ilamlı icra takibi hak.

merhabalar. biraz uzun olacak ama süreci anlatmak istiyorum

bundan 3-4 sene önce sanayi sitesinden almancının birinden uygun fiyata bir dükkan satın aldım. bedava peynir fare kapanında olur misali adamın uygun fiyatlı elden çıkarma sebebi kiracısıyla olan sıkıntılarıymış. yani dükkanı almam o kadar ani gelişti ki gidip dükkana bakamadım bile.. neyse aldık madem kira sözleşmesi yapalım diyerek ten gittik dükkana ama kiracı sıkıntılı çıktı. daha sonradan öğrendim, adamın sicilinde tüm katalog suçlar var ama nasıl bir hikmetse elini kolunu sallayarak geziyor. üstüne bir de dükkan tutmuş, vergi levhası yok ticaret yapıyor.(şikayet falan hak getire.) Ben aylık şu kadar kira vereceksin oturmak istiyorsan diyorum, içine şu kadar masraf yaptım şu kadar para ver çıkayım yoksa şu kadar süre otururum yoksa ne kira öderim, ne de bu dükkandan çıkarım deyince benim kayışlar attı. biz tabii ki si*tir git önceki dükkan sahibiyle işini gör desek de şemsiyenin çok hızlı kaçtığının o an farkına vardım.

olay büyümeye çok müsait. eşekliğin yüzde 50'sinden fazlası benden olduğundan işi yasal yollardan halletmek için avukata pasladım. el atmanın önlenmesi davası açıldı. 15 Temmuz, erteleme üstüne erteleme vs. derken geçen ay karar açıklandı. ayrıca bir pişmanlığım daha var, dava sürecinde ödemiş olduğum harçlar adamın istediği paranın çeyreğinden az.

aslında çok fazla zararım yok ama bu dava ile kendimi ekstra yormuş bulundum. 3-4 senedir kira alamıyorum fakat bu süreçte dükkan değerini üçe katladı.

alıp alamayacağım belli olmayan yüklü bir miktar tazminat çıktı. dosya şu an icra dairesinde ve ilamlı icra takibi başlatıldı. adam tebligatları kabul etmiyordu en son nüfusa kayıtlı olduğu mahalle muhtarlığına tebliğ edilmek için son bir tebligat gönderilmiş.

dükkana avukatla birlikte polis nezaretinde icra için gidilmesi gerekiyor ancak avukata bu talebimi ilettiğimde gelmek istemediğini, mahalle muhtarıyla birlikte kilidi kırıp tutanakla halledebileceğimi söyledi?

nasıl oluyor bu iş? acaba bir tehdit mi söz konusu? (avukata da ayrı ayar oldum)

"ancak avukata bu talebimi ilettiğimde gelmek istemediğini, mahalle muhtarıyla birlikte kilidi kırıp tutanakla halledebileceğimi söyledi? "

nasıl yani? avukatınız yapması gereken bir işi yapmayı istemediğini mi söyledi doğruca? olay tam olarak böyle olduysa sizin sözleşmeniz ve avukata ödemeleriniz de bir eksiklik yoksa avukatınızın bunu dememesi gerekir.
  • okuyamıyom ben ya  (12.11.18 12:05:33)
Siz haciz için mi gideceksiniz tahliye için mi? Gerçi iki durumda da çok zorlanırsınız avukatın gitmesi gerek. İçeride malları varsa adamın muhafaza altına alınacak vs.vs.

  • loser blueser  (12.11.18 12:08:17)
@okuyamiyorum ben ya odemelerinde sıkıntı yok. farklı bir durum var gibi ama anlamadım.

@ loser blueser şöyle bir durum var, dükkan uzun süredir kapalı. aldığım haberlere göre de içerdeki taşınmazları ve ticari malları uçurmuş. gittiğimizde kilidi kırıp gireceğiz o kadar. İçeride hacz edilecek bir şey oldugunu da sanmiyorum. Adam da başka bir yerde sigortasiz olarak çalışıyormuş. Avukat SGK kontrolünde herhangi bir kayita ulaşamadi.
  • ne bakiyon kardesimm  (12.11.18 12:18:18)
İçeride bişey yoksa zaten evet yapacak çok bişey de yok bu durumda siz de halledersiniz. Dükkanın boş olduğuna ilişkin tutanak tutulacak, kilit değiştirilecek sonra yeniden kiraya verebilirsiniz. Alacağınızı da zaten avukata yüzde veriyorsanız o takip eder artık alınır mı ne zaman alınır allah bilir.

  • loser blueser  (12.11.18 12:30:39)