görüntü işleme : şerit bulmaca

Ödevimin bir parçası olarak verilen videodaki şerit sayısını bulma ve şeritlerin sınırlarını belirlemem gerekiyor. Şerit çizgilerini algılayarak olmuyor bu durum. Bu durumda aklıma gelen yöntem arabaların y pozisyonunu alarak sonuca varmak oldu. Örnek bir videoda örnek olarak ilk 15 aracın ahanda y pozisyonları aşağıda. kütüphanenin verdiği değerler pek dengeli olmuyor maalesef. Nasıl bir algoritmayla bu değerleri alıp yolun 5 şerit olduğunu ve şeritlerin sınırlarını belirlerim sorusudur yanıt bulamadığım.

merak edene: kullanılan kütüphane opencvdir.

0 - 63
1 - 51
2 - 90
3 - 73
4 - 69
5 - 113
6 - 116
7 - 112
8 - 75
9 - 96
10 - 29
11 - 20
12 - 22
13 - 21
14 - 77
15 - 29

Araçlardan yola çıkarsan her şeritten araba geçmesi lazım. İlk geçen 15 araç arasından soldan 2. şeritten geçen olmamış sanki.

Gelen y pozisyonlarını gruplandırıp, arada şeridinden gitmeyenleri de dışarda bırakan bir algoritma lazım sana. Her bir gruba düşen y pozisyonlarının uç noktaları sınır belirleyebilir.

Şerit çizgilerini algılayarak neden olmuyor? Algılatan var sanırım ondan soruyorum (www.youtube.com
  • skatheist  (21.03.10 22:35:49)
videonun güzel yanı kuşbakışı olması.
kötü yönü çözünürlüğün yerlerde sürünmesi. sürünmese de olur gerçi, o kuşbakışından çizgileri detect edene kadar arabaları da çizgi sanıyor varolan çizgi algoritmaları..

fikir olarak arkadaşımdan bu diziyi sıralayıp, bir threshold belirleyip, aradaki farkları karşılaştırmak geldi. eğer fark thresholdu geçerse yeni şerit tanımlamış olacağız. tabi çok generic olmuyor bu yöntem ama idare edecek beni. kendimi tickliyorum :P.

daha güzel fikirlere her zaman açığız tabi.
  • natnan  (21.03.10 22:59:12)