Evlilik nedeni ile kıdem tazminatı soru?

Bu tazminat hesaplanırken son çalışılan yerdeki süre mi yoksa tüm çalışma hayatı mı hesaba katılır?

son çalışılan yerdeki süre hesaplanır

  • wendyangelamoiradarling  (15.08.22 09:28:22)
her türlü kıdem tazminatında son çalıştığınız yerdeki çalışma süresine göre tazminat alırsınız.

30 yıl aynı şirkette çalışıp istifa ettikten sonra, başka bir şirkette işe başlayıp 6 ay çalışıp emekli olursanız mesela, tek kuruş tazminat alamazsınız.
  • kibritsuyu  (15.08.22 12:08:21)
@kibritsuyu her tür kıdem tazminatı tabiri yanlış. kişi eğer basın iş kanununa göre çalışıyor ve iş sözleşmesinde aksine bir hüküm yok ise tüm mesleki kıdemi üzerinden kıdem tazminatı alır

  • karsiyakaliyiz  (15.08.22 16:46:32)
memurlar da alır. kast ettiğim o değil.

örneğin toplamda 15 yıl ve 3600 gününü dolduran personel, sgk'dan yazı alıp işyerine tebliğ ettiğinde "yaş dışında emeklilik şartlarının tamamlanması" gerekçesiyle istifa edip tazminat alabilir.

ama bu çalışanlara bazı uyanıklar gaz veriyor, istifa et tazminatını alırsın diye. adam 6000 lira maaşlı çalışıyor, kaynakçı. süreyi de doldurup tazminatı hak etmiş, ama henüz 1 yıllık bir çalışan. noter aracılığıyla ihtar da çekiyor. alacağı 1 yıllık, 8000 küsur lira (6000 liranın brütü) tazminat için sürekli aldığı maaşı yakıp istifa ediyor. noterden tebligat olduğu için işyerine yapacak bir şey kalmıyor. güzel güzel çalışıp tıkır tıkır maaşını aldığı işyerinden tek seferlik 8000 lira tazminatını alıp gidiyor. muhtemelen gaza getiren salak bunun kaç yıllık çalışan olduğunu hiç sormadı. bu da bütün çalışma hayatı boyunun tazminatını falan alacağını sandı.

demem odur ki bilesiniz, tazminata hak kazansanız bile son işyerindeki tazminatınızı alırsınız.
  • kibritsuyu  (15.08.22 18:33:21)