1650 lira için işyerine dava açmaya değer mi?

Merhaba. Ben freelance çalışan biriyim. Yazın işler durgun olduğu için 2 aylığına kurumsal bir firmaya maaşlı çalışan olarak girdim. SGK'ya ek olarak Allianz'dan tamamlayıcı sigorta da yaptılar. Mesaimin son günü özel bi hastaneye muayene oldum (Allianz'la anlaşmalı bi hastane) ve 1650 tl muayene ücreti çıktı. SGK 60 gün dolunca görünüyormuş o yüzden ondan faydalanamadım, özel sigorta da sistemde aktif görünmedi. Neyse ödeyeyim, sonra şirketten isterim diye düşündüm.

Parayı isteyince şirket beni 1 ay oyalayıp Allianz'a yönlendirdi. Allianz da bana tamamlayıcı sigortamın şirket tarafından işten çıktığımın bir gün öncesi sonlandırıldığını söyledi. O yüzden son gün hastanede görünmemiş. Şirketin İK'sı zaten gönülsüz ve amatör, yardıma da yanaşmadıkları için CİMER'e şikayet ettim, 2-3 haftadır bi dönüş yok. 1650 lira için dava açmak mantıklı mı? Aldığımız ürünler/hizmetler için nasıl tüketici heyetine başvuruyorsak bu gibi konular için de hızlı görülen ve (çok) masraf çıkarmayan bir itiraz yöntemi var mı?

Merhaba, bildiğim kadarıyla işçi-işveren uyuşmazlıklarında doğrudan dava açamıyorsunuz. Adliyeye gidip şikayet dilekçesi ile birlikte arabuluculuk başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Arabuluculuk yoluyla da anlaşma sağlanamazsa o zaman dava açabiliyorsunuz. İsterseniz arabuluculuk süreci ile ilgili bir ön araştırma yapıp öyle karar verin.

  • basaran  (26.11.23 23:12:59)
Ben ugrasmazdim ama ben usengec bir karakterim.

  • balpolen  (26.11.23 23:33:12)
O paranın 4-5 katını avukata vereceksin. Değmez.

  • ditu  (27.11.23 01:26:01)
avukat masraflarını kazanırsanız alıyorsunuz, problem değil ama kazanacağınızdan emin olmanız lazım.

  • ahm1  (27.11.23 01:28:24)
Eğer durumdan haberdarlarsa ve çözüm üretilmediyse değmez. Tekrar iş yaparsan fiyatın içine fazlasıyla yedirirsin.

  • kimlanbu  (27.11.23 09:41:55)
kendiniz bir zorunlu arabuluculuk başvurusu yapın bence, firma arabuluculukta öder diye düşünüyorum. 1650 lira için onlar da davalık olmak istemez.

  • o sopa bi gun elimize gecmez mi  (27.11.23 12:21:47 ~ 12:22:14)
avukat masraflarını kazanırsanız alıyorsunuz yanlış bilgi. kazanırsanız avukatın sizden aldığı ödemeden bağımsız karşı taraftan bir alacağı olabiliyor. iki yerden ödeme alıyor yani. bazı davalar özelinde avukatlar önden bir ödeme almayıp dava kazanıldığı takdirde alacağınız olan miktarın bir yüzdesini isteyebiliyorlar, bununla karıştırılıyor olabilir.

belki dava açmak yerine caydırıcı olması adına noterden tebligat çekebilirsiniz. belli bir süre içinde cevaplandırmak durumundalar. belki canları sıkılır öder geçerler. şirketler için çok komik rakamlar bunlar.
  • brakgn  (27.11.23 13:14:33)
harcayacağın vakte değmez.

  • orpheus  (27.11.23 17:16:23)