Nikahta takılan takının eşdeğer dönmemesi

Selamlar,

Böyle bir şey yaşadım, şaşkınım. İş arkadaşıma nikahında yarım gram taktım. O zaman için 243 tl idi. 3 ay sonra da benim nikahım oluyor. Gelemeyeceği için zarf verdi bana. İçinde 100 tl vardı. ahdhahss. Eşdeğer olması gerekmiyor muydu bu işlerin?

Gram altın 786 TL, 100 de azmış tabi

  • olaylar olaylar  (09.12.21 20:12:58)
Kulturumuzdeki genel beklenti altin cinsinden birebir geri donmesi.

Benim sahsen bir beklentim olmadi, takabildigime taktim, kimin ne taktigina da bakmadim.
  • cleric  (09.12.21 20:23:34)
Zarfta yüz lira nedir yahu. Bence baya ayıp etmiş. Yarım gram uygun olurdu bence. Ya da eş deperi fl, bilemedim.

  • saturn  (09.12.21 20:23:41)
Taktığım hiçbir altının geri dönmesini beklemedim ama zarfta 100 lira nedir yahu. Hiç verme daha iyi. ya da 1 kilo peynir tak şakalı olsun. Çoayıb bence.

  • msb  (09.12.21 20:50:43)
Belki paras yoktu. Ben arkadaşımın kınasına gittim, çalışmıyordum. Bir şey takmadım ama çocuğu oldu hem tulum hem de zıbın aldım 2 tane.

  • barguzhale  (09.12.21 21:14:08)
parası olmayabilir
sizden daha muhtaç olabilir
batakta olabilir
  • comp  (09.12.21 21:20:04)
geri ver hocam. İhtiyacı varsa onda kalsın, yoksa da bu paraya ihtiyacın yok ayıbı ona kalsın.

  • biravekahve  (09.12.21 21:39:53)
Valla ben liste tutmuyorum, geri doner donmez gibi bir hesap da yapmiyorum.
Direk iliskime gore degerlendiriyorum, en onemli kriterim de beni arayip sormasi.

Gecenlerde sevdigim bir arkadas evlendi, dugunune cagirdi gidemedim ama sonra bulustuk. O da benim dugune gelememisti. Altinini verdim, hayirli olsun dedim bitti gitti.
  • cooperr  (09.12.21 21:47:28)
Bu işler artık böyle, eski yazısız kurallar kalkalı çok oldu.
Ben genelde gram altın takmayacağım yakınlıkta olmayan düğünlere hiç gitmem, gittim mi de takarım gram veya küçüğümü, Ama o arkadaşlarım bana hiç bişey takmayabilirler ben evlenince, durumu olmaz, durumu olsa üst üste gelmiştir sonra telafi eder ben takılmam, sizde takılmayın geçmiş olsun

  • Kronikkötümser  (09.12.21 21:50:01)
bence şu anda içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda bu tip bir eşdeğer geri dönüş beklemek yersiz.
o altınları alıp kenara koyan var, düğün masrafı ya da diğer borçlar için kullanan var.
kimsenin durumunu bilemeyiz.

durumu buna yetmiştir, hiçbir şey vermemektense en azından bir şey vermiş olmak istemiştir ama "kusura bakma, param yok" demek de istememiştir.
eğer tanıdığınız ve bu tip şeyleri bilerek yapacak biri olmadığını bildiğiniz biriyse "canı sağ olsun" deyip geçmeniz lazım, şaşırmanın anlamı yok.
yoksa yoktur yani, ne yapsın?
  • blatta hiberna  (09.12.21 21:50:49)
normalde bunlar gönülden gelen bir hediye olarak kabul edilmeli ancak bizim geleneklerimizde en az birebir olması gerekiyor diye bir genel kabul var. şu an gram altın yaklaşık 800 ama bir ay öncesini düşünürsek dolardaki artış olmasaydı 500-520 arasında olması gerekiyordu. dolayısıyla zarfın içine 250-300 arasında bir para koysa iyiymiş ama neden öyle yapmış nedenini bilemeyiz tabi.

  • jepa  (09.12.21 22:06:33 ~ 22:08:00)