Yerel Seçim sonrası ekonomi politikası öngörüsü

Sayın ekonomi üstadları,

Enflasyonu düşük göstermek için seçime yakın tarihlere kadar parasal daralma politikalarına devam edileceğini biliyoruz, ancak seçim sonrası dönem için nasıl bir ekonomi politikası uygulanabilir, özellikle faizler ve parasal politikalar konusunda nedenleri ile birlikte öngörülerinizi almak isterim.

Emeklerinize sağlık,

Bugünleri mumla aratacaklar. Marttan sonra daha da halkın üzerine binecekler. Ama zaten bunu bilmek içi müneccim olmaya gerek yok. Halk kararını verdi. Dibine kadar yaşasın.

  • andy kaufman  (07.10.23 14:10:18)
bugünkü gidişat ile devam edeceklerdir. sanki bugün faizleri sadece %8'den 10'a çıkarmışlar gibi bir algı var, krediler uçuyor da seçimden sonra çok sert koşullar olacak algısı yanlış. %30'a kadar hızlıca gelindi zaten görünen o ki yıl bitmeden %40 olacak, çok daha sert olsaydı, ağustosta falan %40'lar görülseydi, bankacılık sistemi zorlanırdı, özel şirketler (özellikle beceriksiz kobiler) batacağı için tonla işsiz ile karşılaşırdık.

seçim için ekstra bir genişleme politikası olmazsa (ki gidişat öyle) ekstra bişeyler olmaz. kredi daralmasına devam edilir, faizler kademeli artmaya devam eder. olması gereken de bu zaten. ülkede 10bin maaşı olan herkese bile 50-100k krediler dağıtıldı tüm ülke evini yeniledi, az parası olan beleş krediyle araba aldı, biraz daha parası olan beleş krediyle ev aldı. ben hükümetin daha da sıkılaşmasını, faizlerin daha da artmasından ziyade uzun süre boyunca yüksek kalmasını savunuyorum. batıda konut harici kimse maaşının 3-4 katı krediyi öyle kolay alamazken, biz de canı sıkılan "yauv dur kredi çekem 100k iyidir belki lazım olur diye bankadan para üstüne para alıyordu" kaç tane arkadaşım her ay kredi kartıyla altın alıp duruyordu geçen seneye kadar saçma sapan işler.

sen bana şunu söyle, 43 yaşından sonra 40 yaşındakileri de emekli edecekler mi, beleş konut ve taşı kredileri dağıtılacak mı vergi afları patlatılacak mı? eğer bunlar tekrar olmaz, yerel seçim bu genel kadar değil dersen, seçimlerden sonra ekstra bişey olmaz. eğer olursa da seçimden sonra çok daha sert sıkılaşma olacak.

@andy kaufman'a katılmıyorum ayrıca. muhalefet seçilseydi daha sert sıkılaşma uygulayacaktı, haziranda önden yüklemeli %40 başlangıçlı faiz artışları başlayacaktı. ben de sert sıkılaşma taraftarıyım, kimsenin maaşının %200'den fazlası kadar kredi seçmemesini isterim. muhalefet bunu yapabilirdi ama bu vatandaşı çok daha sıkardı. çelişkili bir ifade yani.
  • avatar is back  (07.10.23 15:10:49)
Bütün vergi ve harçları kökleyecekler.
Varlık vergisi de gelebilir evlere, bankadaki mevduatlara.

  • parka  (07.10.23 17:15:39)