Moov rezaleti- ne yapmaliyim

Geçen ay moov'dan bir araç kıralım. 53 dakika kullandıktan sonra tepebasindaki katlı isparka parketmeye çalıştım. Yaklaşık 20 dakika uğraştım ama bir türlü kapıları kitleyemedim. Moov temsilcisine nihayet balanabildikten sonra bana aracın sinyal almadığını ve bu yüzden kitlenemedigini, aracı başka bir yere çekerek tekrar denememi söyledi. Ben de, yerin epey bi altında olduğumuz için başka yere de çeksem sorunun düzelmeyecegini, ayrıca acelem olduğunu söyledim. O zama arabanın anahtarını kullanarak kapıları kilitleyin ve anahtarı yanınıza alın, kurye gelip anahtarı sizden alacak dedi. Ayrıca anahtarın benden teslim alınacağı vakte kadar kiralamanın devam edeceğini söyledi. Ben telefondaki kişiye ev adresimi verdim. Söylediğine göre o akşam almaya geleceklerdi, veya ertesi gün.
Tabii ki gelen giden olmadı. Günler geçti ben arabanın anahtariyla kaldım ve kiralama sürmeye devam etti. Tam 6 gün sonra anahtarı teslim almaya geldiler ve kiralamam sonlandı.

Arabayı kiraladigim akşam konuştuğum müşteri temsilcisi kartımı internet alisverisime kapatmanın iyi olacağını, yoksa çok fazla ücret cekilebilecegini, çekilirse de daha sonra geri iade edileceğini söylemişti. Ben de pek kullanmadığım bir kart olduğu için internet alışverişi limitini 100 liraya düşürmustum. Çünkü 53 dakika kullanım ile tahmini 50-80 lira arası bir tutar ödemem gerekecekti normal şartlarda.

Ancak 6 gün boyunca devam eden kiralama sebebiyle tam 1977 lira fatura ile karşı karşıya kaldim. geçen gün moov'dan bir mail aldım ve 1977 liralık borcumu yasal takibe intikal etmeden ödemem gerektiği bilgisini edindim. Her gün bu tutar kartımdan çekilmeye çalışılıyor ancak limiti 100 liraya düşündüğüm için çekilemiyor. Zaten kartın normal limiti de 1977 lira ödeme için yetersiz bu arada.

Netice itibarıyla moov'u aradım ettim konuyla ilgilenicez dışında bir şey söylemediler. Ben 1977 lira ödeme yapıp sonra onlardan 1977-x lira geri ödeme beklemek istemiyorum. ya benden x talep etsinler ya da ne yaparlarsa yapsınlar kafasindayim.

Sorularıma gelecek olursak: ne yapayım sizce? Odemezsem ne olur? Haciz falan uğraşmak istemiyorum. İş oralara gelmeden neler yapabilirim benden bu parayı istemeyi bırakmaları için? Arabanın kitlenmemesi benim suçum değil, anahtarı 6 gün boyunca almaya gelmemeleri de benim suçum değil, ne diye odeyeyim bu tutarı( geri alacak olsam bile) diye düşünüyorum. Sizce?

sonda yazacagimi basta yazayim,ode kurtul.geri donus olursa harika olur.

simdi olaylar senin dusundugun sekilde yurumeyecek.o surede kiraci olarak gozukuyorsun ve bu bedel mahkemelik olursa,faiz,avukatlik,mahkeme masraflariyla karsilacaksin.ugrasmanda ilave yuk olacak.cekecegin stres,bir suru musteri temsilcisiyle gorusmede bu pakete dahil.

Arabanin kitlenmemesi benim sucum degil diyorsun ama yaniliyorsun.sozlesmelerinde bu mutlaka vardir.o an baska isinde olsa aracinordan cikarip,yukaridaki acik kisma,kasimpasa yokusuna bir yere atip kurtulman gerekirdi.musteri temsilcisiyle konusmadan cok sozlesme sartlarina bakacaklar bu adamlar.gereksiz sikinti yaratacak.
  • duptıs  (20.12.20 15:32:07)
bence önden ödeyin ve müşteri hizmetlerine kayıt açtırın ve durumu söyleyin. konuştuğunuz kişi eğer gerçekten akşam gelecek almaya veya ertesi gün gelecek demişse şayet o kayıtlar dinlenir ve size geri ödeme yapılır.

  • elektr10  (20.12.20 15:36:04)
öncelikle arabanın çekmemesi senin suçun değil ama çeken bir yere park etmen gerekirdi. geçmiş olsun. uzlaşmaya çalış bi şekilde.

  • jelly bear  (20.12.20 15:51:24)
Bana zaten geri ödeme yapılacağı söylendi. Sizin aracı ne kadar kullandığınız, kontağı ne zaman kapattiginiz belli, fazlasıni geri alırsınız dendi. Ama aynı kişi bana kartımı internet alisverisine kapatmami da söyledi. Buna ne demeli?

