Büyük harfle mesaj atmak bağırmak mıdır?

Özetleyeyim tamamen; Mesajla kurulan bir iletişimde, diğer cümleler küçük yazılmışken yeni gönderilen bir paragrafın tamamı büyük harfle yazılmışsa bu karşı tarafın bağırdığını mı gösterir yoksa bu cümleye vurgu yaptığını mı?

ankete de katılabilirsiniz direkt, açıklama da yapabilirsiniz. teşekkürler.

take.supersurvey.com

bence bu tartışmaya yer bırakmaksızın bağırmaktır. bir cümleye vurgu yapmak için büyük harfle yazıldığına hiç şahit olmadım. vurgu yapılmak isteniyorsa başta burası çokommelli diye belirtilebilir. biri bana tamamen büyük harflerle yazsa niye bağırdığını sorarım.

  • Flybutter  (09.10.23 16:13:48)
mesajla bağırmak diye bir şey olmaz.

  • jelly bear  (09.10.23 16:15:13)
2000lerin başından başından beri ünlü mIRC chat programında da bilinen bit şeydir ki bağırmak manasına gelir. Kanal operatörleri başta uyarır devamında ise kick sebebi olabilir.
Vurgu da ise çift tırnak daha çok kullanılır.
İnternet kullanımını pek bilmeyenler ise göze daha iyi görünsün diye büyük harfi kullanır.

Ankete de katıldım.
  • diyecevaplandı  (09.10.23 16:15:38)
evet, arada yazim yanlisi vs. varsa burnundan soluyordur hatta, buyuk harflerin arasina karisan kucuk harfler de varsa tutmayin kucuk enisteyi..

  • gule gule  (09.10.23 16:22:01)
whatsapp'ta bazen telefondan bilgisayara geçiyorum ve bilgisayarda caps lock açıksa mesajımın büyük harflerle yazıldığını ancak gönderdikten sonra fark edebiliyorum. dolayısıyla bu tür bir şeyden de kaynaklanmış olabilir diyorum.

  • hrskrs  (09.10.23 16:25:12)
Ozel iletişimde olabilir. Ama bizim iş grubunda büyük harf herkesin dikkat etmesi gereken önemli bir şey söylüyorum anlamına gelir. Hatta çok önemli ise üst üst aynı mesajı büyük harfle atarsın.

  • allah yazdiysa bozsun  (09.10.23 16:32:41)
Mesajla bağırmak oluyor aslında, genel kabule göre taa imternetin ilk günlerinden beri büyük harflerle agresif tonda yazılmış bir yazı o yazıyı yazan kişinin agresif tavrını dışa vuruşu olarak kabul ediliyor. Teamüllerde böyle :D

Haliyle siz öyle olmadığını iddia etseniz bile bunu böyle anlayan çok sayıda insan olacaktır. Onun için yapmamakta fayda var. Uğraşırsınız.
  • akhenaten  (09.10.23 17:32:03)
Şöyle bir de ekleme yapmak istedim internetten önce dahi çizgi romanlarda falan bu böyle kullanıldı.

Esasında bu da yazılan şeye dikkat çekmek için yapılan bir şey, ancak sizin söylediğinizden tek farkı agresif olması. Diğer amaçlar için tırnak işaretleri ve aşt çizgi kullanmak bence hem okunurluk hem de üslup açısından daha doğru olur.
  • akhenaten  (09.10.23 17:35:53)