istatistik - normal dağılım

şimdi elimizde 200 küsür datadan oluşan bir veri seti var. bu verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini nasıl ölçebiliriz? bu veriler ile duyarlılık analizi yapmam lazım. normal dağılım göstermeyen veriler ile duyarlılık analizi yapılırsa sonuç tamamen yanlış mı olur?

hatırladığım kadarıyla

duyarlık analizi yapıp bir standart sapma belirlemen lazım. bu değerin üzerindekileri uyuşumsuz ölçü olarak kabul edip hesaplamalardan çıkarırsın. bundan sonra da kurduğun stokastik ve fonksiyonel modeli test edersen tadından yenmez (mühendislik işi değil mi?)
  • angelofdeath  (30.06.10 11:42:58)
@angelofdeath, hayır finans ile ilgili bir analiz. ama şöyle bir şey var. ben elimdeki veriler ile analiz yaparak bir sonuç üretiyorum. ama bu analizin ürettiği sonucun kullanılabilmesi için veri setinin normal dağılım göstermesi gerekli. yani normal dağılım göstermese de analiz bir sonuç veriyor ama güvenilir olmuyor bu durumda.

  • mahallenindelisi  (30.06.10 11:48:51)
Bak
SPSS kullandığını ve verilerinin süreklilik arzettiğini varsayıyorum.

Analyse menüsünden non-parametrik tests kısmına giriyorsun. Orada one sample olan bölüme giriyorsun. Açılan pencerede normal dağılıp dağılmadığını meak ettiğin değişkeni sağ tarafa aktarıyorsun. Pencerenin sol alt köşesinde çeşitli dağılım biçimleri ya da isimleri göreceksin. Normal, poisson vs. gibi. Normal'in seçili olduğundan emin ol. Daha sonra OK'e tıkla. Karşına bir pencere çıkacak orada bir z Değeri ve onun altında da bir Assym. Sig değeri olacak bu Assym. Sig değeri 0,05'ten büyükse o datanın normal dağılıma denk bir dağılım sergilediğini ama 0,05'ten küçükse datanın normal dağılıma aykırı bir dağılım sergilediğini anlamış olursunuz. Yaptığınız bu analizin adı da Kolmogorov-Smirnov testidir.
  • zeitgeist  (30.06.10 12:26:06)
@zeitgeist; teşekkürler fakat maalesef excelde yapıyorum...

  • mahallenindelisi  (30.06.10 12:30:24 ~ 12:30:35)
dağılımın normal dağılıp dağılmadığını ölçen testin adı "Jarque-Bera Test" idi sanırım.

en.wikipedia.org

e-views, spss vs. statistical package'larda default olarak var bu test. excel'de var mı bilmiyorum. yoksa da wikipedia da açıklandığı üzere manuel olarak yapabilirsin testi.

optm kib bye

edit: google'da "jarque bera test in excel" diye aratınca bişiler çıkıyor. onlara göz at bence.
  • ben de bir gun yazar olurum belki  (30.06.10 13:12:30 ~ 13:14:23)
Excel'de bir analiz kullanarak yapabileceğin bir değer alternatif de verilerinin normal dağılıma uygunluğunu chi-square ile test etmek ama ciddi uğraştıracaktır seni. Bence spss'in sitesinden deneme srümünü indirip datalarını spss'e aktarman ve analizi oradan yapman daha kolay olur.

  • zeitgeist  (30.06.10 13:52:07)
veya excel icin crystal ball var orada vardi testler yanilmiyorsam..deneme suresi var bir kac hafta suresince kullanabilirsin.

  • 2pac  (30.06.10 14:25:49)
Q-Q plot testi yapabilirsin. Excel'de var mı bilmiyorum yalnız. yoksa bile kendinde yapabilirsin beş on dakika uğraşmayla.

  • mci  (30.06.10 19:26:05)
yol gösterenlere teşekkürler ama açıkçası beceremedim. linkteki verilen normal dağılım olup olmadığını excelde yapabilecek var mıdır acaba?

docs.google.com
  • mahallenindelisi  (30.06.10 21:31:27)
Hayır normal dağılım göstermiyor. Açıkcası excel'de yapmadım. Verilerini SPSS'e aktararak bahsettiğim analizi uyguladım. Ayrıca zaten verilerine histogram grafiği çizdirdiğinde de normal dağılmadığı açıkca belli oluyor.

  • zeitgeist  (01.07.10 00:49:26)