Kpss ve mühendislik

Bir makine mühendisi olarak KPSS'e girmek istiyorum ama kendisi hakkında hiçbir bilgim yok. Biraz araştırdım bazıları A demiş bazıları B'ye gir demiş. Oturum olaylarından da hiçbir şey anlamadım zaten. Hangi oturuma girmek lazım vs? Geçen yıl çıkan sorularada bakayım dedim ama ondan bile bişey anlamadım, nelere nasıl çalışsam ki ve kaç almak lazım vs? Özetle, KPSS hakkında bilgi verebilecek bir meslektaşım var mı acaba?_

mühendislik mezunu değilim ama sana yine de biraz bilgi vereyim. mühendislik mezunu olarak sen sadece cumartesi sabah oturumuna gireceksin. bu oturumda genel kültür genel yetenek testi ve ingilizce testinden oluşuyor. şimdi şöyle bir durum var kpss a dedikleri olay daha çok hukuk, maliye gibi bölümler için bu kişiler pazar günkü oturumlara da girmek mecburiyetindeler. kpss'den gerekli puan türünde yeterli puanı aldıklarında kurum sınavlarına girmeye hak kazanırlar ve a grubu için mücadele verirler. b grubu diye adlandırılan kadro ise genel yerleştirme ile yerleştirilen kadrodur. sen bu durumda b grubu kadrolar için başvurabileceksin, ama bazı kurumlar sanırım mühendis, mimar vs. için a grubu kadro açıyorlar ve eğer puanın yeterliyse onların da kurum sınavlarına girme hakkı kazanıyorsun. yani sonuç olarak tercih yaparak girdiğin kadrolar b grubu. kurmun sınavına girerek orda başarı gsterip atandığın kadro a kadro oluyor. (bazı noktalarda yamuluyor olabilirim, ama bildiğim kadarıyla böyle)

  • benim de soyleyeceklerim var  (12.05.10 23:44:43)