Daytrading yapacak birine ne tavsiye verirsiniz?

Bunu öğrenme aşamasındayım ve gözden çıkarabileceğim bir parayla başlamak istiyorum (döviz veya kripto). Öğrendikçe de konu üzerine yoğunlaşıp daha çok parayla ciddi olarak yapma niyetindeyim.

Yeni başlayanlara verebileceğiniz tavsiyeler var mı?
Başarı oranı yüksek stratejiler var mı bildiğiniz? Tavsiye edebileceğiniz indikatörler, analiz metotları varsa duymak isterim.

Köpekbalıklarıyla birlikte yüzeceksiniz.

Mutlaka bir trade algoritmanız olsun, yani alım ve satımlar için kurallarınız olsun. Bu kurallara uyun. Gerekirse modeli değiştirin. Savaş da çıksa, deprem de olsa modeli yani kuralları uygulayın. Kuralları otomatize etmeyin, manuel işlem yapın.

Komisyon, vergi, stopaj, kur gibi bilgileri her işlem için not edin. Haftalık olarak nerede hata yaptığınızı, veya daha iyi ne yapabileceğinizi belirleyin.

Kaldıraçlı işlem asla yapmayın.

Aldığınız kararların %80'i doğru çıkana kadar kağıt üstünde hayali alım satım yapın. Yani komisyon vergi vs dahil, alım satımlarınızin %80'i bir kuruş bile zarar etmemeli. Tutarlı olunca %80 yani, gerçek işlemler yapmaya başlayabilirsiniz.

Mutlu olun.
  • alfired  (15.12.23 19:21:49)
Oncelikle teknik vs isine girmeden once davranissal iktisat ve daniel kahneman okumanizi oneririm. Traderlarin buyuk cogunlugu, buna cok buyuk fonlar ve yoneticileri dahil, basit bicimde al unut stratejisine gore kaybeder veya daha az kazanir. Bunu daytrade isine girip yeterince kazanamayarak veya para kaybederek ogrenerek tecrube edebilir ve kararlarinizi gozden gecirebilirsiniz, ya da alfired’in dedigi gibi para kaybetmeyerek paper trade uzerinden gorebilirsiniz.

Yeterince sure (aylarca) paper trade yaptiniz ve kazanan azinlikta oldugunuzu gordugunuzde gercek zamanli trade’e dusuk miktarlarda gercek para ile baslayabilirsiniz. Bu esnada iyi bir teknik analiz bilginiz olmali. İfta isimli kurulusun bir okuma listesi var, oradaki kitaplari ogrenmenizi ve bir sistem uzerine yogunlasmanizi oneririm (mesela price action). Sirf bu kitaplari okumak aylarinizi alacaktir.

Baslangicta en onemli dikkat etmeniz gereken sey psikolojinizi yonetmek olacak. Bunun icin patolojik trading kavramini incelemenizi, her seyi kayit altina alarak ve duygulardan bagimsiz sadece bilissel olarak kendinizi tekrar tekrar degerlendirmenizi, bunlari da tum islemlerinizi kayit altina alarak yapmanizi oneririm. Bu esnada -pariteye gore degisir ama- dusuk time frame’lerden kacinmak, kaldirac kullanmamak psikolojinizi yonetmede yardimci olur.

Kisa bir cevap isterseniz: istatistiksel olarak kaybetmeniz cok daha olasi oldugu icin; tavsiyem daytrading yapmayin. Yapacaksaniz da aylarca on hazirlik ve tecrubeniz olmadan kaybedeceginizi (veya hasbelkader kazanirsaniz kazancinizi tutamayacaginizi) bilin.
  • gibicibicis  (15.12.23 19:39:23)
Daytrading düşünen birine verebileceğim tavsiye, daytrading yapmaması ve "yatırımcı olması" olur.

Teknik analizde onlarca indikatör vardır ancak çok sayıda indikatör kafa karışıklığına neden olur. Ben analizlerimde borsa ve kriptoyu ayrı ayrı değerlendiririm. Borsada yükselen kanallar ve fibonacci seviyeleri daha çok iş yaparken, kriptoda haftalık grafikte ichimoku bulutuna bakarım, üstündeyse piyasa yukarı yöndedir diye değerlendiririm. 8 günlük/haftalık basit hareketli ortalama da çok sık baktığım bir indikatör. Ayrıca orta/uzun vadede MACD'yi takip ederim.

Bunların hiçbirini kısa vadeli al-sat için kullanmıyorum, daha ziyade bir varlık o seviyeden alınır/alınmaz/beklenir kararını veriyorum, sonra da o piyasa yukarı devam ettiği sürece tutmaya gayret ediyorum. Teknik analiz tecrübe işidir, deneye yanıla kendi yöntemini geliştirir ve uygularsın. Deneme-yanılma maliyet işidir. Kimseye tavsiye etmiyorum. Küçük yatırımcı ancak "yatırımcı" olursa bu piyasalarda para kazanır. Daytrading'de senin rakibin; yatırım şirketlerinde tam zamanlı işi bu olan ve her türlü yazılım elinin altında olan analistler, bankalar ve piyasaına göre spekülatörler oluyor. Ben kısa vadede işi yeni öğrenip hepsinden üstün gelirim diyorsan kendini denemende fayda var. Başına gelecek en kötü şey en başta ufak bir paradan %10-20 kazanmak olacaktır.
  • Lethe  (15.12.23 21:37:31)
Hobi olarak yine yapın tabii ama uzun vadede kazanma şansınız neredeyse yok.

  • archmage mahmut  (16.12.23 01:20:09)
yapmamasini. Büyük bankalar en iyi üniversiteden mezunlariyla, teknolojileriyle yapiyorlar ve kazaniyorlar zaten. peki kimden? daytrader yapmayan calisan kücük baliklardan.

  • sonsuz  (16.12.23 09:14:30)