Hukuktan anlayan varsa bir soru "Taahhüdü İhlal" ?

Arkadaşlar ,bu taahhüdü ihlal nedir? Bir avukat bana mesaj attı,evvelden kalan bir borcum vardı,onu ödemezsem taahhüdü ihlal den savcılıktan tutuklanma kararımı çıkartacakmş.
Evet borcum var,doğru ama ben kimseye Taahhüd vermedim.İnternette bir hukuk sitesinde bu taahüd icra müdürünün huzurunda oluyormuş diye okudum,ben icra dairesinin önünden bile daha hiç geçmedim,bu nasıl iştir.

taahhüdün geçerli olması için, taahhüdün icra dairesinde, müdür huzunda yapılması ve icra müdürününü borçluyu bilgilendirmesi gerekir.
imzaladığın kağıtta; anapara,faiz,icra masrafı, vekalet ücreti'nin ve ödemeyi yapmayı taahhüt ettiğin tarihin açıkça belirtilmesi gerekir.
senin durumunda bunlar olmadığı için ortada kesin bir taahhüt yok, haciz esnasında, siz mallar kaldırmayın, ben şu tarihte ödeme yapacağım demişsen, alacaklı taraf bu taahhüttür deyip seni sıkıştırmaya çalışıyordur. korkmana gerek yok, eğer icra müdürlüğüne gidip de yukarıda belirttiğim gibi bir belge imzalamamışsan sorun yok demektir.
  • de jure  (30.04.10 09:03:57)
evine haciz için geldilerse o sırada taahhüt vermiş tutanağa imza atmış olabilirsin. taahhüt vermek için illa icra dairesine gitmen gerekmiyor. dosya numarasını al git icra dairesinden dosyana bak, içinde haciz tutanağı gibi bişey senin taahhüt verdiğine dair bi evrak var mı?

  • overdose  (30.04.10 10:51:07)
Müdürün huzurunda olması gerekmemeli. Haciz esnasında da borç tutarını şu koşullarda, şu tarihe kadar ödeyeceğim diyip imza atmak da taahhüt değil mi? Neticede yetişkin bir insan bir söz verip altına da imza atıyor. Bu da icra memuru ve muhtemelen alacaklı avukatı huzurunda oluyor neticede. Evet, haciz tutanağını inceleyin ve ödemeyi taahhüt edip imzaladığınız bir ifade var mı?

  • uyuklayankedi  (30.04.10 12:41:23)
İlgilenip bilgilendiren herkese teşekkürler.Bana hiç kimse hacze gelmedi ve dediğim gibi bende hayatım boyunca hiç icra dairesine gitmedim.İçim rahatladı sağolun:)

  • denizcimavisi  (30.04.10 16:46:39)