cuma namazı - öğle namazı farkı?

yeni bir yerde işe girdim. benim bölümümde neredeyse herkes namaza gidiyor. ben gitmeyince göze batıyorum. ben de gitmek istiyorum ama hayatımda hiç cuma namazı veya herhangi bir namaz kılmadım. hiç bilmeden gitmek istemiyorum.

cuma namazı öğle namazından farklı mı? hafta sonu öğle namazlarında öğrenip gitsem nasıl olur? bir de ne kadar sürüyor?

ikisi farklı. youtube vs. üzerinde kesin vardır anlatan.
cuma'nın sadece farzını kılıp kaçarsan 5dk vs ama erkenden girip vaaz dinleyip tüm sünnetleri de kılacağım dersen yarım saat falan sürüyordur herhalde. arada namaz kılmayıp oturduğun bölümler var.

  • lazpalle  (27.08.22 12:13:17 ~ 12:15:18)
Cuma namazı 10 rekattír. Önce 4 rekat ilk sünnet kılar herkes. Sonra araya hutbe girer. Akabinde 2 rekat farz kılınır cemaatle birlikte. Farzdan sonra herkes dağılır genelde. 4 rekat son sünneti acelesi olanlar kılmaz genelde. Öğleyi de aynı şekilde.

Yaklaşık 20-25 dk sürer.
  • efreet sultan  (27.08.22 12:14:32)
camiye gidersiniz. vaaz dinlersiniz. ezan okunur. 4 rekat sünnet namazı kılınır. hutbe dinlenir. 2 rekat farz kılınız cemaatle. sonra hızlıca kaçılır :)

  • paintov  (27.08.22 12:28:48)
Cuma namazı kilarsaniz öğle namazını kilmaniza gerek yok. Bu dediğim sadece cuma günü için tabiki. Diğer günler öğlen namazı.

  • etna  (27.08.22 12:45:03)
  • cramschoolgirl  (27.08.22 12:46:46)
Öğle namazı 4-4-2 rekat. Cuma namazı ise 4-2-4 rekat. Öğle farz 4 iken cuma farz 2 oluyor. Bu 2 rekat cemaatle aynı anda kalınıyor. Hoca duaları sesli okuyor.

  • havadakarada  (27.08.22 13:18:16)
sorunuza yanıt değil belki ama göze batarsan bat ne olacak işten mi atacaklar? istemediğin bir eylemi yapmak size fayda sağlamaz her anlamda.

  • jepa  (27.08.22 14:05:18)
Eğer ateist ya da deist değilsen git tabi, ne güzel cumadan cumaya da olsa namazını kılmış olursun. Ama inançsız biriysen sırf öyle görsünler diye gitme bence, mutsuz olursun, huzursun olursun sanki.

Cemaatle namaz kılacakken pek de bir şey bilmene gerek yok aslında, cuma namazına niyet edip imama uyup ruku ve secdelerini yaparsan namazın olur. Cuma namazın olur yani, 2 rekat farz olan.

Ama farzdan önce ve sonraki sünnetler var, onları herkes bireysel kılıyor. O yüzden kendinin de neler okuman gerektiğini bilip ezberlemen lazım. Bir namazın olması için en az limit Fatiha ve en kısa surelerden olan Kevser suresi lazım.

Farzdan sonraki sünnetleri cemaatin yarısından çoğu kılmaz çıkar camiden, ama farzdan öncekini mecbur kılıyorsun boş oturacağına.

Gerçekten ibadet etmek için namaz kılacaksan gerekli sureleri ezberlemen lazım. Ha yok beni görsünler yeter dersen ön taraftan birini kendine hedef al, o ne yapıyosa aynısı yap.

Allah kabul etsin.
  • John Bloor  (27.08.22 14:51:44)