Eskişehir Gezilecek Yerler

Merhabalar duyuru halkı,
Cumartesi eskişehire gitmek istiyorum. Sabahın erken saatlerinden güzel bir kahvaltı ile başlayarak gün boyu değişik mekanlar gezmek ve akşam da güzel müzik yapan bir mekanda takılmak istiyorum. Bir cam evi gibi birşey varmış diye duydum eskişehirde. Kent parka ve bir köy vardı(sazlık gibi birşeydi) oralara gittim. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler,

cam müzesi garın ordan biyerden tramvaya binip(1 numara) atatürk lisesinde inmek suretiyle ulaşılabilcek bi yer. o tarafta bi de cami var içinde lületaşı müzesi var orayı da gezebilirsiniz. + olarak bunların hepsi odunpazarı evlerinin arasında onları da görmüş olursunuz böylece.

  • yuto  (01.04.10 11:55:47)
kahvaltıyı adalar mevkiindeki "acıktım" da yapın.

  • togi  (01.04.10 12:04:52)
(git: 87068)

  • balik kraker  (01.04.10 13:35:24)
yuto'nun bahsettiği cami kurşunlu camii. görülebilir. bahçesinde oturup soluklanabilirsiniz. odunpazarı'nda lületaşından envai çeşit ürünün satıldığı bir de çarşı var. oraya gidebilirsiniz.

iyi eğlenceler
  • aklimdan zorum var  (01.04.10 13:35:36 ~ 13:36:03)
bu da bir arkadaşa yazdığım mailden

merhaba,

eskişehir'de geçirilecek 8 saati olan biri neler yapabilir??
bu 8 saatin sabah itibariyle başladığını varsayarak;

öncelikle birinci not: doktorlar caddesinin bir paraleli porsuk nehrinin aktığı ve adalar olarak adlandırılan kısım, diğer paraleli bütün barların bulunduğu sokaktır, adını bilmiyorum :)(mcdonald's, şekerbank, lcwaikiki'nin olduğu sıranın arka sokağı)

tren istasyonunda indikten sonra doktorlar caddesi'nden(tren garının hemen sol tarafında 5 dakikalık mesafede eskişehir'in en ünlü caddesidir.) otogar yönüne giden tramvaya biner, kentpark'a gider orada açık havada, kahvaltı yapabilirsiniz. eskişehir'in yapay plajı da oradadır. yol yaklaşık 20 dakika sürer. eğer orası uzak gelirse hemen doktorlar caddesinin girişindeki "acıktım"da kahvaltı yapmanızı tavsiye edebilirim. daha sonra adalar olarak adlandırılan porsuk kenarında yürüyüş yapabilir, oradaki kafelerden birinde (sıla kafe en ünlüsüdür) sabah kahvesi içip gazete okuyabilirsiniz.

odunpazarı'nda (yine doktorlardan otogar yönü tramvayına binerek gidebilirsiniz,"atatürk lisesi" durağında inmeniz gerekir ya da istasyonun önünden kalkan otobüsler mutlaka odunpazarı'ndan geçer, yol süresi 15 beklemeyle 20 dakika sürer maksimum) cam müzesi, lületaşı müzesi, atlıhan'ı gezebilirsiniz. odunpazarı sokaklarında dolaşmak da keyiflidir, eğer elinizde fotoğraf makinanız da varsa...) odun pazarı'nda ara sokaklardan birinde bir konak vardır, öğle yemeğinizi orada yiyebilirsiniz.) gezi süreniz yaklaşık 2 saat...

(odunpazarından yürüyerek dönmenizi tavsiye ederim, güzergahınız "hamamyolu" olacaktır) öğleden sonra yine doktorlar caddesine dönüp (evet tek merkez burası!!!) hemen arka sokağındaki barlar sokağına geçebilir, burada bira içip bir şeyler yiyebilirsiniz. 6,45(bar ve meyhane olarak ikiye ayrılır, bar kısmında oturun, hatta görürseniz hamit'e selamımı iletin), los amigos ve sünger bar (önleri yığınla insan olur, kolayca bulursunuz) oturmaktan keyif alacağınız yerler olacaktır. eskişehir'de ramazanda içki içmek sorun teşkil etmez. siz içki içmeyi tercih etmiyorsanız o zaman yine porsuk kenarı'nda bir yerlerde oturabilirsiniz. (arka bahçe kafe olabilir, porsuk manzaralıdır ve kesinlikle öğrenci kafesidir, akşamları yer bulunmaz. eğer yalnız değilseniz, bir el tavla atıverin!)

bu arada barlar sokağının hemen sonunda (6,45'e yakın olan taraf) "haller" olarak adlandırılan bir yer vardır, alışveriş yapabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz ve hatta sheakspare ingiliz pub'ın olduğu yer. küçük ama sevimli bir mekandır, meyve sebze hali'nden bozmadır. oraya uğrayıp bir tur atabilrisiniz. (6,45'den hallere gidiş 5 dakika , gezmek 15 dakika dönüş 5 dakika)

ille de alışveriş merkezi derseniz, doktorlar caddesinin başında bir köprü vardır, altından tren yolu geçen. o köprüyü tırmanmaya başlayın. devamında espark avm'yi göreceksiniz. hatta bir dönem espark önünde kırmızı, iki katlı, üzeri açık tur otobüsleri vardı, eskişehir'i gezdiriyorlardı. 11,00-13,30,-17,00-19,00 civarında (saatlerden tam emin değilim ama) bulabilirseniz ona da takılabilirsiniz. (istasyondan espark'a gitmek 10 dakika, tur otobüsünü bulamayıp tramvaya binmek için tramvay durağına geçiş 2 dakika. durak hemen karşıda, arkasındaki bakkaldan da bilet(kart) bulabilirsiniz sanırım)

sonuç olarak; porsuk kenarı'nda bir çay içmeden, odunpazarı'nı ve oradaki müzeleri görmeden, hamamyolu'nda yürümeden dönmeyin derim ben, naçizane. hatta yanınızda bir havlu getiriseniz hamam'a bile gidebilirsiniz, muhteşem bir deneyim. (hamamyolu'nda şiraze otel vardır, altındaki hamam cts günü erkeklere hizmet verir.kese,sabun, terlik v.b oradan temin edebilirsiniz. girmeden sorun.)

insanlar genellikle yardımcıdır, yer yön bilet v.b konularda danışabilirsiniz.
  • balik kraker  (01.04.10 13:39:03)
şurada detaylıca anlatılmış. bakmakta fayda var. www.topukluhaber.com

  • asisedef06  (03.06.14 22:52:14)