Yaşamın ucuz olduğu yakın ülkeler-şehirler?

Şimdi şöyle:
İşim (çevirgen) internet bağlantısı olan dünyanın herhangi bir yerinde çalışmama imkan veriyor. Bundan mütevellit biraz terki diyar edip başka bir iklimde yaşamayı planlıyorum. Couchsurfing işime yarıyor bu bilgi ihtiyacım konusunda ama ben siz sözlükçülerden, ilk elden "gerçek" deneyim bekliyorum.

İstanbul'a yakın (yakından kastım maksimum 4-5 saatlik uçak yolcuğulu zira arada bir ülkeye dönmem gerekecek bu açıdan çok istesem de arjantin'de yaşayamam! en azından birkaç yıllık sürede) bir aday şehir arıyorum. Bu bahsedeceğim özelliklere sahip bir şehirde yaşadıysanız (gezip görmek demiyorum orada bir süre yaşadıysanız!) deneyimlerinizi paylaşın lütfen.

Mesela bu şehir biraz büyük olmalı. büyükten kastım bir kentten beklediğiniz temel unsurlar olmalı (istanbul kadar olmasa da izmir kadar "büyük", adana gibi...). metropol olmasına gerek yok! Tabi büyük şehir olunca yaşam pahalı oluyor ve işte ilk aradığım özelliğe geliyoruz:
yaşam maliyeti maksimum istanbul kadar olmalı. çok göreceli bir kavram biliyorum ama "orta sınıf" bir yaşam standardını düşünün. ya da ben size şöyle söyleyeyim: kira başta olmak üzere her türlü giderleri hesaba katarak ayda maksimum(!) 2000 dolar ile yaşanabilecek bir şehir mesela. erasmusla gidip bir süre yaşayanlar eminim bilgi sahibidir ya da halihazırda söz konusu şehirlerde yaşayanlar size diyorum işte. sekonder bir sürü faktör de var düşündüğüm tabi ama onlara sonra sıra gelecek (sıcak insanlar ve sıcak iklim, "açık görüşlülük", yemekleri vs vs...)

bahsettiğim orta sınıf "öğrenci hayatı" veya biraz daha üstü olabilir. hatta bak şu şehirde şu sebeple bu kadar kaldım bana ayda x dolar-euro yetiyordu. ev arkadaşımla bu kadar ödüyordum veya möbleli daireye tek başıma bu kadar verdim gibisinden bilgiler süper olur. kira ilk akla gelen tabi ama onun dışında ulaşım, dışarda yemek, hatta market alış verişi, gece hayatı vs gibi konular da önemli bu aday şehri belirlememde...hacım bak bu şehirde yaşıyorum şu kadar parayla bu dediğin gibi yaşarsın sen diyenler olduğunda nekzel olur. ayrıca bu konularda ilk elden bilgi bulabileceğim site önerisi de makbule geçer (couchsurfing, travelblog, lonelyplanet dışında). Sağolunuz.

Minsk belki uygun olabilir senin için. ev kiraları Turkiye standartlarının biraz üzerinde olsada diğer ihtiyaçların için aylık 300-400$ yeterli olucaktır. Kışları biraz soğuk olur ama; (bkz: ölsün mikroplar).

  • SARI  (25.04.10 18:37:15)
bilgim yok ama sadece öneri babında üsküp, ljubljana ucuz olur gibi geliyor bana özellikle üsküp tabi. ama biraz daha vrupanın göbeğine yakın olsun dersen ljubljana makul gibi geldi bana.

  • lpgli tosbaga  (25.04.10 19:30:48)
batumda yaşa, gayet güzel bi şehir. doğu karadeniz gibi sürekli yağmur yağan bi memleket de değil. hem vize almana da gerek yok. git pasaportunla gir 15 liraya 3 ay kal sora bi gir çık türkiye'ye bi 3 a daha kal filan. 2000 dolar demişsin, orda 1000 dolara kral sensin..

  • t joe  (25.04.10 19:53:00)
bükreş

  • sui  (25.04.10 20:44:21)
üsküp derim bende. gidip yaşamadım ama bir hafta kadar kaldım. çok ucuz ve lezzetli şarapları ve yemekleri dikkatimi çekti. gecesi gündüzü de eğlenceli sayılır çok sıradan değil ancak çok da eğlenceli değil. iklim, doğa da on numara bence.

Ancak bir arkadaşım 6 ay kadar işi dolayısı ile orada yaşadı. anladığım kadarı ile çok sıkıldı.
  • emresorkun  (22.08.10 13:06:49)