Dolar kuru daha nereye kadar

Malum, turizm gelirleri bitiyor, dış borç ödemeleri kapıda, merkez bankası rezervleri ekside , ihracatçılar kurdan yakınıyor.

Baskılanmış dolar tencerede gazı gitgide artıyor, tüm bu ekonomik şartlarda nereye kadar nasıl tutabilirler ?

Teşekkürler.

Bence kredileri iyice kisacaklar. Kuru da tutabildikleri kadar tutup millet borcunu harciji odesin diye yastik altini bozdursun diye kasacaklar.

  • alperz  (15.09.23 18:45:03)
ben ovp deki döviz hedefini gerçekçi buluyorum. ovp'ye göre bu sene sonu 30,4 ve seneye ortalama 36 civarı (seneye aralıkta 39-40 demek bu).

geçen geceki kkm zorunlu karşılık kararı çok ciddi bir karar. %15 yapıldığında piyasadan 400 milyar tl çektiler, şimdi yeni kararla 150mr tl daha çekilecek. kkm dönüşüne 54 faiz veriliyor, 21 eylülde oranlar artarsa, normal mevduata da 45-50 verilirse tl'ye dönüş başlar. doların baskılandığını düşünmüyorum ama kontrol altında olduğu bir gerçek bence. son 1 senedeki gibi bir baskılanma yok. geçen 2 hafta önce 5,5mr$ kkm'den normal dolara geçildi o hafta da mb'nin 5,5-6 civarı net satışı olunca herkes doları çok sert baskılıyorlar demişti ama öyle değil. dinlediğim uzmanların dediğine göre son 1-2 ayda tek müdahele 24 ağustos faiz günü mb'nin satışı. muhtemelen onu da siyasi tarafa sert faiz arttırımın anlamını göstermek için yaptılar diye düşünüyorum.

bir de turizm geliri çok iyi olacak gibi. pandemi öncesi 10 sene ortalama 28-38mr$ iken bu sene yıllık 60'ı bile geçmesi mümkün görünüyor. bir de dünya bankasının 3 yıllık yeni 18mr$'lık kredi+destek paketi de gelir, araplardan yatırımlar başlar ise korkunç senaryolar yerine yavaştan iyi şeyler görmeye başlanabilir.

ha burada soru şu. yerel seçim şu bu bilmem ne deyip yine yok 0,99'dan konut, yok beleş ihtiyaç kredisi falan hikayesine girilir mi? ben herkesin baktığı kadar pozitif değilim ve endişeliyim.
  • avatar is back  (15.09.23 21:43:51)