Excel de basit bir Makro yardım

Merhabalar,
Excel'deki macrolar hakkında nerdeyse hiçbirşey bilmiyorum ama istediğim çok basit birşey: Elimde datalar var ve bu datalara belli formüller uyguladım,istediğim ise C4:C274 ile U4:U274 birbirine eşit olana kadar U4:U274 deki dataları C4:C274 e yapıştırsın. Ama C'ler her değiştiğinde U'lar da değişiyor ( yani 1 kez yapıştırsan zaten eşit olur deeyin bana. :) U bir dizi formüllerle bir şekilde C'ye bağlı çünkü )

Şimdiden teşekkürler.

açıkçası dosyayı görmeden ne yapmak istediğini tam anlamadım. istersen dosyayı gönder bakalım. ama makroya gerek kalmadan hedef ara - goal seek ile yapılabilir gibi...

  • mahallenindelisi  (06.05.10 14:44:59)
circular reference (formulas bolumundan "enable iterative calculation"'ı tiklayin) i acik hale getirirseniz, formulleri de dogru yazdiysaniz macroya ihtiyaciniz kalmadan hesaplayabilirsiniz.

  • record take zero  (06.05.10 14:46:34)
record take zero - formula auditing altında error checking'den circular reference'a izin vermek istedim ama seçemiyorum circular reference'ı. Yani soluk renkte ve seçilmiyor. Ne yapmalıyım acaba?

  • otuncelku  (06.05.10 15:14:07)
solver ile yapabilirsiniz.

oncelikle z4 hucresine gelin ve ((u4-c4)/(u4))^2 si formulunu yazin. bu sekilde relatif hatanin karesini bulduracaksiniz. daha sonra z4 hucresindeki formulu z274 e kadar genisletin. bu islem de bittikten sonra z275 e z kolonunun toplamini sum(z4:z274) seklinde yazin. bu da relatif hatanin toplaminin karesi olacak. simdi solver i acin ve target cell e z275 girip bunu da 0 a esitleyin. by changing cells kismina $c4:$c4274 yazin. constraints kismina add diyerek $u$4:$u$274=0 diyerek solve tusuna basin. size aradiginiz sonucu verecek. tabii ki hassasiyeti ancak virgulden sonraki bir iki basamaga kadar.
  • dahicocuk  (06.05.10 15:32:12)
niye secemedigini bilmiyorum acikcasi. eger gizli bir bilgi degilse, bana yollarsan sana yapip gonderebilirim.

  • record take zero  (06.05.10 16:01:58)