Arabanın Boyası Akar Mı?

Selamlar,

2 ay önce ikinci el bir araç aldım. Sol ön çamurluğunda boya var. Alırken boya işçiliğinin çok kötü olduğunu söyleyerek almıştım zaten. Sürekli uzun yola çıktığımdan yıkatma fırsatım olmadı, birkaç kez tazyikli su tuttum sadece. İki gün önce yetkili servise bıraktım, işlemlerden sonra yıkamışlar tabi.

Neyse, bugün binecekken gözüme önce çamurluk ile tamponun birleştiği yerde bir akıntı izi çarptı, sonra çamurluktaki boyanın farla çamurluk arasına ve çamurluklar tampon arasına dolduğunu farkettim. Foto burada;

(git: eksiup.com)

İngilizce, Türkçe forumlara bakıyorum benzer durum var mıdır diye ancak bir sonuç bulamadım. Bugün işim bitince tırnakla fardan boyayı kaldırmayı deneyeceğim. Zaten yağlı boya ya da plastik gibi elastik bir hissi var. Aranızda konu hakkında tecrübesi, tahmini, yorumu olan var ise duymak isterim.

eğer boya yeni yapılmamışsa akmaz. işçilik kötüdür. belli ki yaparken taşırmış.

  • paintov  (09.07.23 12:56:39)
Yetkili servise aracı bıraktınız mı?

Bıraktıysanız aklıma arabayı orda bir yere çarpıp aceleyle boya yaptırdıkları geliyor.

Yoksa böyle kötü bir işçilik ben daha hiç görmedim. Leş gibi olmuş. Akan boya da görmedim ertesi gün yıkamadıysanız.

Bir ustaya götürün güzelce yeniden yaptırın derim, zaten boyalı yer.
  • artci sarsinti  (09.07.23 13:34:32)
Sertleştirici az koyulmuştur. Pasta cila ile düzelir orası canınızı sıkmayın. Boyacıya 100 lira ateşleyin 5 dk düzeltsin

  • useless  (09.07.23 15:08:15)
Daha önce olmadığından eminseniz, serviste ellemişler orayı

@artci sarsinti +1
  • Mirket  (09.07.23 16:03:33)
Bugün işten dönüşte detaylı inceledim, şu anda fotograf ekleyemiyorum ekşiden ötürü, ancak kaput altında, far üstündeki aracın önünde enine uzanan düz plastik parçada sprey boya kalıntısı gördüm. Ayrıca ön cam altındaki ızgara ile kaput arasında bir fitil var, o yerinden çıkmış, akü koruma kılıfı rastgele kapatılmış hepsi karman çorman halde duruyordu. Bahsettiğim servis istanbul'un en büyük Vw servisi sanırım.

Sakin kafayla biraz düşündüğümde yavaş hareket etme kararı aldım. Yetkili servise aracı bırakmadım, evden alıp bıraktırmaktansa zaten oturup halletmem gereken işleri yetkili serviste beklerken hallederim diyip orada beklemiştim. Şansıma araç 3 saat harici görebileceğim bir konumdaydı. 2-3 saatte bu işler yapılabilir mi emin olamadım. Yarın boyacısına çok güvendiğim farklı bir markanın yetkili servisine gideceğim. Bakalım görünce ne diyecek. Umarım benim basiretim bağlanmıştır da uzun süre böyle bariz birşeyi görmemişimdir.
  • taqster  (10.07.23 02:10:16)
oyumu o görmediğiniz 3 saat içinde vurup boyadılar senaryosundan yana kullanıyorum hocam, umarım öyle değildir ama bu kadar kötü işçiliği bir boyacının kaportacının yapması çok garip geliyor.
götüreceğiniz yerin yorumunu buraya yazarsanız biz de öğrenmiş oluruz..

  • artci sarsinti  (10.07.23 11:09:57)
@artci sarsinti geç cevap için özür diliyorum, yorumunuzun ertesi gün cevapladığımı sanıyordum ancak mobil sayfanın azizliğine uğradım sanıyorum. Ertesi gün Boya ustası ile ünlü olan, hatrımın geçtiği başka markanın yetkili servisine gittim, ustayı çağırtıp durumu incellettim. Aracı alırken hasar fotografını gördüğüm (sürtme) ve boyandığını bildiğim aynı bölgenin hikayesine uygun şekilde, arabaya uzaktan bakar bakmaz bu parça üstünden çıkarılmadan, formuna da tam olarak kavuşturulmadan boyanmış dedi. Geçmiş hikaye ile güncel görüntü birbirine uyuyordu. O sebeple emin olmadan birini suçlamamaya karar verdim. Bana çıkan fatura ise, eğer tüm hataları kitabına uygun olarak düzeltmek ve tekrar boyamak istersem 13 bin tl idi. Şu anda aynı haliyle biniyorum, aracı çok göremiyorum ama asetonla görünmeyen bir noktada far ve kaput altındaki siyah plastik parçada deneme yapıp kalıcı renk hasarı yok ise temizlemeye çalışacağım.

  • taqster  (04.08.23 03:48:20)