IELTS sınavı hakkında bilgisi olanlar, sözüm size!

bu ayeltsle ilgili bişey sorucam canlar. bu sınavdan 4.5 puan almak az miktarda ingilizce bilen biri için zor mudur? diyelim ki beginner seviyede gramer bilgimiz var, birazcık daha iyi seviyede (elementary diyelim) kelime bilgimiz var. konuşulanları, yabancı tv dizilerini az buçuk anlayabiliyoruz ama cevap veremiyoruz. ne kadar kassak 4.5 puan alırız. 3 ay yeterli olur mu?

önemli bir konu bu benim için. fikirlerinizi bekliyorum.

elem., pre-int., int., ve upp-int'in 4 temel seviye olduğunu düşünürsek bu sınav upp-int. level'dadır. bu açıdan bakarsak 3 ay yetmez ama günde 5 saat çalışır ve öğrenirseniz mümküne yakın olur.
örnek bir sınav çözüp bi bakın bakalım durumunuza.

  • pyro clustic flow  (03.05.10 10:10:27)
hmm. günde 5 saat çalışma imkanı bulabileceğimi zannetmiyorum aslında. ielts 9 üzerinden değerlendirilmiyor mu peki? bunu neden sordum. eşimle beraber bir vize başvurusu yapma ihtimalimiz var ve eşimin ingilizcesi iyi. benim ise functional ingilizce bildiğimi göstermem halinde vize ücretinde ciddi bir indirim oluyor.

yani adamların functional english için biçtiği değer ielts 4.5 puan. bu sebeple sordum o kadar zor olup olmadığını.

ayrıca eşimle beraber evde çalışmamız da fayda sağlar herhalde değil mi? :)
  • hevipeyra  (03.05.10 10:18:07)
4.5 için başlangıcın biraz üstünde ingilizce gerekir.
gramer sınavı yok. Ancak yazarken grammere dikkat etmeniz gerekir. eğer dizileri anlıyorsanız listening'den iyi bir puan alabilirsiniz. konuşmaya çalışın birazcık.
yazma konusunda kalıpları inceleyin.
dinlediğinizi anladığınıza göre okuduğunuzu da anlarsınız diye tahmin ediyorum.
  • kahvegibi  (03.05.10 10:19:46)
@kahvegibi: başlangıcın üzerinde olduğunu biliyorum. bu sebeple zaten ciddi şekilde çalışmayı düşünüyorum. 3000 dolar vize farkı ödemektense 1000 dolar eğitime harcarım gerekirse.

aslen durumumu şöyle anlatayım. internet üzerinden yaptığım ielts denemesi türünde bir testte 70 sorudan 19 tane doğru cevapladım. teste göre seviyem upper-intermediate idi. bi de bu testi süper ciddiye alıp konsantre halde cevapladım da denemez.

okuduğumu anlamakta daha da az zorlanıyorum tabi. bilmediğim kelimeler olsa dahi metin çok komplike bişey değilse anlatmak istediğini anlayabiliyorum. mesela yaptığım testteki metinde bir bölgede bulunan tarihi köprüyü detaylı olarak anlatıyordu. kimin yaptığını, ne zaman yapıldığını, tarihini, yapılış amacını falan çat pat anladım gayet ve bu metne göre sorulan soruları cevaplayabildim. :)
  • hevipeyra  (03.05.10 10:30:00)
hoca gozunde cok buyutme 4.5 gotunu koysan masaya alir. 3 ay yeter artar bile. gunde 1 saat calis yeter.

  • tezek  (03.05.10 12:21:53)
ielts teknik ile ilgili birazcık da. o teknikleri kapsanız 4.5 değil 5 bile alırsınız accük ingilizceyle.

  • cedric tweedledee  (03.05.10 13:30:37)