Triger değişimi yılı dolunca mı yapılmalı km dolunca mı

Evet arkadaşlar yetkili servise sordum 2012’den sonra yapılan araçlar için triger değişimi 4-5 yılda bir değil km sınırı dolunca değiştirilmeli dediler.. aklımda şüphe kaldı. Başka ustalara sordum herkes farklı şeyler diyor. Düşünceleriniz nedir?

Kullanım kılavuzunda yazar. Benim 2012 c4 var mesela 150.000 km ya da 10 yıl yazıyor.

  • signore  (16.04.22 20:34:02)
Benim multijet zincirli,şakırtı yapana kadar bekle dedi usta.Kayışlılar farklı olabilir.Kullanma kılavuzunda 5 yıl ya da 160k km diyor.Benim araç 11 yaşında 150k km de.Seneye km dolunca değişirim şakırtı yapmasa da.

  • arenas  (16.04.22 20:51:33)
Arkadaşlar kullanım klavuzunda yıl önemsiz km dolunca değiştirilir diyor ama sanayi ustaları 4-5 yılda km dolmasa bile değiştir diyor. Bunu sordum

  • bebegim sende kimsinn  (16.04.22 21:00:57)
Motor rölantide de döndüğü için sadece KM ye bakmak doğru olmaz. Çalışma saati ve raf ömrünüde hesaba katmak lazım .Triger genelde 80 binde değiştiriliyor ülkemizde. KM dolmadıysa 5 senede bir değiştirebilirsin. Zaten trigerler miladı dolmadan değiştiriliyor önlem olarak. Ustaya baktırabilirsin, çatlama vs varsa bir an önce değiştirsen iyi olur.

Diğer önemli bir noktada triger değiştirirken devir daim pompasını da değiştir.
  • gibicibicis  (16.04.22 21:27:42)
Bu sorunun doğru cevabı yok. Veya net cevabı. 110000 km 10 yıllık aracımda değiştirdim cillop gibi çıktı. En azından ufak bi deformasyon bekliyordum yoktu. 2011 model araç.
O zaman çok araştırdım ustalar hemen değişelim kafasında.

  • ikikerekac  (16.04.22 21:28:04)
bunun doğru cevabı şudur:

her türlü kontrol altında tutulmalı

pütürüklenme var mı kayışta (diş atabilir, pütürükler motoru tıkayabilir, kopabilir)

zincirse, motor yağlandıktan sonra tar tar tar tar vurma sesi çıkıyor mu bakılır.

genelde zincir'in erken bitmesi motor kurumlanmasına da işarettir (sebep değil, sonuçtur yani).

-------

bu arada araştırırsan biraz modern, yağlı kayışa sahip bir üreticinin benzinli ve dizel otomobillerinde triger kayışı değişim kampanyası olduğunu görürsün (60 bin hem de). tahminden çok önce gidiyor.
  • rain when i die  (17.04.22 00:41:45)
ikisinden biri, hangisi önce dolarsa değiştirilmeli diye biliyorum.

çünkü hiç kullanmadın diyelim. 5 sene boyunca binlerce saat gerili halde orada duruyor. kimyasal olarak oksijenle temas halinde ve yıpranıyor. Zamanla çürüyebilir. Çürümeye de bilir. Ama riskli. kopsa zararı 50 kat fazla bile olabilir maliyetinden.
  • ananiyimioguz  (17.04.22 00:54:04)