hangi yatırım tercihi mantıklı?

Selam, maaşımın 5-6 bin tl lik bir kısmıyla ufak ufak yatırım yapmak istiyorum. iş bankası müşterisiyim.

www.hizliresim.com

buradaki seçeneklerden hangisi ya da hangileri mantıklı olur. özellikle bugünün türkiye'sinde. amacım büyük risklere girip, paramı ikiye katlamak değil. sadece para durduğu yerde enflasyona karşı değer kaybetmesin ve olabiliyorsa da biraz kazanç olsun. benim gibi küçük yatırımcılar için tavsiyeleriniz nelerdir, teşekürler.

Sizin aradığınız seçenek "Yatırım Fonu" olsa gerek. Ama tabi benim söyleyeceklerim yatırım tavsiyesi değil :)
O menüden sadece İş Bankası'nın değil pek çok şirketin yatırım fonlarını alabilirsiniz.

Fonların 1-7 arasında risk değerleri oluyor. 1 en risksiz, 7 en riskli şekilde. Fonun isminden bir miktar anlaşılıyor neye yatırım yaptığı, daha detaylı merak ederseniz de hem İşCep'teki info düğmesinden hem de internetten kolayca bulursunuz.

2-3 civarında risk değeri olan fonları tarif etmişsiniz gibi geldi bana.
Dövizin yükseleceğine inanıyorsanız (DÖVİZ) yazan fonlardan birini de tercih edebilirsiniz.

İyi yatırımlar.
  • michael_knight  (05.07.23 14:44:30)
resim bende açılmadığı için yorum yapamıcam ama bir önerim var.

5000 lira başlangıç ve her ay 5000 lira ile tefas hisse yatırım fonu (hvs, oph, mac gibi) alırsan ve bunu 120 ay boyunca düzenli yaparsan fonların her sene ortalama %100 değerlendiğini varsayarsak 10 yıl sonunda 887 milyon lira gibi bir paran olması işten bile değil.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (05.07.23 14:49:20)