Youtube automation yaparak para kazanan var mı?

Bu konuyla ilgili çok fazla içerik gördüm son zamanlarda. Bilmeyenler için, Fiverr gibi sitelerden ucuza video editor bulup toplu video ürettirip onları istikrarlı bi şekilde paylaşıyorlar, zamanla kanal büyüyor ve pasif gelir oluşuyor. İngilizce içeriklerin milyon izlenmeye 10 bin dolar bandında para verdiği ortamda güzel yatırım gibi geliyor kulağa. Bu konuda veya en azından kendi yaptığı videolarla para kazanma konusunda fikri/birikimi olanlar yeşillendirebilir.

Olabilir ama bence senin atladığın şey yüzeysel olarak geçtiğin "zamanla kanal büyüyor" detayı, sen istikrarlı bir şekilde video paylaşıyorsun diye kanalın zamanla büyüyeceğinin bir garantisi yok, kanalın büyümesi için bence çok farklı nedenler var.

  • Bir ben var benden şurada  (25.11.23 16:10:18 ~ 16:10:48)
chapgpt + canva ile üretip yükleyen de var.

Önemli olan insanların izlemesi beğenmesi, retention yüksek olursa Youtube öne çıkarıyor. Burada ucuza bolca yapılmış şeyden çok, outsource edilmiş vakit harcanmış şeyler tutuyor benim gördüğüm. Bir videoya 500 dolar harcamış ama karşılığında çok daha fazlasını kazanmış tipler var. Mesela birine metin hazırlatıyor, birine motion graphics & kurgu yaptırıyor, AI voice over yaptırıyor (artık çok başarılı bu tür şeyler) bu şekilde atıyorum Türkiye'de Evrim Ağacı'nın yaptığı içerikleri çok daha aktif bir kurgu ve motion grafiklerle yaptırmış oluyor.
  • nhk ni youkosu  (25.11.23 18:02:13 ~ 18:03:01)
arada izlediğim bi twitch yayıncısı var. adamın twitch'de belli bi kitlesi de var hani öyle boş değil ama neredeyse 10 senedir youtube'a istikrarlı bi şekilde video atıyor, öyle otomasyon falan da değil, emek veriyor hazırlıyor, thumbnaili falan her şeyiyle neredeyse 10 senedir baya binlerce video yükledi pes etmeden ama ne kanalı büyüdü ne de izlenme elde edebildi. ingilizce kanal açtı yine aynı şekilde.

ingilizce'de rekabet daha çok olduğu için izlenme elde etmek de daha zor gibi geliyor bana. yine bildiğim birkaç yabancı var böyle yıllarca usanmadan istikrarlı bi şekilde video atıp ortalama 10-20 izlenmeyi bile zor görenler ve bir türlü izlenme elde edip büyüyemeyenler.

yani kısaca istikrarlı bi şekilde video paylaşmanın büyümeyi getireceğinin garantisi yok ilk cevapta dendiği gibi.
  • kim bilir  (25.11.23 21:17:19)