İş teklifini önce kabul edip sonra reddetmek

Merhaba herkese. 2 hafta önce önümüzdeki pazartesi işe başlamak üzere bir şirketle telefon görüşmesi yoluyla anlaştım. Telefon görüşmesinden sonra bana içinde gerekli evrakların listesinin olduğu bir eposta attılar fakat ben daha herhangi bir evrak göndermedim. Sözleşme de imzalamadım.

Bu hafta içinde başka bir şirketten teklif alma ihtimalim yüksek. Eğer teklif alırsam burada devam etmek istiyorum aslında. İlk anlaştım dediğim yeri arayıp çok daha iyi bir teklif aldım vazgeçiyorum kusura bakmayın vs desem bu anlaştım dediğim yerle bir sıkıntı yaşar mıyım yasal açıdan?

Birde işin etik tarafı da beni huzursuz ediyor açıkçası. Maddi olarak aynı olacağını tahmin ediyorum ama mesleki açıdan bu teklif beklediğim yer benim için çok daha iyi olacak gibi görünüyor. Siz ne dersiniz yorumlarınızı merak ediyorum. Bu tarz bir durumla karşılaştınız mı daha önce?

Teşekkürler şimdiden

Normalde belgeleri teslim ettiğiniz gün işe giriş işlemi yapılır. E-Devlet'te gözükür. Belgeleri teslim etmediğiniz için yasal olarak bir sorun olacağını sanmıyorum. Çünkü işe giriş işlemi yapılmamış. Bence "teklif alma ihtimalim yüksek", "teklif alırsam" gibi olasılık içeren durumlara göre hareket etmeyin.

  • dissendium  (30.08.21 18:09:59)
Başlangıç anından itibaren 2 ay içinde istediğin gibi istifa edip ayrılabiliyorsun ihbar süresi falan olmuyor.

2 Ağustos'ta başladığım yeni işimden 12 Ağustos'ta istifa edip başka 1 şirkete geçtim. Yarım saat falan sürdü istifayı verip çıkmak.
  • materyalist imam  (30.08.21 18:55:11)
@dissendium

Tabii ki teklif almadan diğer şirkete ben gelmiyorum demeyeceğim sadece şu anki durum üzerinden tahminime göre salı veya çarşamba teklif gelir diye düşünüyorum. Olur da böyle bir durum gerçekleşirse ne yapsam diye sormak istedim.

@materyalist imam

Evet ilk iki ay deneme süresi yazdığınız gibi fakat iş o noktaya gelmeden ki durumu merak etmiştim ben.
  • niyazi mısri  (30.08.21 19:41:38 ~ 19:41:56)
Başlığı güncelledim daha açıklayıcı olsun diye

  • niyazi mısri  (30.08.21 22:03:09)
X Bey/Hanım merhaba,

[Kişisel sebepler nedeniyle]*1 Y tarihinde sizlerle birlikte çalışmaya başlayamayacağımı üzülerek bildirmek durumundayım.

[Ayırdığınız vaktiniz için teşekkürler]*2 İyi günler.

*1 ve *2 opsiyonel, ben olsam kullanmam bunları.

Etik olarak bir sıkıntı göremiyorum. Neden (size göre) daha kötü bir işte çalışasınız ki?
  • aguen  (31.08.21 00:33:20)
@aguen

*1 ve *2 opsiyonel, ben olsam kullanmam bunları. Böyle derken ben gelmiyorum hadi eyvallah desen bile kim ne diyebilir sana mı diyorsunuz?

Etik kısmında da yani yazılı olmasa bile sözlü olarak bir evet lafı çıkmış oldu ağzımdan ondan demiştim.
  • niyazi mısri  (31.08.21 07:34:54)
dürüst olup farklı bi yerden daha iyi teklif aldığınızı söyleyin. o arada belge v.s. göndermeyin. olur böyle şeyler.

  • nuisance  (31.08.21 09:03:25)
Acil, önemli ya da uzun süredir çalışan aranan bir pozisyonda ise anlık bir küfür ediliyor sonra yola devam ediliyor. İK'ya bize başka adaylar yönlendirmesini söyleniyor. Çünkü orada biriyle anlaştıktan sonra arama süreci durduruluyor ve çalışan için program yapılıp varsa haber bekleyen ilgili birimler bilgilendiriliyor. Onu tekrar başlatmak gerekiyor. Şanslıysan birkaç alternatif oluyor ve yola onlarla devam ediliyor.

Öte yandan, zaten işe başladıktan sonra da deneme sürecinde işten ayrılabilirsin. Şimdi, daha hiç işe girmemişken bunu yapma özgürlüğün daha büyük. Süreci çok uzatmadığın sürece, istediğin/uygun bulduğun bir sebeple işten vazgeçebilirsin. Yasal açıdan herhangi bir sorun yok. Özel sektörde iş hayatı bu. Sadece adı özel. Ne siz özelsiniz ne de firma. Canınızı sıkmaya değmez. Başka bir yerden gelen teklifi değerlendirmek istediğinizi söyleyip teşekkür edin geçin.
  • nawar  (31.08.21 09:34:52)