar vs Yurtdışı

Eskişehir'de 3000 dolar civarı maaş alan bir mühendisin (tecrübe 9 yıl civarı), sadece maddi açıdan bakarsak yurtdışında iş kovalaması mantıklı mı sizce?

mantıklı değil. ABD'ye veya Dubai gibi yerlere gidip aylık bunun 2-3 katını kazanabilecekse belki, ama Avrupa'da çok da üstüne çıkmaz (bluecard limiti yıllık 50 bin euro muydu neydi, ülkeye göre de değişiyor, o güncel rakamı bulup net maaşa çevirip bi bak), hatta harcadığın paraya bakınca Eskişehir hepsinden iyi oluyor işte. (sadece maddi olarak sormuşsun)

  • nhk ni youkosu  (01.05.24 20:30:14 ~ 20:48:11)
Eskişehirde 3000 bin dolar civarı nasıl alıyorsun abi, brütünü dolara mı vuruyorsun? Yoksa netin mi bu?

Netse helal olsun. Bu rakamları alabiliyorsun, bizi resmen mikiyorlar.
  • mech  (01.05.24 21:20:50)
Çevre varsa Eskişehirde hayatta bırakmazdım. Kimim kimse yoksa şehirde, yurtdışı denenebilir. Eskişehirliyim :D

  • glamdr1ng  (01.05.24 21:24:54)
3000 dolar eskişehir devam derim

  • basond  (01.05.24 21:33:47)
tamamen disardan gelen teklife bagli.

tek basinaysan, asgari ucret x 4 altina yurtdisina cikmam, degmez.
eger coluk cocuk varsa, asgari ucret x 5 yapmak lazim.
  • cooperr  (01.05.24 21:52:48)
Kariyer başlangıcı olsa mantıklı olabilirdi ama şu durumda pasif gelir yaratmayı denemek daha mantıklı. Gayrımenkul yatırımı, ticaret vb şeylerle pasif gelir yaratmayı düşün derim. Avrupa'da para yapmak zor. Abd senin için imkansız. Arap ülkelerinde yaşamaya okey dersen düşünebilirsin. 3000 dolar para iyi ve yaşadığın yer de güzel.

  • ferenc  (01.05.24 21:56:10)
"yurtdisi" neresi belli degil o yuzden net yorum yapmak zor ama benim oyum, "git biraz yeni seyler gor, ogren, ufkun acilsin" yonunde. ama amacin alisveris yapmak ve rahat harcamaysa eskisehir 3000 dolar ayarinda yurtdisini kolay kolay bulamazsin.

  • hot potato  (01.05.24 21:59:46)
Diğer ülkelerde "ederini" biliyorsan ona göre yorum yapılabilir.

Çok spesifik ve güncel bir profesyonelliğin yoksa örneğin Avrupa'da da benzer net maaşı alırsın.

Fark ne olur dersen daha az çalışırsın, ev, araba gibi şeyleri daha kolay alırsın. Hayatı 2 seviye daha kolay yaşarsın.
  • kimlanbu  (01.05.24 23:12:09)
''mantıklı'' değil

  • doharkoman  (02.05.24 00:26:54)
Ben her zaman şunu diyorum; kişinin yurtdışından beklentisi olan tek şey paraysa Türkiye'deki paradan fazlasını Avrupa'da bulamaz bu seviyedeyse. Misal ben şu an kazandigimin iki katını da verseler Türkiye'ye gelmem çünkü Avrupa'da yaşama sebebim para değil.

O yüzden olay daha çok para alir miyimsa tahminen gelir olarak çok farklı birşey olmaz ve genelde tek bakış açısı para olanlar da mutlu olamıyor. O yüzden hayır.
  • logisticsmanager  (02.05.24 01:14:17)
Süper mantıksız.

  • but that was just a dream  (02.05.24 05:31:05)
para olarak net $3k avrupa'da yakalamak zor. ama ayni parayi kazanacak olsam ben giderim. olay sadece maddiyat degil, avrupa'da yasamanin getirileri, oradaki kulturu gormek, avrupa sehirlerini gezmek, daha insani kosullarda yasam gibi avantajlari var.

dezavantajlari da havasi (muhtemelen bati veya kuzey'e gidersin) ve yabanci dil durumu. sahsen ben gidilip gorulmesi ve birkac sene yasanmasi taraftariyim. zaten muhtemelen turkiye'nin kiymetini anlayarak donersin.
  • antikadimag  (02.05.24 05:46:51)
9 yillik bir muhendisin avrupadaki ederi min 3.5k euro net ancak avrupa derken maaslarin yuksek oldugu ulkeler ve sirketler hedeflenmeli. muhendislikteki alaniniza göre, bilgi birikiminize göre maas konusu degisir. evliyseniz almanya'da 4.5k euroluk (net) bir is de bulabilirsiniz.

sadece maddi acidan bakarsak eger eskisehir'de evim varsa kalirdim. kiradaysam kovalardim.
  • axl  (02.05.24 11:05:09)
Kısa vadede 3,000 $ güzel gelir ama Türkiye yaşanabilir vasfını hızla kaybediyor. İmkan bulunduğu anda, hemen yurt dışı...

.
  • kartallar yuksek ucar  (02.05.24 11:30:17)
tr'de 3000 alan kişi yurtdışında daha yüksek alabilir. bu durumda gitmesi mantıksız değil.

tr'de yaşadığı konfordan biraz kısmak kaydıyla avrupa'da ya da abd'de de da para biriktirebilir.

denesin kovalasın bence. eskişehir'de de kiralar yüksek artık. eskisi kadar da hoş bir şehir değil diyorlar (ben on küsür sene önce oradan ayrıldığımda bile şehir eskisi kadar iyi değildi)
  • biseysorcaktim  (02.05.24 13:08:45)