binance/binance TR hakkında sorular

yeni coin işine merak saldım ve bazı sorularım var. cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum.

1- Binance tr'den TL ile coin almak mı daha mantıklı yoksa Binance Tr deki TL'yi USDT ye çevirip Binance'ye yollayıp Binance üzerinden USDT ile coin almak mı?

2- Elimizdeki Tl'yi "al-sat" kısmından mı USDT veya diğer coinlere dönüştürmek mantıklı yoksa "dönüştür" kısmından ilgili coine dönüştürmek mi daha mantıklı?

1- web3 dünyasında geçer stabil akçe dolar olduğu için işlerinizi dolar üzerinden halletmeniz sizin hayrınıza olur. aksi durumda birkaç ay sonra tl değer kaybettiğinde neyi kaça alıp sattığınızın hesabını tutamamaya başlarsınız. iyisi mi en baştan binance global'de alım satım yapın. binance tr'yi sadece banka hesabınıza/hesabınızdan para yollarken kullanın

2- biraz daha karmaşık olan grafikli, kutucuklu kısımdan limit emri girmenizi her zaman tavsiye ederim. böylece neyi kaça alıp sattığınız üzerindeki kontrolünüz daha belirgin olur. market emrini çok darda kalmadıkça girmeyin derim çünkü nadiren de olsa, istemeyeceğiniz fiyatlardan alım satım yapmanıza sebep olabilir.
  • yedigimiztavuk  (20.03.24 00:15:36 ~ 00:16:01)
Kripto paraları tl ile alma ile usdt pairi ile alma arasında bir fark yok. İkisinde de elinde x adet a coini oluyor. Oradaki tl miktarı da zaten bankacılıktaki dolar değil usdt ile hesaplanıp ekranda gösteriliyor. Teknik olarak bir fark yok. Sadece hep $ ile takip ettiğin bir coin ise tl karşılığı bazen kafa karıştırıcı oluyor. Ben binance tr’de usd ile satılmıyorsa direkt tl alıp geçiyorum spot olduğu için. Çok fark etmiyor ama takip ederken $ karşılığına bakıyorum.

Al-sat / dönüştür kısmını zamanında yurtdışında büyük meblağlar ile denerken çok kurcalamıştım yine aşırı fark olmamak ile beraber alsattan emir ile almak daha avantajlı.
  • avatar is back  (20.03.24 00:43:18)
maximize etmek istiyorsanız fark var, 10,000 dolarlik lira olsun elinizde,

fee ücreti
binanceglobal maker-taker 0.1%
binancetr maker 0.1% taker 0.15% bu yüzden tl'yi çevirirken emir açarak alın.

hesabı yapalım,
TRY -> USDT 10 dolar gitti.
USDT -> BTC 10 dolar gitti.

BTC-USDT USDT-BTC (10x trade yaptınız(5 al-sat) 100 dolar gitti.)

BTC -> USDT 10 dolar gitti.
USDT -> TRY 10 dolar gitti.

hiçbir şey yapmadan 200 dolar eridi gitti. direkt TRY -> BTC yapsanız 20 dolar kurtaracaktınız. ama daha da iyisi binance'in desteklediği FDUSD üzerinden coin almak. bazı coinlerde binance komisyon ücreti almıyor eğer FDUSD kullanırsanız.

bunun hesabını yapalım,
TRY -> FDUSD 10 dolar gitti.
binancegolabal'e aktardık FDUSD'mizi.
FDUSD -> BTC komisyon yok.

FDUSD-BTC BTC-FDUSD sonsuz trade attık (istediğin kadar al sat 0 komisyon)

BTC -> FDUSD komisyon yok.
FDUSD -> TRY 10 dolar gitti.

iki hesap arasında yaklaşık 120 dolar fark var, daha çok trade ederseniz daha fazla fark. 20 trade'de 220 dolar.

bir de ekstra olarak FDUSD/USDT paritesi şu an 0.997, bu fiyatta alırsanız ve oran 1'i binde 3 geçtiğinde satarsanız binde 6 yani 60 dolar da buradan kar yaparsınız(launchpool zamanları geçiyor).

sonuç olarak bir coin almadan önce sırasıyla yapacağınız şeyler %20-25 komisyon indirimli linkten kayıt olmak fazlası varsa daha iyi. parayı FDUSD yapıp, FDUSD ile çok ufak miktar BNB alıp(BNB ile komisyon daha da düşüyor) sonra coini almak olur.
  • gule gule  (20.03.24 06:49:40)