Ben demiyorum ki 1977 lira yatirsam moov bunun üzerine yatacak. Muhtemelen bir süre sonra geri yatiracaklar ama müşteri olarak benim 1977 lira ödeme yapabilecek durumda olmak gibi bir zorunluluğum var mı ki? 1 ay sonra anahtarı alsalardi ne olacaktı 10 bin lira mi odeyecektim? Ucu nerede bunun? Bana desin ki en geç iki gün içerisinde anahtarı alacağız, bu durumda en fazla 500 lira ödeme yapmanız gerekecek. Ben de neyle karsilasabilecegimi bileyim, ona göre ben bunu ödeyemem gidip arabayı başka yere çekeyim diyeyim.

Arabanin çekmesi neden benim sorumluluğumda oluyor? Belki arabadaki cihaz bozuldu, ben nereden bileyim neden çekmediğini? Ayrıca, parkettigim yer dağ başı falan değil, beyoglunun göbeği. Madem isparkta çekmiyor araç, uyarıda bulunulsun, oraya park edilmiyor, başka yere park edin denilsin. Bana dese mutalaka başka yere park etmelisiniz yoksa araç üzerinize kalır diye illa ki çekerdim arabayı. Ama sorun değil anahatarla kilitleyip gidebilirsiniz denilince ben de öyle yaptım doğal olarak.
  • sckxyss  (20.12.20 15:58:05)
ilk olarak firmadan kiralama sözleşmesini talep et ve maddeleri iyi oku, sana yükledikleri sorumluluklar nedir emin ol.

6 gün anahtarı teslim etmeden beklemek senin hatan, en azından ertesi gün bir şekile teslim etmeye çabalamalıydın. olmadı aracı başka yere çekerek kiralamayı sonlandırmalıydın.

konuyu sosyal medyaya taşımak "moov rezaleti bla bla" gibi bir şekilde senin için işleri kolaylaştırabilir.

ödemezsen ne olur muhtemelen ilamsız icra takibi başlatırlar, 7 günlük itiraz süren olur. itiraz etmezsen her türlü alacaklı olurlar. itiraz edersen de dava açıp kazanırlar. bu durumda yasal faizler + avukatlık masrafları + %40 icra inkar tazminatı ödersin. ödemezsen evine, arabana, maaşına, bankadaki parana vs. haciz yoluyla el koyarlar.
  • orpheus  (20.12.20 16:12:21 ~ 16:14:32)
Moov'da benzer bir kilitlenmeme sıkıntısı yaşadım. Sorunu aktardıysanız problem olmaz bende çekilen parayı bir iki günde geri iade yapmışlardı.

  • Northern Mariner  (20.12.20 16:27:02)
kesinlikle ödeme, icra takibi başlatırlarsa da süreyi kaçırmadan muhakkak itiraz et. bu şartlarda dava açıp haksız çıkmak istemeyecekler ve sorun çözülecektir. bir avukat tavsiyesi

  • karsiyakaliyiz  (21.12.20 11:11:37)
sorumluluk tamamen onlarda olmalı konusunda haklısın, neticede araba sinyal alamadığından değil cihazda bir problem olduğundan dolayı da iletişim kuramıyor olabilir. ama öyle olsa dahi sinyal alamıyor bahanesi onlar için daha geçerli olur.

fakat hata sende, üst katlara park edebilirdin veya farklı bir otoparka bırakabilirdin. ben olsam o gün işimi halledince bırakırdım.

garenta müşteri hizmetleri konusunda fena sayılmaz, konu bir şekilde çözüme ulaşacaktır sanırım ama yine de peşin ödeme kısmı riskli.
  • reanarchy  (21.12.20 11:22:51)
Arkadaşlar korktuğum gibi oldu. Bu duyuruyu açtığım gün cevaplara bakarak ödemeye karar verdim ve ödedim parayı. Aradan 20 gün geçti ve para iadesi alamadım. 1977 lira ödeme aldılar 60-70 liralık bir şey için ve hala ödeme alamadım.
İşin daha sıkıcı kısmı şu iki iki üç günde bir müşteri tensilcisini ariyorum ve devamlı aynı şeyi söylüyorlar. Durumun aciliyetini bildiriyoruz, kaydınızı oluşturduk. Az önce aradım, iyice sinir oldum. Kadın kaydınız bile yok diyor. Nasıl yok 10 kere aradım diyorum, hayır kaydınız yok diyor. Ben bıktım bunlardan.

Tüketici hakem heyetine falan mı basvurayim ne yapayım nasil alicam ben bu parayı?
  • sckxyss  (08.01.21 16:57:13)