Online Kağıt Oyunlarında Puanlandırma Algoritması

Online batak oyunum var. mevcut bi puanlandırma algoritması kullanıyorum. mevcut algoritma, oyuncunun puanı arttıkça oyun aldığı zaman kazanacağı puanın azalması yönünde. yani 1500 puanlı bir kullanıcı oyun alırsa 20 puan kazanırken 6000 puanlı bir kullanıcı 6 puan kazanıyor. Bu sayede oyuncular arasında puan uçurumu oluşmasını engellemeye çalıştım. Lakin oyun kaybedildiği zaman puanı ne olursa olsun tüm kullanıcılardan örneğin 30 puan düşülüyor. Bu haliyle yuksek puanli oyuncular sikayete basladi, oyun kaybettiklerinde puan kaybi cok yuksek geliyor.

Puanlamayı değiştirmeyi düşünüyorum. Oyun kaybedilince puan kaybı konusunu revize etme niyetindeyim. Oyuncunun puanına göre kazandığı ve kaybettiği puan arasında benzer bi sistem kurabilirim.

Sizin puanlama ile ilgili önerileriniz nelerdir?
Mevcut puanlama algoritmalarından örnek verebilir misiniz?
mynet, gamyun gibi sitelerde nasıl bi sistem uygulanıyor acaba?

valla ben yahoo pool'u çok oynardım bir zamanlar. orada yüksek puanlı düşük puanlı ile oynadığında yp kazanırsa az puan alır dp az puan kaybederdi, tam tersi durumda da dp çok puan kazanır yp çok puan kaybederdi. aynı seviyelerde oynayan oyuncular arasında ise standart bir puan kazanma/kaybetme durumu olurdu. tabi böyle bir durumda yüksek seviyedeki oyuncu düşük seviyedeki ile nadiren oynardı. bu seferde rakip bulma sorunu ortaya çıkacak sitendeki oyuncular için. yahoo pool'da deli gibi online oyuncu olduğundan böyle bir sıkıntı pek olmazdı.

  • lazpalle  (27.03.10 13:40:49 ~ 13:42:20)
oyun delisi birisi olarak genelde iki çeşit sistem gördüm.daha değişik sistemlerde varda onlar çok azınlık.1. sistem kimi yenersen yen fix puan alımı.2.sistem yüksek puanlı yenersen çok düşük puanlı yenersen az puan alma.
sizin batak için 1. düşünüyorsanız dört kişiden birici olan kişi (11 el üzerinden olsun) 10 puan ikinci 6 puan üçüncü -5 dördüncü -8 puan olabilir.(bu oyunlarda genelde puan artacağı için kullanıcı siteye daha çok bağlanır ve eşit puanlı kişi aramaz herkezle oynar.
2. sistemde ise eşit puanlılar eşit puan alıp yenilen kişide diğerinin aldığı puandan biraz daha az eksi puan alabilir.(a:1500 b:1500 a:10 b:-8 gibi) az ile çok kapışmasında az yenerse 20 yenilen çok -23. az ile çok arasında çok kazanırsa 5 kaybeden az -4.burda puanlarda çok eksilere yönelmemek lazım bırak puan kazansınlar.puanların arasını çok çok fazla açmaki oyuncu seçmesinler.
oyun yarıda kalmaması için ise oyundan kaçanlara okkalı eksili puanlar vermek oyundan kaçmayı caydıracaktır.
2. sistemde yüksek puanlılarıda biraz korumalısın çünkü sitenin emektarlarıdır 1 kaybetmeyle kaybettiği puanları kazanmak için aşırı uğraşmasın.tamam tecrübeli iyi bilebilir ama batakta şansta var ;)
  • uykulu_fb  (27.03.10 16:15:13)
@uykulu_db, yazdiklarin guzel fikirler cikarmami sagladi, ayrica tesekkur ederim.

  • dengesiz pamuk  (27.03.10 16:48:49)
rica ederim.

  • uykulu_fb  (27.03.10 17:11:55)