Ev alma konusunda ikilemde kalmak

Merhabalar,

Kiradan kurtulmak için oturmalık bir ev ihtiyacımız var ,

Kısmı kredi kullanılarak alınacak, (min %60) mevcut durumda kredi oranları yüksek ve konut piyasası yavaş.
Beklenen 1.20 kampanyasının söylentisi bile çıksa fiyatların dahada yükseleceği biliyoruz.
Yapışkan enflasyon devam ettiği için haliyle bu yavaş yavaşta olsa ev fiyatlarına girecektir.

Aşağıdaki seçeneklerden hangisi, daha mantıklı geliyor veya sizin farklı bir öneriniz olabilir mi ?

1-Sıkı pazarlıkla beklemeden almak (kredili)
2-1.20 konut kredi kampanyasını beklemek
3-Eldeki paraya göre fırsat arsa , arazi vb. gib satın almak, ( ileride satılmak üzere )
4-Hiç bir şey almayıp, parayı borsa, altın, kripto vb yatırım araçlarında sepet yaparak değerlendirmek ve büyütmek
5-Mevcut para ile temelden bir ev projeye girmek ( firma tanıdık ve güvenilir )

Edit :

6.seçenek

-Yine kredi çekmeden eldeki parayı uygun bir ev alıp, kiraya vermek. Daha sonra yeterli para veya uygun kredi şartları oluştuğunda bu evi satıp, oturulacak evi satın almak. Amaç burada ev kısmı da olsa ev fiyat artışlarından
oluşabilcek zararlardan korunmak.

Değerli fikirleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

kira dediğin dipsiz kuyudur. at at ne doyar, ne dolar.

en kısa zamanda kendi evinize geçebileceğiniz kira yerine kredi ödeyebileceğiniz bir eve geçebilmenizi tavsiye ederim.

bir önceki kiracıma zorla kredi çektirip ev aldırttım. "bak ben seni bu zam furyasında 1 sene idare edebilirim. imkanın varken evini al çık. yoksa bu fırsat bir daha ele geçmez" dedim. şimdi beni nerede görse teşekkür ediyor.
  • phonex  (02.11.23 05:10:24)
Maalesef şu ortamda karar vermek çok güç.

Sadece son madde için : şu ortamda temelden eve girilmez. Bir anda inşaat maliyetleri yükselirse, firma güvenilir bile olsa, evi yapamaz. Ya da sizden ekstra para ister.

.
  • kartallar yuksek ucar  (02.11.23 08:56:49)
1 de olur ama (biraz 4 sonra üzerine 5) gibi karlı olmaz ama riski de ona göre az tabi. 3 asla. 2 olduğunda ev fiyatları da yükseliyor.

  • gece abisi  (02.11.23 09:19:56)
Aynı durumdayım. Ben 4. Seçeneği uyguluyorum. Sepet büyüdüğünde evi alacağım. Şimdilik iyi gidiyor.

  • adwokat  (02.11.23 10:17:28)
Aynı ikilemdeydik ve biz ev almayı tercih ettik. Biz de 1.20 beklesek mi diyorduk ama Eylül dediler Eylül bitti Ekim dediler Ekim bitti hala bi açıklama yok. Zaten gelse de her türlü fiyat yükseleceği için insanı ani karar almaya zorlayacaktı. Kaldı ki ikinci el mi sıfır mı yoksa belli projeler mi belli değil. Son kampanya gibi elde patlama ihtimali de vardı. O yüzden beklemedik. Şu an benim işime yarayacak ki kampanya da olsa üzülmem çünkü ev aldıktan sonra bi rahatlama geldi. En kötü karar kararsızlıktan iyidir.

Ben eski kafalı olduğum için kirada otururken elimdeki parayla başka bir işe girmezdim mesela. Ayrıca temelden eve girmenin de bir cazibesi kalmadı pek fiyat açısından.

Yani 1 diyorum.

Ama şunu araştırın. Minimum yüzde 60 kredi çekebiliyor musunuz? Banka size ve eve bu krediyi veriyor mu? Zaten devlet bankaları 300bin gibi bi rakam veriyor şu anda. İş bankası ve ing dışında yüksek kredi veren duymadım. Bir de evin enerji sınıfına göre çekebileceğiniz kredi miktarı düşüyor. Ona da bakmanız lazım.
  • elorelia  (02.11.23 10:28:22)
Oturmak için alınacak evi erken almak lazım diye düşünüyorum.

-1.20 konut konusunu bir araştırın.

-Arsa, arazi vb işinin garantisi yok. Yıllarca fiyat artmadan beklemek durumunda kalabiliyor. Ya da uygun bir ev buldunuz satmak istediğinizde arsayı satmanın da garantisi yok.

-Bu konularda bilginiz yoksa borsa vb işlerinde dikkatli olmak lazım. Kulaktan dolma bilgilerle gidildiğinde darma duman olunma ihtimali var. Özellikle ortadoğu'da ve ukrayna'da kıyamet koparken neler olacağı belirsiz.

-Temelden ev karlı olabiliyor çünkü temelden alınan evle, bitmiş ev arasında fiyat farkı oluyor. Ama burada da size satılan evle bittiğinde oturduğunuz evin farkı olacaktır. Çünkü inşaat şirketi maliyete göre malzemede oda planında vb değişiklikler yapabilir. Ya da ruhsat alırken belediyeden revizyon yiyebilir. bunları da göz önünde bulundurun. Bir de adamın projeyi bitirebileceğinden, zamanında tamamlayacağından emin olun. Bazen şu oluyor inşaat başlıyor, malzeme fiyatları işçilik fiyatları yükseliyor. İnşaatcı diyor ki bu maliyet bana fazla tamamlayamam. Devrediyor inşaatı başka firmaya o tamamlıyor gibi gibi.

tüm bu şartları düşünerek karar verin. Her zaman en kötü finansal senaryoyu düşünün.
  • anten  (02.11.23 11:20:47)
ev konusunda bildiğim tek şey var ne kadar erken alırsan o kadar fazla kâr'a geçiyorsun. Her geçen gün katlanıyor fiyatlar.

  • Zetnikov  (02.11.23 20:44:44)