Amerika'da yüksek lisans

sevgili ekşidaşlar;
bir arkadaşım (cidden) amerika'da yüksek lisan yapmak istiyor. kendisi maden mühendisliğinden mezun oldu ya da olacak. kendisi bana söylediğine göre istanbul'da ki çoğu yurtdışı eğitim desteği veren yerlere gitmiş lakin fiyat da dahil olmak üzere kesin bir cevap verememişler. bu yüzden ilk adımı nasıl atacağını bir türlü bilememekte. şimdi size sormak istediğim, bu amerika denilen yerde yüksek lisan yapmak için atılacak adımlar nasıl olmalıdır? şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

yurtdisi danismanlik 'firma'larini sallayin. direk fulbright'dan bilgi alin...

  • ucan sincap  (03.07.10 18:14:59)
Sözlükten mesaj attım, ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

  • topuksuz ayakkabi  (03.07.10 18:17:38)
1. okul arama motorları var, onlardan okul seçsin. (ortalaması, nasıl bir okulda okumak istediği falan önemli, en kötü kötü ilk yüzden bi okul seçsin, gerisini sallasın. ilk yüz de kötü de, ilk elli olsa daha iyi olur.)
2. okulun minimum ne istediğini öğrensin (gre'den kaç, toefl'dan kaç...)
3. hemen özellikle gre'ye ve ihtiyacı var ise toefl'a çalışmaya başlasın
3. referans mektupları için vakit geçirmeden hocalarıyla konuşsun, hocalarını referans mektubu isteyeceğine dair yavaştan alıştırsın.
4. statement of purpose yazması gerekecek, ona da yazmaya hemen başlasın ufak ufak
5. okulların yıllık ücretleri değişken olur. yıllık 10 bin dolar olan okul da var, 40 bin olan da, net bi cevap alamaması normal

bi de bi danışmanlık firmasından bilgi almak çok saçma. bi sorusu olursa ilgilendiği okula falan sorsun direkt. öle.
  • c non  (04.07.10 13:22:53 ~ 13:28:29)