yurtdışı yüksek lisans ve askerlik

Kesin sorulmuştur ama arama platformundaki "kelimelerin tümü" bölümü "kelimelerin herhangi biri" gibi çalıştığından bulmak çok zor.

Yurtdışı yüksek lisansa kabul edildim. Gideceğim. Askerlik tecil neyin ettirmem gerekiyor. Arkadaş diyor ki gidince orada konsolosluktan yapacaksın. Ama giderken yolumu kesmesin polis amcalar diye emin olayım diyorum. Bir ankara'da milli eğitim bakanlığına gitme seçeneği gördüm ama bir onun için o yolculuğu yaptırmasınlar bana. Burada(en yakın tsk bilmemnesi) yapacaksam işlemleri kabul mektubunu çevirtmem gerekecek sanırım değil mi? Yeminli keser mi yoksa noter tasdikli mi lazım olur?

Ek merak : Yurtdışında yüksek lisans ve/veya part time çalışmayı dövizli askerlik için sayıyorlar mı?

şu an asker kaçağı görünmüyorsan kimse yolunu kesemez.

yurtdışında yüksek lisans dövizli askerlik için sayılmaz. fakat devlete vergi vereceğin herhangi bir iş dövizli askerlik için sayılır.
  • servicio  (26.06.10 02:41:19)
Eger su an kacak degilsen elini kolunu sallayarak cikarsin. yurtdisinda egitime basladiginda yapacagin ilk is okulla ilgili bazi belgeleri konsolosluga veya bagli bulundugun egitim ateseligine gondermen gerekiyor. Bu belgeleri telefon acarak sorabilirsin genelde yardimci oluyorlar. Once ozel ogrenci denilen seyin onaylanmasini bekliceksin ve dosya acilcak adina elcilikte. Daha sonra bu acilinca sana haber verilcek -veya sen arada telefonla arayarak da sorabilirsin- bunun akabinde askerlik tecili icin birkac belge istenecek, iste ogrenci belgesidir fotograftir falan. Bunlar da konsolosluga yollanicak, turkceye cevirmene gerek olmayan belgeler. sonra tecil olcaksin ve egitimin boyunca her sene ayni donemlerde ogrenci olduguna dair belgeyi yollayacaksin.
Onemli bir husus da su ki bu islemleri gider gitmez yapman gerekiyor. Kasim-aralikin celb donemine kadar yapmazsan yoklama kacagi olursun. Burada bir islem yapmana gerek yok.

yuksek lisans ve part time is sayilmiyor bildigim kadariyla. asistanlik yaparsan half time sayilir fakat quarter time sayilmaz.
  • elcucu  (26.06.10 06:24:27)
yaklaşık 2 senedir asker kaçaklığı gbt kayıtlarına işlenmiyor yani kaçak durumda olsanız bile elinizi kolunuzu sallayarak çıkabilirsiniz. e asker kaçakları nasıl yakalanıyor diyenler için açıklayayım askerlik şubesi savcılığa bildiriyor onlarda dava açıyolar ve yakalam kararı çıkartıyolar. falan bu süreçte en aşağı 1-2 sene sürüyor.

  • delidir yakalayin  (26.06.10 08:29:27 ~ 08:29:37)
yurt dışında yüksek lisans yapman veya part time çalışman dövizli askerlikten sayılmıyor. sayılması için o ülkenin çalışma iznin olması ve en az 36 ay çalışmış olduğunu belgelemen lazım.

  • ciyann  (26.06.10 12:58:44)
dovizle askerlik icin tami tamina 1095 gun gerekiyor ve bu yaklasik 42 ayda falan doluyor. bu 42 ay boyunca calisma izniniz vs olmali ve belgeleyebilmelisiniz. part time/ogrencilik vs sayilmiyor dovizle askerlik hesaplamasina.

  • fdegir  (26.06.10 13:50:49)