Neden taze meyve/sebze ve et bulamıyorum?

Son yıllarda işime yakın diye, istanbul'un aslında ücra ve ortalama gelir seviyesi bakımından varoş (bir o kadar da yüksek nüfuslu) bir ilçesinde yaşıyorum. Burada yeni değil, 4-5 yıldır yaşıyorum.

Şu güne kadar böyle bir şikayetim yoktu, fakat bahardan beri gerek online market siparişlerimde, gerek bizzat büyük marka ve ilçenin seçkin süpermarketlerini gezdiğimde taze sebze, meyve ve et bulamıyorum. Online marketten kastım migros hani. Hatırlıyorum, 1-2 sene önce aynı şube, online siparişimde beni arayıp bu ürün çok taze değil ne yapalım diyecek kadar hassastı.

Bugün, komşum olan, istanbul'un en zenginlerinin yaşadığı ilçeye gidip tavuk aldım iki paket. 40 dk sonra evde açtığımda iki paket de müthiş ağır kokuyordu.

Bahsettiğim iki ilçe farklı gelir seviyelerine sahip olsa da asla bir Bakırköy, Bahçelievler, Maltepe gibi müthiş yoğun olamayacak yoğunluk açısından. Bunun farkındayım ama iş dolayısıyla gidip devirdaim açısından en yoğun olabilecek ilçelerden de alışveriş yapamıyorum. Sizler İstanbul özelinde değil, bulunduğunuz bölgede böyle bir kalite düşüşüne sahip oluyor musunuz? Yoksa bu benim bulunduğum bölgede geçerli bir sorun mu merak ediyorum.

Benim ilçemin gelir düzeyi düşük olduğundan ürün satış hızı ve stok yenileme hızı düşük olan küçük esnafın ürünlerinin taze olmayacağını (özellikle kasap) görerek en azından A101 gibi bütçe marketlere yönelerek kendimi garantiye alıyordum. Şimdi büyük zincirlerde bile taze ürün görememek beni çok düşündüren bir durum. Cevaplar için teşekkürler.

istanbul'un geneline ait bir gıda sıkıntısı kesinlikle var. yükselen nakliye maliyetleri ve kiraları gıda fiyatlarına yansıtamadıklarını (devlet baskısı), bunun yerine maliyeti ekstrem seviyede düşürmek için tazelik & çeşitlilik gibi konulardan taviz verdiklerini tahmin ediyorum.

  • zgrydn  (04.08.23 07:26:13)
İstanbul'un eski ama çok da zengin olmayan semtlerinden birindeyim, bahsettiğiniz değişikliği hissetmedim. Genel olarak bir kötüye gidiş olduğunun farkındayım ama son birkaç yıllık bir değişim değil. 5 yıl önce sebzeler daha güzeldi, 15 yıl önce çok daha güzeldi vs.

Size Trendyol Market'ten sipariş vermenizi de öneririm.
Et ürünleri için market yerine kasap tercih ederseniz daha memnun kalabilirsiniz. Markette çalışana önemsiz bir angarya olsa da kasapta o etlerin bozulmaması en dikkat edilen husus olsa gerek.
  • michael_knight  (04.08.23 08:28:21)
semtleri buyuk bi sir gibi saklamaniz ne hos. adeti bozmayayim eski ama cok pahali olmayan semtinde sebzeler zincir marketlerde cok kotu. mahallenin bi marketi var oranin manavi iyi onun disinda her sey yumusamis vs. anneme soyledim migrostan sebze alamadigimi, sicaktan oluyor dedi. etle alakali hicbi sikayet duymadim bizimkilerden

  • mess  (04.08.23 12:10:17)
son 1 yildir etrafimdaki marketleri gozlemliyorum eskisi gibi meyve ve sebze gelmiyor. kullandiklari tezgahlardan bunu anlayabiliyorum. mal getirmek istemiyorlar buyuk ihtimalle, alis fiyati pahali ve fire de cok oldugu icin buyuk ihtimalle zarar yaziyorlar bu kalemde. mahalle pazarlarinda bile eskisine nazaran daha fazla tezgah acilmiyor artik. eko domatesi buyuk gross market diyebilecegimiz marketler 20 liraya satiyor. ara ara ankara haline gidip gelen biriyim fiyatlar cilgin atiyor.

maliyetler acayip artmis durumda. daha bugun gordum bayramdan once 15bin tl olan mersin-istanbul nakliye ucreti 30bin olmus. tarladan bedavaya yukleseniz urunleri sadece yolda 30bin tl maliyeti(fire durumlarini falan da katmayin) var. su an marmara bolgesinde tarim urunu bollugu var sezon donunce fiyatlarin nasil artacagini hesap edebilirsiniz. artan maliyetler yuzunden kimse satamayacagi urunu getirmiyor. elindeki urunler de satilmadan yeni urun almak istemiyorlar.
  • duyulmasi gerektigi kadar  (04.08.23 13:22:01)