Su tesisat borusu patlayınca masrafı kim karşılar?

Merhaba,

9 yıllık dairemizde su tesisat borusu patladı ve hem bizim dairede hem alt dairede hasara neden oldu.

Çevredekiler böyle bir durumda su borusu firmasının sorumlu olduğunu ve masrafı karşıladıklarını söylüyor.
Başına böyle bir durum gelen ya da bilgisi olan var mı?
Patlayan borudan parça alarak ilgili firmaya başvuralım mı? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Eğer üretici firmanın böyle bir garantisi varsa önce firmaya başvurun ki gelip incelesinler.

Ama bunca yıllık inşaatcıyım, tadilatcıyım, hiç bir pprc boru gövdeden patlamaz.

%90 ek yerlerinde işçilik/kaynak hatası vardır, ek yerinden açmıştır. Kalan ihtimal ise boruyu bir şekilde inşaatta zedelemişlerdir, gövde oradan zayıflamıştır.

Nereden patladığına dair bir bilgi var mı?
  • John Bloor  (20.09.22 15:37:35)
Bağlantı noktasından değil, doğrudan boru üzerinde delikler oluşmuş. Zeminde, fayansın altında.

  • gradacion  (20.09.22 15:44:32)
Hiç bir şey çıkmaz. Zamanını harcadığınla kalırsın.

  • etna  (20.09.22 15:50:11)
bana da bu işten birşey çıkaz gibi geliyor, biraz önce fırat boru'nın spesifikasyonlarına baktım 20 santigrat derecede uygun basınçta 50 yıl ömür vermiler. mahkemeye versen ne zaman üretilmiş, ne koşullarda saklanmış belli değil montaj asamasında hasar aldı mı belli değil.

Plastik dediğin arkadaşın direkt güneş altında durması bile ömründen yer kanıtlamak zor. etna +1
  • kuzey li  (20.09.22 15:56:05)
İşçilik hatasıda olabilir binayı yapan müteahhitle bir görüşün fikrini alın

  • beemaker  (20.09.22 17:17:18)
arkadaşlar gerçekçi olalım. 9 yıl geçmiş, ne boru firması, ne müteahhidi allahaşkına, amazon.com.tr mi yaptı evi? nereden bulacaksınız? bulsanız da adam hee evet 9 sene önce yaptığım şeyi hemen düzelteyim der mi?

ben de bunca yıllık apartman yöneticisiyim. şunu bilir şunu söylerim. daire içinde vanadan sonraki kısımdaysa size (yani patlağın olduğu daire sahibine) ait, vanadan önceki kısımda ise apartman yönetimine ait.

eski bina. her allahın günü bir yerinden su patlıyor. 30 yıl önceki müteahhidi mi bulayım şimdi? boruyu tamir ettirmekle kalmıyor, kimin dairesine/dükkanına patladıysa sıvasını boyasını da yaptırıyorum her sefer.
  • kibritsuyu  (20.09.22 19:23:10)
Boru firmasi: ben ne alaka :/

Sigortaniz varsa eksper cagirip hem tamir hem de alt katin masraflarini
  • brkylmz  (21.09.22 04:39:14)
kibritsuyu +1

bazen yazilanlara bakiyorum, duyurunun isvicre simulasyonunda gibi hissediyorum. turkiye avrupa birligine 30 sene once girmis, MIT mezunu bir basbakanimiz var meclise bisikletle gidiyor falan..sonra 500bin tlye arac bulamiyorum basliklarini gorunce uyaniyorum.
  • cooperr  (21.09.22 06:34:37)